Instagram Ünlüsü Olmanın Ve Markalardan Para Kazanmanın Kolaylığını Gösteren Deney

Sosyal medyanın hayatımızın tamamına yerleşmesi; daha doğrusu ele geçirmesiyle birlikte, bu mecra da para kazanılabilir bir alana dönüştü. Hatta başlı başına bir pazar haline geldi. İşte Influencer Marketing kavramının hayatımıza girmesi de tam olarak bununla eş zamanlı. Bu pazarlama modeli, tıpkı geleneksel pazarlamada olduğu gibi, ağızdan ağıza pazarlamaya çok benziyor. Tüketiciler bir ürünü almadan önce, başkalarının deneyimlerini dinlemeye değer veriyor ve bu durum da onların satın alma kararlarını ciddi biçimde etkiliyor. Bir düşünün; şimdi de Instagram ünlülerinin kullandıkları ve önerdikleri ürünler, satın alma konusunda size neler düşündürüyor ve kararınızı etkiliyor mu? Elbette etkiliyor; bu pazarlama yöntemi sonucunda marka ve ünlü para kazanıyor; siz de “güvenilir” ürünler satın almış oluyorsunuz. Yani sonuçta herkes kazanmış(!) oluyor.

İşte bu noktada devreye giren bambaşka bir konu var: Instagram ünlüsü olmak. Bu, sandığımız kadar zor değil ve zor olmaması da, ortaya markaların dolandırılması gibi ciddi bir tehlikeyi çıkarıyor.

Buyrunuz, bu söylediklerimizi size en net haliyle açıklayacak bir Instagram deneyi.

“Influencer Marketing” pazarlama modeli, şu anda Instagram’da 1 milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiş durumda. Ancak bunun bir parçası haline gelmek, sandığınız kadar zor değil.

Influencer Marketing, Youtube, Facebook, Twitter, Periscope, Instagram gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçili kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmasıdır.

İşte bunun ne kadar kolay olduğunu göstermek için Mediakix isimli bir pazarlama ajansı, bir deney yapmaya karar verdi.

Deney için iki sahte hesap oluşturuldu; hesapların tüm içeriği stok fotoğraflar kullanılarak ve bir günlük fotoğraf çekimi düzenlenerek hazırlandı.

Sonra tek yapmaları gereken şey, takipçi satın almaktı.

“Günlük olarak 1000 takipçi satın almaya başladık, çünkü başlangıçta çok fazla takipçi satın alırsak Instagram’ın hesabı işaretleyeceğine ilişkin endişelerimiz vardı.”

“Bununla birlikte, herhangi bir sorun olmadan aynı anda en fazla 15.000 takipçi satın alabildiğimizi hızlı bir şekilde tespit ettik.”

Bu takipçi satın alma işlemi, onlara; 1000 kişi için 3-8 dolar arası bir paraya mal oldu.

“Sonra her hesap için birkaç bin takipçi biriktirdik; ardından da beğenileri ve yorumları satın almaya başladık.”

Ajans bu iş için de, yorum başına 12 cent; 1000 beğeni başına da 4-9 dolar arası bir ödeme yaptı.

Kısa bir süre sonra hesaplar 10.000 takipçiye ulaştı ve onları sponsorluk anlaşmaları için kullanabildiler.

Sonuç olarak; iki hesap da, her hesap için 2 olmak üzere toplamda 4 marka ile ciddi paralar karşılığında anlaşma sağladı. Ve bu iki hesap, Mediakix’e yaklaşık olarak sadece 1000 dolara mal oldu. Sizce de çok kolay değil miymiş?

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR