Meksika’da Kadına Yönelik Tacize Dikkat Çekmek İçin Metroya Konulan Penisli Koltuk

Kadına yönelik taciz, elbette sadece Türkiye’nin gündemi değil. Kadınlar hala, dünyanın her yerinde; günlük yaşamlarında, evlerinde, toplu taşıma gibi yerlerde; sözlü ya da fiziksel tacize maruz kalıyorlar. Özellikle toplu taşıma, ne yazık ki kadınların en fazla kendilerini korumak zorunda bırakıldıkları yerlerden…

İşte Meksika’nın başkentindeki kadınlar da, bu dertten muzdarip. Yetkililer, kadına yönelik tacizin önüne geçmek için bir hayli garip yöntemler deniyorlar ama pek bir işe yaradığı söylenemez. Bakalım bu son dahiyane(!) yöntem, ne kadar etkili olacak?

Meksiko, kadınların toplu taşımada en fazla tacize maruz kaldığı şehir. Hatta öyle ki 10 kadından 9’u, toplu taşıma ile yaptığı günlük seyahatlerinde tacize uğruyor.

Bu yüzden Meksika daha önce, tacizle mücadele adına, kadınlara özel otobüsler ve tren vagonları gibi birçok farklı yöntem denedi.

Aynı şekilde kadınlar da bu konuya dikkat çekmek için farklı yöntemlere başvurdular. Mesela Şiddetin Kızları isimli bir sanat topluluğu, bu konuya dikkat çekmek için, tacizde bulunan erkeklere konfeti tabancılarıyla karşılık verdi.

Bu yöntemler arasında en tepki çekeni, geçen yıl belediye başkanının kadınlara tehlikede hissettiklerinde çalabilecekleri düdükler vermesiydi.

Yetkililerin tacizle mücadele adına başvurduğu yöntemler genelde negatif tepkilere neden oldu. Bir gazetecinin bu düdük mevzusuyla ilgili yorumu, bunun en büyük kanıtı olsa gerek:

“Çığlık atmak işe yaramıyorsa, bu nasıl yardımcı olacak?”

Şimdi ise yetkililer, kadınlara yönelik tacizlere dikkat çekmek için Meksiko metrosuna “penisli bir koltuk” yerleştirdiler.

Evet, doğru duydunuz. Bu koltuğun belirgin göğüsleri ve bir de penisi var.

Koltuğun yanında erkeklere özel şöyle de bir not var: “Buraya oturmak rahatsız edici ama kadınların günlük yolculuklarında maruz kaldıkları cinsel tacizlerle karşılaştırılamaz bile.”

Bu uygulama, birçok insan tarafından rahatsız edici bulundu.

#NoEsDeHombres etiketiyle başlatılan kampanyayla ilgili, yolcuların verdiği tepkiler oldukça karışık… İşte bu da olay yaratan protestonun videosu:

Video yaklaşık 700 bin kez izlendi ve insanlar videonun altına farklı görüşler bildiren yorumlar bıraktılar. Bakalım Meksika, kadına yönelik tacizin önüne geçmek için daha nasıl gariplikler peşinde koşacak?

Yararlanılan Kaynak: BBC

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR