spot_img

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Yazımızda; Gümüş yüzük nasıl parlatılır?, Gümüş kolye nasıl parlatılır?, Gümüş tespih nasıl parlatılır? Gümüş takılar nasıl parlatılır? gibi sorulara yardımcı olacak gümüş parlatma yöntemlerini ele alacağız.

Gümüşlerimiz uzun süreli kullanımlardan sonra; ter, toprak, toz, kir ve çeşitli kimyasallara maruz kalarak matlaşmaya ve kararmaya başlar. Bu noktada, ya gümüşler hiç kararmadan düzenli olarak günlük bakımı yapılmalıdır ya da karardıktan sonra gümüş parlatma yöntemleri uygulanmalıdır. Çünkü biz kadınlar için aksesuarlarımız oldukça önemlidir.

İşte kolaylıkla uygulayabileceğiniz ‘Evde gümüş nasıl parlatılır?’ sorusuna cevap olabilecek gümüş parlatma yöntemleri.

Not: Yöntemlerin altında yer alan not kısımlarını okumayı unutmayınız.

Gümüş neden kararır?

Gümüş parlatma yöntemlerine geçmeden önce gümüşün neden karardığını bilmekte fayda var. Gümüşün kararma nedeni doğada bulunan kükürttür. Kükürt, gümüşü direkt olarak etkileyerek, kararmasına ve matlaşmasına sebep olmaktadır.

Kararan gümüş takılar nasıl parlatılır?

Gümüş parlatmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Tüm yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz:

Diş macunu ile gümüş nasıl parlatılır?

Diş macunu ile gümüş parlatmak, gümüşün diş macunu ile reaksiyona girmesi nedeniyle sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Parlatmak istediğiniz gümüşe, sert olmayan bir fırça veya peçete yardımı ile diş macunu uygulayın. Diş macunu uygulanmış gümüşünüzü, ılık su dolu bir kabın içerisinde yarım saat boyunca bekletin. Suyun, gümüşün her tarafına temas ettiğinden emin olun. Süre dolduktan sonra gümüş, kaptan çıkartılmalı ve bol su ile durulanmalıdır; ardından yumuşak bir bez yardımı ile kurulanmalıdır.

Not: Bu yöntem gümüşlere zarar verebilmektedir.

Sigara ile gümüş nasıl parlatılır?

Sigara ile gümüş parlatma yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Yapmanız gereken şey, oldukça basittir. Sigara külünü bir pamuk yardımıyla ezin. Ve gümüşlerinize sürtün. Daha sonrasında bol su ile iyice durulayın; ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın. Bu yöntemi uygulayanların bir kısmı tam sonuç verdiğini söylerken, bir kısmı hiçbir değişikliğin olmadığını söylüyor. Seçim sizin.

Not: Bu yöntem gümüşlere zarar verebilmektedir.

Ketçap ile gümüş nasıl parlatılır?

Bu yöntem gerçekten çok ilginç! Kim derdi ki, ‘Ketçap gümüş parlatabilir!’ diye. Gümüşünüzü bir kabın içine yatırın ve her tarafına temas edeceği şekilde ketçap sıkın. 10 -15 dakika beklettikten sonra ovalayarak silin. Ardından bol su ile durulayın ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın.

Karbonat ile gümüş nasıl parlatılır?

Karbonat ile gümüş parlatmanın iki versiyonu bulunmaktadır:

Yöntem 1: Karbonat, gümüş parlatmada kullanılan bir diğer yöntemdir. Ilık su ve karbonat karıştırılarak macun kıvamına getirilmelidir. Kumaş bir bez yardımı ile bu karışım eşliğinde gümüş fazla zorlanmadan ovalanmalıdır. Ardından gümüş, bol su ile durulanmalıdır; ve yumuşak bez eşliğinde kurulama işlemi yapılmalıdır.

Yöntem 2: Bir litre su kaynatılarak, içerisine 2 yemek kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı kabartma tozu eklenmelidir. Çözülene kadar iyice karıştırılmalıdır. Kullanılan kabın tabanını kaplayacak şekilde alüminyum folyo kesilmeli; kesilen folyo kabın tabanına oturtulmalıdır. Daha sonrasında gümüşler, bu alüminyum folyonun üzerine koyularak 5-10 dakika boyunca bekletilmelidir. İşlem bittikten sonra bol su ile durulanmalı, yumuşak bir bez yardımı ile kurulanmalıdır.

Not: Bu yöntem gümüşlere zarar verebilmektedir.

Camsil ile gümüş nasıl parlatılır?

Camsiller de gümüşleri parlatıcı etkiye sahiptir. Fakat diğer gümüş parlatma yöntemlerinden farklı olarak, kararmaları önleyicidir; yani tamamen kararma sonrası parlatma sağlamaz. Gümüşlerinizin günlük bakımını camsil ile gerçekleştirebilirsiniz.

Sirkeli su ve karbonat ile gümüş nasıl parlatılır?

Sirke, yüksek asit oranıyla birçok temizlik işleminde sıkça tercih edilmektedir. Tercih edildiği temizlik işlemlerinden bir tanesi de gümüş temizleme işlemidir. Bu karışımı hazırlamak oldukça basittir. İki yemek kaşığı sirke, gümüşlerin her tarafına temas etmesini sağlayacak kadar su ve iki yemek kaşığı kabartma tozu bir kabın içerisine koyulmalıdır. Ardından hafifçe karıştırılarak homojen bir karışım elde edilmelidir. Gümüşler bu karışımın içine yatırılarak yarım saat boyunca bekletilmelidir. Ardından gümüşler çıkartılarak bol su ile durulanmalı, yumuşak bir bez yardımıyla kurulanmalıdır.

Not: Eğer gümüşleriniz çok büyükse ve kabın içine sığmıyorsa, direkt olarak sirke ile de silebilirsiniz.

Saf alkol ile gümüş nasıl parlatılır?

Gümüş, saf alkol ile de parlatılabilmektedir. Bir kabın içerisine saf alkol koyun ve gümüşlerinizi 1 saat boyunca içinde bekletin. Bu esnada mutlaka kapağı kapatın. Eğer kapak kapatılmazsa, temizleyici özellik uçup gidecektir. Daha sonrasında marangozlardan kolaylıkla bulabileceğiniz testere talaşın içine gümüşü koyun ve kurumasını bekleyin. Ve kuru bir bez ile parlatın.

Silgi ile gümüş nasıl parlatılır?

Silgi ile gümüş parlatma yöntemi ev hanımları tarafından sıkça kullanılır. Gümüşçülerin önerdiği ve herkesin iyi sonuç aldığını söylediği bu yöntem oldukça basit uygulanmaktadır. Bembeyaz bir okul silgisini alıyorsunuz ve gümüş yüzüğünüzün, kolyenizin veya kasenizin üzerini silgi ile birlikte ovuyorsunuz. Ovma işlemi tıpkı yazılı bir şeyi silmek gibi olmalı. Hafif ve dikkatli. İşte bu kadar!

Limonlu gazoz ile gümüş nasıl parlatılır?

Limonlu gazoz ve sodalar da muhteşem gümüş parlatıcılardır. Yapmanız gereken şey, yine oldukça basittir. Bu işlemi iki şekilde yapabilirsiniz:

Yöntem 1: Bir kabın içerisine limonlu gazozu veya sodayı boşaltın. Gümüşünüzü her tarafına gazoz temas edecek şekilde koyun. 10 dakika boyunca beklettikten sonra su ile durulayın. Ardından yumuşak bir bez ile kurulayın.

Yöntem 2: Limonlu gazoz veya sodayı bir pamuğa dökün. Bu pamuk ile birlikte gümüşünüzü temizleyebilirsiniz.

Deterjan ile gümüş nasıl parlatılır?

Bir kasenin içini alüminyum folyo ile kaplayın. Daha sonrasında içini kaynamış su ile doldurun. Herhangi bir çamaşır deterjanından iki tatlı kaşığı kadar içine ekleyin ve hafifçe karıştırın. Gümüşünüzü bu suyun içerisine yatırın. 2-3 dakika boyunca beklettikten sonra durulayın ve kurutun.

Not: Bu yöntem gümüşlere zarar verebilmektedir.

Limon ile gümüş nasıl parlatılır?

Limon da tıpkı sirke gibi asidik özelliklere sahiptir. Bundan dolayı besin değerinin yanı sıra bu tarz temizlik işlemlerinde de kullanılabilmektedir. Limon ile gümüş parlatma işlemi oldukça basittir. İki yemek kaşığı limon suyunu, gümüşlerinizin her tarafına temas edeceği kadar suyu ve bir yemek kaşığı tuzu bir kabın içerisine koyun. Karışımı hafifçe karıştırın ve bırakın. Gümüşlerinizi, hazırladığınız karışımın içerisine yarım saat boyunca bırakın. Bu işlem bittikten sonra iyice durulayın ve yumuşak bir bez ile kurulayın.

Gümüş parlatıcısı ve gümüş bezi ile gümüş nasıl parlatılır?

Eğer: ‘Ben bu yöntemler ile hiç uğraşmak istemiyorum!’ diyorsanız; piyasada 9 ile 70 TL fiyat aralığında gümüş parlatıcıları ve gümüş kremleri bulunmaktadır. Gümüş parlatıcıyı veya kremi beze, pamuğa döktükten sonra direkt olarak gümüşünüzü silebilirsiniz.

Gümüş başka nasıl temizlenir?

Gümüş parlatmak için yöntemler bitmiyor. İşte ‘Gümüş nasıl parlatılır?’ sorusuna cevap olacak diğer yöntemler:

• Mısır nişastası ve su karıştırılarak macun kıvamına getirdikten sonra gümüşler ovulabilir.
• Krem tartar ile su karıştırılarak meydana gelen karışım ile gümüş ovalanabilir.

Gümüş kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Gümüşlerinizin kararmaması ve çizilmemesi için dikkat edilmesi gerekenler:

• Gümüşler günlük faaliyetlerde kullanılmamalıdır. Çünkü ev işi, spor gibi etkinlikler gümüşe farklı açılardan zarar verebilmektedir.
• Gümüşler, çizilmemesi için birbirlerinden ayrı bir şekilde saklanmalıdır.
• Gümüş oksitlenmemelidir. Bu yüzden güneş ışığı almayan, kuru ve serin yerler tercih edilmelidir.
• Gümüşler çizilmemesi için yumuşak bir beze sarılmalıdır.
• Gümüşler aseton, klor, parfüm gibi kimyasallardan kesinlikle uzak tutulmalıdır.
• Gümüş ürünleri haftalık düzenli bir şekilde gümüş bezleriyle silinerek standart bir parlaklık yakalanabilir.

Gümüş temizlerken & parlatırken nelere dikkat edilmelidir?

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gümüş parlatma yöntemlerini uygularken bunlara dikkat etmeyi unutmayın:

• Gümüş yıkadığı iddia edilen bulaşık makineleri, yüksek ısıları ve kimyasal deterjanları ile gümüşlere zarar verebilmektedir.
• Gümüşler aşınmış ise tekrardan gümüş kaplatılmalıdır. Daha fazla temizlemeye çalışılarak zarar verilmemelidir.
• Gümüş parlatma işlemi esnasında elimize giydiğimiz eldivenlerin nitril eldivenler olmasına dikkat edilmelidir. Nitril eldivenler kullan at eldivenlerdir. Çünkü, bulaşık eldivenleri içeriğindeki sülfür ile gümüşe zarar verebilmektir.
• Gümüşlerde bulunan küf lekeleri çok zor çıkar; bu unutulmamalıdır. Bunları temizlemeye çalışmak gümüşe daha fazla zarar verecektir.
• Diş macunu ve kül ile gümüş temizletme & parlatma birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Kısa süreli olarak parlatma işlemi istediğimiz gibi olsa da, uzun sürede gümüşe zarar vermektedir.
• Tüm gümüş parlatma yöntemlerindeki ovalama işlemlerinde kullanılan bezler, süngerler gümüşe zarar vermeyecek cinsten; yumuşak olmalıdırlar.

Bugün, sizler için Gümüş nasıl temizlenir?, Gümüş nasıl parlatılır? konularını ele aldık. Umarız yararlı olmuştur…

Eğer altın nasıl parlatılır merak ediyorsanız mutlaka bu yazımızı okuyun: Altın Nasıl Parlatılır?

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,877TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles