Telefonunuzun Bir Başkası Tarafından Kötüye Kullanımını Engelleyen Gizli Telefon Kodları

Güvenlik her zaman önceliklerimiz arasında olmalıdır. Yakın zamanda telefonunuz bir başkasının eline geçtiyse yahut bir şeylerden şüpheleniyorsanız, şimdi anlatacaklarımıza kulak vermenizde fayda var. Birkaç küçük gizli telefon kodları ile telefonunuzun ayarları hakkında daha fazla bilgi edinebilir; ayrıca bu bilgileri teknolojiyle arası pek de iyi olmayan ebeveynleriniz için de kullanabilirsiniz.

Bakalım Andorid ve IOS telefonda kullanabileceğiniz bu gizli kodlar ne işe yarıyormuş…

Eğer telefonunuz sizin bilginiz dahilinde olmadan yönlendirmelere açıldıysa:

gizli telefon kodları

Bu kodu hem IOS hem de Android telefonlar için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey şu; arama yerine gelin, kodu girin ve arama tuşuna basın. (Diğer kodlarda da aynı işlemi uygulayacağız.)

Arama tuşuna bastıktan sonra bir arama sorgusu oluşturularak; sesli arama, veri arama, faks arama, SMS arama yönlendirmeleri hakkında bilgi edineceksiniz. Yani kısacası size gelen arama, mesaj gibi şeylerin başkasına yönlendirilip yönlendirilmediğini öğreneceksiniz.

Bu yönlendirme işlemi sizi sevmeyen birisi tarafından, sevgiliniz tarafından veya aranızın bozuk olduğu ortağınız tarafından yapılmış olabilir. Ayrıca bu tarz yönlendirme ayarlarının değiştirildiği durumlar genellikle yaşlı insanların başına gelir. Bu bilgileri biraz da ebeveynleriniz için kullanabilirsiniz dememizin sebebi bu. Eğer yönlendirilmelere dikkat etmezseniz yaşadığınız yerden arkadaşlarınıza, ailenizden alışkanlıklarınıza, maddi durumunuzdan okulunuza kadar bilgi sahibi olunabilir. Ve bunlar aleyhinize kullanılabilir.

Yönlendirilip yönlendirilmediğini öğrendik. Şimdi sorgulamamız gereken soru şu: Eğer yönlendiriliydiyse nereye yönlendirildi?

gizli telefon kodları

Arayan kişilerin, mesajlarınızın ve verilerinizin nereye yönlendirileceği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu kodu çevirmeniz yeterli.

Bir dipnot: Bazı kullanıcılar “Sesli Arama Yönlendirme” kısmında 05397571027 numarasını görecek. Sakin olun! Bu eski sevgiliniz değil. 🙂 Bu Turkcell abonelerinin telefonuna atanılan otomatik yönlendirme numarası.

Eğer bir yönlendirme varsa, bu yönlendirmeleri nasıl kaldıracağız?

Telefonuma yönlendirme yapılmış ve iptal etmek istiyorum diyorsanız. Öncelikle telefon operatörünüze bağlanarak bu sorun için destek alabilirsiniz. Çünkü her operatörün arama yönlendirmesi için farklı gizli telefon kodları ve iptal prosedürü vardır.

Türk Telekom Telefon Yönlendirme İptali

Türk Telekom, en popüler telefon hatlarından birisidir. Eğer hattınız Türk Telekom ise, telefon yönlendirme iptalini birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz:

 • Öncelikle Türk Telekom mobil web sayfasına gelin ve üst menüde bulunan ‘’Abonelik ve Hat İşlemlerim’’ kısmından yönlendirmenizi iptal edebilirsiniz.
 • Bir farklı yol ise telefonunuzdan yönlendirme iptali yapmaktır. Bunun için ‘’Ayarlar’’ kısmından ‘’Arama Yönlendirme’’ bölümüne gelin ve yönlendirmeyi kapalı hale getirin. Bu ayar, telefon modeline göre farklı konumlarda olabilir.
 • SMS ile ‘’UY IPTAL’’ yazarak 9244’e mesaj atın. Bu şekilde yönlendirmenizi iptal edebilirsiniz.
 • Son aşamada Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayarak telefon yönlendirme iptal hizmeti alabilirsiniz.

Turkcell Telefon Yönlendirme İptali

Turkcell hattınız için telefon yönlendirme iptali yapmak istiyorsanız ##002# numarasını aratabilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzda yer alan ‘’ ’Arama Yönlendirme’’ bölümünden yönlendirmenizin iptalini sağlayabilirsiniz.

Vodafone Telefon Yönlendirme İptali

Vodafone hattınız için Online Self Servis üzerinden yönlendirmeyi kaldırabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

 • Online Self Servis menüsüne gelin.
 • ‘’Telefon ve Hat İşlemleri’’ üzerinden ‘’Telefon Yönlendirme’’ sekmesine gelin.
 • Açılan ekranda tercih ettiğiniz numaranızın yönlendirme iptalini yapabilirsiniz.

Bimcell Telefon Yönlendirme İptali

Bimcell çağrı yönlendirmeyi devreden çıkartmak yani iptal etmek için ##21# numarasını aratabilirsiniz. Bunun dışında Bimcell müşteri hizmetlerine ulaşarak telefon yönlendirme iptal hizmeti alabilirsiniz.

Telefonunuzun uluslararası bir numarası olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu kodla şunları yapabileceğinizi:

Bu kod yardımıyla IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelir. Eğer bu numarayı biliyorsanız telefonunuz çalınırsa anında bulmanıza yardımcı olur. Telefonunuz açıldığında farklı bir SIM takılı olsa bile otomatik olarak şebekenize bilgisini geçer. Bu arada unutmadan birisi IMEI numaranızı biliyorsa telefonunuzun modelini ve teknik özelliklerini bile öğrenebilir.

IMEI numarasını öğrenmek için cihazınızın numara çevirme ekranına girin ve *#06# yazın. Bu şekilde cihazınızın yasal yollarla üretilip üretilmediğini öğrenebilir, telefonunun çalıntı veya kayıp olmadığını öğrenebilirsiniz. IMEI sorgulama için e-devlet sitesinden IMEI sorgulama sayfasına gelin ve burada belirtilen ‘’IMEI No’’ kısmına IMEI numarasını girin.

Gizli Telefon Kodları Dışında Telefonumu Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebilirim?

Telefonunuzun güvenliği için yapabileceğiniz bazı güvenlik önlemleri var. Bu güvenlik önlemleri sayesinde hem telefon numaranızı hem de cihazınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Telefonumu nasıl daha güvenli hale getirebilirim diyorsanız mutlaka göz önüne almanız gereken önlemler şu şekildedir:

 • Bilinmeyen programları cihazınıza yüklemeyin. Yüklediğiniz uygulamalar için güvenlik kilidi kullanın.
 • Telefonunuzu ücretsiz şarj noktalarına bağlamayın.
 • Dışarıya kapalı mesajlaşma uygulamaları kullanın.
 • Ziyaret edilen web sitelerinin güvenlik sertifikasını kontrol edin. Ek olarak ödemelerde 3D secure kullanın.
 • SMS, e-posta ve anlık mesajlaşma uygulamalarından gelen linklere doğrudan tıklamayın. Linke tıklamadan öncesinde kurumların resmi kanalları üzerinden iletişime geçin.
 • Telefon numaranızı güvenmediğiniz kişilerle kesinlikle paylaşmayın.
 • IMEI numaranızı kimseyle paylaşmayın veya bir yerde yayınlamayın.

Genel olarak özetlediğimiz zaman telefon numaraları ve cihazınızdan alınan kişisel bilgilerin korunmasına dikkat edilmelidir. Günümüzde birçok gelişmiş akıllı telefon, yüz tanıma ve parmak izi gibi ekstra güvenlik önlemlerine sahiptir. Fakat tüm bunlar bilgilerinizi tam anlamıyla korumuyor. Bu sebeple cihazınızın güvenliğini sağlamak için telefon numaranızın arama yönlendirmesini ve IMEI numaranızı devamlı olarak kontrol edin.

Eğer Telefonunuzun Bir Başkası Tarafından Kötüye Kullanımını Engelleyen Gizli Telefon Kodları içeriğimiz ilginizi çektiyse, Kulaklık Nasıl Temizlenir? İçeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR