Ana Sayfa Genel Türk Tenisinde Birçok ‘İlk’in Sahibi Güzeller Güzeli Milli Tenisçimiz İpek Soylu

Türk Tenisinde Birçok ‘İlk’in Sahibi Güzeller Güzeli Milli Tenisçimiz İpek Soylu

0

Düzenli olarak sizlerle paylaşmaya çalıştığımız varlığıyla herkese ilham olan kadınların başarı hikayeleri konusunda çok uzun bir yol var önümüzde; çünkü çok fazlalar. Ve bu sayının böylesine fazla olması, bizi her seferinde bir kez daha mutlu ediyor.

Bu hafta varlığıyla, başarılarıyla ismini tüm dünyaya duyurmuş genç bir kadın konuğumuz… Üstelik ülkemizin de gururu! Milli tenisçimiz İpek Soylu’dan söz ediyoruz.

İpek, sadece 20 yaşında olmasına rağmen, şimdiden birçok “ilk”in sahibi. Başarısı, hırsı ve azmi de gerçekten herkese ilham olacak cinsten. Bu genç kadın o kadar yetenekli, o kadar başarılı ki, bu kadar güzel olmasına rağmen; tek konuşulan şey güzelliği değil. 🙂 Bu da ayrıca bir başarı tabii…

İşte sayesinde gururlanmalara doyamadığımız genç yeteneğimiz İpek Soylu’nun herkese ilham veren hikayesi.

Milli tenisçimiz İpek Soylu, tenisle 6 yaşında küçücük bir kız çocuğuyken tanıştı…

15 Nisan 1996’da Adana’da dünyaya gelen İpek, tenis oynamaya Adana Tenis Dağcılık Kulübü’nde başladı. Ve onun tenise yönelmesinde, elbette sporcu bir aileden gelmesinin de etkisi vardı.

10 yaşından itibaren profesyonel olarak tenis oynayan İpek, çok kısa sürede büyük başarılara imza attı…

10 yaşındayken katıldığı Romanya turnuvası, aslında onun gelecekte nasıl başarılara imza atacağının da bir habercisiydi. 13 yaşına geldiğinde İstanbul’a taşındı ve ENKA Spor Kulübü’ne katıldı. Bundan sonra ise ismini sürekli Türkiye’de tenis alanında elde ettiği başarılarla duyurdu.

Daha 16 yaşındayken en büyük tenis turnuvaları olan Grand Slam’lerin Junior kategorisindeki 4 turnuvadan 3’üne katılma başarısı gösterdi.

İpek, 5 ITF şampiyonluğunun yanı sıra; Fed Cup gibi birçok önemli turnuvada da Türkiye’yi temsil etti.

Tenisi takip edenler zaten onu tanıyordu ama ismini herkese duyurması, 2014 yılında junior kategorisinde elde ettiği Amerika Açık çiftler şampiyonluğu ile oldu.

Bu turnuva, İpek’in katıldığı son junior turnuvasıydı. Ve bu özel turnuvada, Türk Tenisi için ilk olan bir şampiyonluk kazandı.

İpek genç yaşına rağmen, daha şimdiden birçok “ilk”in sahibi!

Bu genç yetenek;

● Junior Grand Slam 2012’de 4 turnuvadan 3’üne katılma başarısı yakalamış ilk Türk,
● En prestijli tenis turnuvalarından biri olan Wimbledon gençler kategorisinde ana tabloda oynayan İlk Türk kadın,
● ITF Junior klasmanında 13. sıraya yükselen ilk Türk,
● Grand Slam turnuvalarında bir kategoride şampiyon olan ilk Türk gibi birçok unvana sahip!

İpek ayrıca, 2016 Fransa Açık tenis turnuvasında bir diğer milli tenisçimiz Çağla Büyükakçay’dan hemen sonra ana tabloya kalmayı başaran ikinci Türk kadın tenisçi oldu.

Ayrıca takım sporlarının arkasında kalan tenisi, birçok insana hem yeniden hatırlatmış hem de sevdirmiş durumda.

Ülke gündemimizde ne yazık ki daha çok futbol gibi popüler takım sporları yer alıyor. Ancak İpek’in art arda elde ettiği başarılar sayesinde, tenis de daha fazla gündeme geliyor ve belki de hak ettiği yere bir parça daha yaklaşıyor. Çünkü İpek gibi birçok genç yeteneğin isminin, başarılarının elbette daha fazla duyulması gerek!

Bu genç yeteneği artık sık sık reklamlarda da görüyoruz… Mesela son olarak Nike’ın efsane reklamı “Bizi Böyle Bilin!”de yer aldı.

İpek daha önce de Orkid ve Lassa reklamlarında yer almıştı.

Onun en büyük destekçisi elbette ailesi…

İpek’i küçük yaşında tenise yönlendiren de, bugüne gelmesinde en büyük paya sahip olan da elbette ailesi. Onun en büyük motivasyonu her zaman annesi Serpil Hanım, çünkü onu bir an olsun yalnız bırakmıyor. İpek de maçlarından önce sadece koçunun ve annesinin gözlerine bakarak hazır hale geldiğini söylüyor…

Kız kardeşi İrem ise tıpkı onun gibi profesyonel bir tenisçi!

İrem de şimdiden ablası gibi birçok başarının sahibi ve ilerleyen yıllarda da isminden çok fazla söz ettireceğine eminiz.

İpek’in kariyerinde en unutamadığı maçı…

“Juniorlarda Wimbledon’da ilk Grand Slam’e çıktığım zamanı unutamıyorum. Ana tabloya çıktığım ilk tur maçımda 5-2 gerideyim yağmur yağdı ve ertesi güne kaldı. Uyuyamadım sabaha kadar odada beyaz duvarlara baktım. Sonrasında 3. tura kadar çıkmıştım.”

Elde ettiği başarılarla hepimizi gururlandırmaya devam eden İpek’in, bu duyguları bize daha uzun yıllar yaşatacağına eminiz!

Güzelliği ve başarısıyla herkesin dikkatini çeken, mütevaziliğiyle de ilk günden beri gönüllerde taht kuran İpek’i ilgi ve merakla takip etmeye devam ediyoruz. Ve bize bu gururu yaşattığı için kendisine sonsuz teşekkürler!

İpek’i takip etmek için:

Facebook: https://www.facebook.com/soyluofficial

Twitter: https://twitter.com/soyluofficial

Instagram: https://www.instagram.com/ipek_soylu/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz