İyi Bir Uyku Çekip Enerjik Bir Sabaha Uyanmak İçin Uygulamanız Gereken 16 Basit Adım

Bu adımlar uykuya basit ve zahmetsiz bir şekilde geçmemizi sağlayan küçük adımlar. Her biri mükemmel bir gece uykusu almanıza, enerjik bir sabaha ve taze hissetmenize yardımcı olacak. Yorgunluğa elveda!

İyi bir uyku için yapmanız gerekenler:

1. Magnezyum içeren gıdalar tüketin: Araştırmalar, magnezyumun gece boyunca uykuda önemli bir rolü olduğunu gösteriyor. Kabak çekirdeği, ıspanak gibi gıdalar magnezyum bakımından zengin gıdalardır. Veya bir ZMA kapsül kullanabilirsiniz. (ZMA çinko, magnezyum ve b6 vitamininden oluşan bir gıda takviyesidir.)

2. Gün içinde kısa bir uyku çekin: Öğleden sonra 10 ve 30 dakika arasında kısa bir uyku gece rahat uyumanızı sağlayacaktır. Bu süreyi aşmanız derin uyku moduna geçmenize ve uyandığınızda halsiz hissetmenize sebep olacaktır. Lütfen süreyi aşmamaya özen gösterin.

3. Yatak odanızı sadece uyku ve rahatlama için kullanın: Zihniniz yatak odası ile uykuyu bütünleştirmelidir. Yatak odasında işinizi ve faturalarızı düşünmeyin. 🙂

4. Yatak odanızı serin tutun: 15 ile 23 derece arasındaki sıcaklık idealdir. Aşırı sıcak bir oda çok sık uyanmanıza ve hafif uykuya sebebiyet verebilir.

5. Yatmadan önce sıcak bir duş alın: Bu zihninizin rahatlamasında büyük bir etkendir. Vücudun sıcaklığının değişmesi uyku halini teşvik eder.

6. Uyanma zamanınız belli olsun: Tıpkı her gün aynı saatte yatmak önemli olduğu gibi, hafta sonları bile olsa tutarlı bir uyanma saati de çok önemlidir. Düzensiz yatma ve uyanma saatleri kötü uyku nedenleridir.

7. Kayıp uyku borçlarınızı ödeyin: Eğer geçen gece standart uyku saatinizden bir saat eksik uyuduysanız bu gece bir saat fazla uyumayı deneyin.

8. Yatakta çok fazla dönmeyin: Eğer yatağınızda 20 dakikadan fazla uyanık kalıyorsanız; yatağınızdan kalkın, sevdiğiniz bir kitabı okuyun veya hoşunuza giden rahatlatıcı bir müzik dinleyin. Kendinizi güvende hissederseniz uykunuz daha hızlı gelecektir. Eğer yatakta çok fazla dönüp endişe ederseniz uykusuzluk daha fazla tetiklenecektir.

9. İlaçlarınızı kontrol edin: Bazı ilaçlar uykunuzu engelliyor olabilir. Uykusuz bir gecenizin suçlusu bir ilaç olabilir. Potansiyel yan etkileri için prospektüsü dikkatlice okuyarak bir doktora başvurun.

10. Saatleri ve dijital cihazları kendinizden uzaklaştırın: Saati izlemek insan üzerinde daha fazla stres yaratır ve uykuya dalmak zorlaşır. Ekstra olarak elektronik aletlerden çıkan suni ışıklar ve radyasyon beden ritminizi bozabilir. Bu zihninizi şaşırtırak uyku zamanınız olmadığı yanılgısına sebebiyet verebilir.

11. Biraz lavanta koklayın: Bu koku tam anlamıyla uykusuzluğa karşı bir panzehirdir. İyi bir uyku için lavanta kokulu mumlar ve lavanta yağları deneyebilirsiniz.

12. ‘Progresif Kas Gevşetme’yi (PKG) deneyin: Ayaktan başlayarak, kaslarınızı gerginleştirin. Beş dakika bu pozisyonda bekleyin ve rahatlayın. Bunu ayaklarınızdan başınızın tepesine kadar her kas gurubu için uygulayın. Bu vücudunuzun uyku hazırlığı için mükemmeldir.

13. Işıkları kapatın: Parlak ışık, özellikle de çoğu elektronik cihaz tarafından yayılan ‘mavi ışık’ uyku bozukluklarının başlıca nedenlerindendir.

14. Biraz temiz hava alın: Gün ışığına maruz kalmak, vücudun iç saatini ve uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olur. Bundan dolayı açık ve temiz hava insanı yorarak uykuyu sağlıklı uyumamızı destekler.

15. Sıcak bir şeyler için: Bu sıcak süt, sıcak çikolata, çay gibi içecekler olabilir.

16. Yastığınızın altına bir diş sarımsak koyun:
Evet, doğru okudunuz! 🙂 Sarımsak kükürt içeriğiyle sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kokusu yüzünden birkaç günlüğüne rahatsız olabilirsiniz. Ama uykusuzluğunuz kesilecekse neden olmasın?

İlginizi çekebilir:

6 Farklı Uyku Pozisyonu Ve Bu Pozisyonların Yansıttığı Kişilik Özellikleri

Vücudumuzun En Önemli İhtiyacı Uyku Hakkında Unutulmaması Gereken Şeyler

Yararlanılan Kaynak: Bright Side

Görsel Kaynak: WikiHow

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR