İnternette Başlayan Aşkların Gerçek Hayattakilerden Daha Mutlu Olduğunu Gösteren Araştırma

Çevrenizdekilere, sevgiliniz ya da eşinizle “internette” tanıştığınızı söylemek biraz zor ve sıkıcı olabilir.

Metroda giderken ikinizin de aynı romanı okuduğunuzu fark ettiniz ve işte o an göz göze gelip birbirinize aşık oldunuz… Ya da anaokulundan beri birbirinizin en iyi dostuydunuz ve şimdi de hayat arkadaşısınız!

Böyle hikayeler, insanları her zaman daha fazla etkiler. Yani biz insanların düşündüğü şey bu. Ama bilim hiç de öyle söylemiyor. Bilim insanları, son yıllarda yapılan araştırmalardan yola çıkarak; internette tanışan çiftlerin, gerçek hayatta tanışan çiftlerden daha sağlıklı bir evlilik yaptıklarını ileri sürüyorlar.

İnternette başlayan ilişkilerin, gerçek hayatta başlayanlardan daha uzun ömürlü olduğu fikrini destekleyen birçok araştırma bulunuyor.

İşte bunun son kanıtı da, Birleşik Krallık’taki Essex Üniversitesi’nden Josué Ortega ve Avusturya’daki Viyana Üniversitesi’nden Philipp Hergovich’in MIT Teknoloji Dergisinde yayınlanan makalesi.

Araştırmacılar bu sonuca, rasgele oluşturulan 10.000 kişilik bir topluluk yaratarak ulaştılar.

Ve topluluktaki iki partner arasındaki uyumu ölçerek evlilikteki başarılarını hesapladılar. Sonra topluluğa, internette başlayan ilişkileri de eklediler ve ölçümledikleri “uyumluluğun” daha fazla olduğunu gördüler.

Böylece, internette başlayan ilişkilerin, gerçek hayatta başlayanlara göre daha avantajlı olma eğiliminde olduğunu keşfettiler.

2012 yılında, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanmış başka bir araştırma, 2005-2012 yılları arasında evlenen yaklaşık 19 bin çifti incelemişti. Ve araştırmanın sonucunda, eşleriyle internette tanışan çiftlerin evliliklerinin, eşleriyle gerçek hayatta tanışanlarınkinden daha tatmin edici olduğu ortaya çıkmıştı.

Ayrıca, internette tanışan çiftlerin evliliklerinin ayrılma ya da boşanma ile sonuçlanması da daha az olasıydı.

2017 yılında Sociological Science dergisinde yayınlanan bir başka araştırma ise, internette tanışan çiftlerin, daha hızlı bir şekilde evlilik yoluna girdiklerini gösterdi.

Elbette, bu araştırmaların hiçbiri, internette tanışan çiftlerin daha güçlü bir ilişki bir kurduklarını ispatlamıyor. Sadece istatistiksel olarak internette başlayan aşkların da oldukça başarılı bir şekilde devam edebileceğini gösteriyor.

Daha önce yapılan bir araştırma, bir çöpçatanlık uygulaması olan Tinder’daki kullanıcıların, beklenenin aksine, yüzde 80’inin anlamlı ve ciddi bir ilişki aramak için orda bulunduklarını ortaya koymuştu. Sonuçta, ne kadar fazla insan görürseniz, uyumlu olduğunuz insanı bulma ihtimalinizin de o kadar arttığı reddedilemez bir gerçek.

Peki siz, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görüşlerinizi yorum olarak bırakmayı ve listemizi paylaşmayı unutmayın!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR