Ailesi Kızlar Okumaz Dedi, 53 Yaşında 3 Üniversite Bitirdi: Münevver Küçükertunç

Zaman hızla geçerken ve biz zamana karşı duramayıp yaş alırken; düşünmemiz gereken tek şey “yaşamak” olmalı. Çünkü bir gün oturup geçmişe baktığımızda, yapmak isteyip de yapamadıklarımızla yüzleşmek, gerçekten can acıtıcı olabilir. Üstelik öyle bir günde, “Yapamadım ama onun yüzünden!” demenin de, bize hiçbir faydası olmayabilir. İşte bu yüzden; kimseyi suçlamamak, pişmanlıkla baş başa kalmamak için; herkes kendi hikayesini kendi yazmalı!

53 yaşındaki Münevver Küçükertunç, ilkokul mezunu bir anne ile hiç okula gitmemiş bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Bu detayı özellikle veriyoruz, çünkü Münevver Hanım’ın hayat hikayesinde payı büyük… Münevver Hanım ve ailesi Zonguldak’ta yaşıyordu. Münevver Hanım, ilkokulu burada bitirdi. Ancak okumaya hevesli bir çocuk olmasına rağmen, ailesi okula devam etmesini istemedi.

1978’de ilkokuldan mezun olduktan sonra, ailesi “Kızlar okumaz!” diyerek onun okula gitmesine izin vermedi.

İçindeki okuma aşkıyla yanıp tutuşan Münevver Hanım, ilkokulu bitirdikten 2 sene sonra ailesini ikna etmeyi başardı. Ancak bu sefer de, yaşı büyük olduğu için okula alınmadı. Neyseki bir öğretmeni, onu ortaokulu dışarıdan okuması için yönlendirdi.

Münevver Hanım, öğretmeninin yönlendirmesi ile ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirdi. Bir yandan okuyor, bir yandan da devlet dairesinde memurluk yapıyordu.

Liseyi okurken 1987 yılında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda memur olarak çalışmaya başladı. Bir süre sonra aynı dairede çalıştığı harita teknikeri Aydın Küçükertunç ile evlendi ve aynı yerde çalışmaya devam ettiler.

Lise biter bitmez, açıköğretim fakültesinde iki yıllık bir bölüme yerleşti. Birkaç yıl sonra yeniden sınava girdi ve aynı üniversitenin 4 yıllık İşletme Bölümünü kazandı.

Münevver Hanım’ın okuma aşkına ne iş hayatı ne de evlilik engel olamadı. O, 1996 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ndeki İktisadi ve İdari Programlar Bölümü’ne girmeye hak kazandı. 2002 yılında bu bölümü bitirdi ve 2006 yılında tekrar sınava girerek, bu kez 4 yıllık olan İşletme Bölümü’nü kazandı.

Münevver Hanım, eğitim hayatına hevesle devam ederken 2009 yılında meme kanserine yakalandı. Ancak hastalığı da eğitim aşkının önüne geçemedi…

Münevver Hanım 2007 yılında emekli oldu. 2009 yılında ise kendisine meme kanseri tanısı kondu. Bir yandan hastalığı ile savaşırken, diğer yandan da sınavlarına giriyor ve okulunu bitirmeye çalışıyordu. Ve istediği gibi de oldu. Kendisi 2013 yılında biraz gecikmeli de olsa, ikinci diplomasını aldı.

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen ikinci üniversite diplomasını da alan Münevver Hanım, aynı sene yine 4 yıllık bir bölüm olan Sosyoloji’ye kayıt yaptırdı.

Münevver Hanım’ın kanser tedavisi bu sırada devam ediyordu. Ama o buna aldırış etmeden, 3. üniversitesinden de 2017 Ocak ayında, mezun oldu!

21 yılda 3 üniversite bitiren Münevver Hanım, son diplomasını da, 3 ay gecikmeli olarak Açıköğretim Fakültesi Bürosu’ndan teslim aldı. Mutluluğu ve heyecanı gözlerinden okunuyordu!

Diplomasını alırken de cüppe giyip hatıra fotoğrafı çektirdi. Duygularını anlatırken, ailesinin onu okula göndermemesinin kendisinin azmini artırdığını söyledi.

“Okudukça, öğrendikçe bilginin eksikliğini hissediyorsun. Çünkü bilginin, eğitimin sınırı yok. Benim bu düşüncem bile ‘Kızlar okumaz’ diyenlerden öç almış gibi oldu.”

“Uzun süre kemoterapi tedavisi gördüm. Çeşitli nedenlerle 18 kez ameliyat oldum. Ama yılmadım, okumaya devam ettim. Bu diplomayı 3 ay önce almam gerekirken, tedavim devam ettiği için bugün alabildim. Çok mutluyum. Okumanın, öğrenmenin, bilgi sahibi olmanın insanı yücelttiğini biliyorum. Okudukça daha aydın, daha hoş görülü, insana daha iyi bakan, ufku genişleyen birisi oluyorsun. Okudukça, öğrendikçe bilginin eksikliğini hissediyorsun. Çünkü bilginin, eğitimin sınırı yok. Benim bu düşüncem bile ‘Kızlar okumaz’ diyenlerden öç almış gibi oldu.”

Münevver Hanım, yaşadığı duyguları bu çok anlamlı cümlelerle dile getiriyor. Onun başarı hikayesi, okumak isteyen ancak önündeki engeller yüzünden kafası karışık olanlara; tıpkı onun gibi ailesi tarafından engellenmiş ve şimdi de geç kaldığını düşünenlere örnek; daha doğrusu ilham olsun!

Yaşadıkça, hiçbir şey için geç değil.

Kendisinin mezuniyetini gönülden tebrik ediyor, kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR