Bir Grup Kadının Emeğiyle Bir Turizm Merkezi Haline Gelen Lavanta Kokulu Köy

Şimdi size “Güzel şeyler de oluyor” dedirtecek listemizi, varlığıyla ilham olan kadınların hikayelerini anlattığımız “O Kadın” isimli kategorimizin altında vereceğiz. Çünkü bu hikayede, varlığıyla herkese ilham olabilecek (isimlerini bilmediğimiz) bir grup kadın var! Onların emeği, 250 nüfuslu bir köyü, tüm dünya tarafından ziyaret edilen bir turizm merkezine dönüştürüyor. Az sonra göreceğiniz harika fotoğraflar Fransa’daki lavanta bahçelerinden değil; Isparta’nın Kuyucak Köyü’nden!

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde bulunan “Lavanta Kokulu Köy”, gerçekten de lavanta kokuyor… Çünkü asıl adı “Kuyucak” olan köy, Türkiye’nin lavanta ihtiyacının yüzde 93’ünü karşılıyor.

Kuyucak Köyü’nde aslında 45 yıldır lavanta yetiştiriliyor ama bir kaymakam ve 17 kadın bir araya gelerek bu köyün kaderini değiştiriyorlar!

Kaymakam Gürkan Cunda bir gün bu mis kokulu köye geliyor ve gördüğü manzaradan çok etkileniyor. Ardından ziraat mühendisi Ali Sağdaş’ı, köyde üretilmekte olan lavanta balı üzerine çalışmak için oraya çağırıyor. İkili, bu köyü hem Türkiye’ye hem de yurt dışına duyurmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini düşünüyorlar. Sonra kadınları, muhtarı, Keçiborlu Yardımlaşma Derneğini bir araya getiriyorlar ve “Gelecek Turizmde” projesine başvuracaklarını söylüyorlar.

“Gelecek Turizmde” isimli projeye katılan köy, birçok projenin içinde 1. seçiliyor ve böylece kadınların zaten yıllardır sürdürdüğü lavanta üretimi, ciddi bir destek kazanıyor.

Projeyle kazanılan birincilik sayesinde, köye birçok eğitim getiriliyor ve köydeki kadınlar; kooperatifçilik, girişimcilik, güzel konuşma ve diksiyon, kırsal turizm etkinlikleri, alan rehberliği, işletmede hijyen, hediyelik eşya tasarımı gibi çeşitli eğitimler alıyorlar.

Sonra köydeki evler rengarenk boyanıyor, bazıları evlerini pansiyon haline getiriyor, köy meydanına güzel bir restoran yapılıyor… Derken Türkiye’nin lavanta ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan bu köy, bir turizm merkezi haline geliyor!

Kaymakam Gürkan Cunda görevini tamamladıktan sonra başka bir ilçeye tayin oluyor ama arkasında bir sürü güçlü kadın bırakıyor.

Lavanta Kokulu Köy, şimdilerde sadece yaz sezonunda değil, yıl boyunca hatrı sayılır sayıda turist ağırlıyor.

Daha da önemlisi emeklerinin karşılığını alan bu köyün kadınlarının, artık elleri ekmek tutuyor ve geleceğe güvenle bakıyorlar!

Bu muhteşem yeri bir an önce gidip görmek gerek! 😍

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR