spot_img

Telefonunuzun Bir Başkası Tarafından Kötüye Kullanımını Engelleyen Gizli Kodlar

Güvenlik her zaman önceliklerimiz arasında olmalıdır. Yakın zamanda telefonunuz bir başkasının eline geçtiyse yahut bir şeylerden şüpheleniyorsanız, şimdi anlatacaklarımıza kulak vermenizde fayda var.

Birkaç küçük kod yardımıyla, telefonunuzun ayarları hakkında daha fazla bilgi edinebilir; ayrıca bu bilgileri teknolojiyle arası pek de iyi olmayan ebeveynleriniz için de kullanabilirsiniz. Bakalım Andorid ve IOS telefonda kullanabileceğiniz bu gizli kodlar ne işe yarıyormuş…

Eğer telefonunuz sizin bilginiz dahilinde olmadan yönlendirmelere açıldıysa:

Bu kodu hem IOS hem de Android telefonlar için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey şu; arama yerine gelin, kodu girin ve arama tuşuna basın. (Diğer kodlarda da aynı işlemi uygulayacağız.)

Arama tuşuna bastıktan sonra bir arama sorgusu oluşturularak; sesli arama, veri arama, faks arama, sms arama yönlendirmeleri hakkında bilgi edineceksiniz. Yani kısacası size gelen arama, mesaj gibi şeylerin başkasına yönlendirilip yönlendirilmediğini öğreneceksiniz.

Bu yönlendirme işlemi sizi sevmeyen birisi tarafından, sevgiliniz tarafından veya aranızın bozuk olduğu ortağınız tarafından yapılmış olabilir. Ayrıca bu tarz yönlendirme ayarlarının değiştirildiği durumlar genellikle yaşlı insanların başına gelir. Bu bilgileri biraz da ebeveynleriniz için kullanabilirsiniz dememizin sebebi bu. Eğer yönlendirilmelere dikkat etmezseniz yaşadığınız yerden arkadaşlarınıza, ailenizden alışkanlıklarınıza, maddi durumunuzdan okulunuza kadar bilgi sahibi olunabilir. Ve bunlar aleyhinize kullanılabilir.

Yönlendirilip yönlendirilmediğini öğrendik. Şimdi sorgulamamız gereken soru şu: Eğer yönlendiriliydiyse nereye yönlendirildi?

Arayan kişilerin, mesajlarınızın ve verilerinizin nereye yönlendirileceği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu kodu çevirmeniz yeterli.

Bir dipnot: Bazı kullanıcılar “Sesli Arama Yönlendirme” kısmında 05397571027 numarasını görecek. Sakin olun! Bu eski sevgiliniz değil. 🙂 Bu Turkcell abonelerinin telefonuna atanılan otomatik yönlendirme numarası.

Eğer bir yönlendirme varsa, bu yönlendirmeleri nasıl kaldıracağız?

Yine aynı şekilde yukarıdaki kodu girerek telefonunuzdaki tüm yönlendirmeleri geçersiz kılabilirsiniz. İşlemden sonra yönlendirme işlemlerinin silindiğine dair ekranda bilgilendirme alacaksınız.

Telefonunuzun uluslararası bir numarası olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu kodla şunları yapabileceğinizi:

Bu kod yardımıyla IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelir. Eğer bu numarayı biliyorsanız telefonunuz çalınırsa anında bulmanıza yardımcı olur. Telefonunuz açıldığında farklı bir SIM takılı olsa bile otomatik olarak şebekenize bilgisini geçer. Bu arada unutmadan birisi IMEI numaranızı biliyorsa telefonunuzun modelini ve teknik özelliklerini bile öğrenebilir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,877TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles