Engelini Aşıp Google’dan Burs Kazanan Muratcan Çiçek Ve Kahraman Annesi

Bazı başarılar tek başına elde edilir ama başarının en güzel hali aslında birlikte kazanılanıdır. Hele ki başarıya giden yolda sizi bir an olsun yalnız bırakmayan kişi, kanınızdan canınızdan biriyse; o başarı daha bir anlam kazanır.

İşte şimdi hikayesinden bahsedeceğimiz başarı da, tam olarak bu türden; yani iki kişilik. Doğuştan doktor hatası nedeniyle engelli olan çocuğunu bir an olsun yalnız bırakmayan ve şimdi de onun dünyaya açılmasını, gururla, mutlulukla seyreden bir anne ile engelini emekle, mücadeleyle aşan genç bir çocuk…

23 yaşındaki Muratcan Çiçek, doğumu sırasında doktor hatası nedeniyle serabral palsi hastalığına yakalandı. Bu yüzden yürüyemiyor, konuşmakta ve ellerini kullanmakta güçlük çekiyor.

6 yaşına kadar yataktan çıkamayan Muratcan’ın her zaman en büyük destekçisi annesi Nilgün Hanım’dı. Okullar Muratcan’ı engeli yüzünden kabul etmeyince, okuma- yazmayı ve temel matematiği, ona annesi öğretti.

Okula ancak 3. sınıfta kabul edilmeyi başaran Muratcan, sonrasında zekasını herkese kanıtladı. Onun ilk başarısı, lise 2’deyken TÜBİTAK yarışmasında tarih alanında elde ettiği dereceydi…

“Engelim nedeniyle yapabildiğim tek şek bilgisayar kullanmaktı” diyen Muratcan, daha sonra Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlenen bir bilgisayar oyun atölyesi etkinliğine katıldı. 3 günlük eğitimin ardından ise, “Bilgisayar Mühendisliği” bölümü için tam burs olan ödülün sahibi oldu.

Ardından ÖSYM’de bu bölümü kazanmak için 4 yıllık fen müfredatını 2 ayda çalışıp sınava girdi ve Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne %100 burslu olarak girmeyi başardı!

Muratcan 4 yılın ardından, üniversiteyi üstün başarı ile bitirdi. Ve sonra da Google’dan burs kazanarak, hem biricik annesinin hem de ülkemizin gururu oldu!

Annesi Nilgün Hanım ise, 4 yıl boyunca üniversite yurdunda oğluyla birlikteydi. Onu bir an olsun yalnız bırakmadı. Önümüzdeki Eylül ayında, Kaliforniya Üniversitesi’ne doktora eğitimi için oğluyla birlikte gidecek…

Anne Nilgün Çiçek, sırf oğlunu oralarda rahat ettirmek için ehliyet aldığını ve şimdi de İngilizce öğrendiğini söylüyor…

Ve Muratcan da, “Benim hikayemin asıl kahramanı annem” diyerek ona duyduğu minneti sürekli olarak dile getiriyor.

Eylül’de Amerika’ya gidecek olan Muratcan’ın adını, daha uzun yıllar başarılarıyla duyacağımıza eminiz… Ve elbette, tıpkı bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da, tüm bu başarıların iki sahibi olacak: Muratcan ve annesi Nilgün Çiçek.

Muratcan, yapay zeka konusunda çalışmalar yapıyor ve ona Hawking benzetmesi yapanlara da “Onunla çok farklıyız. Ben doğuştan engelliyim, o sonradan engelli olmuş. Hawking benim rol modelim değil.” diyerek karşı çıkıyor. O ayrıca, Young Guru Academy’deki ekiple birlikte engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir yazılım üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

“Bu proje, benim gibi hareket ve konuşma zorluğu çekenlerin hayatını kolaylaştıracak.”

Önce Muratcan’ı, sonra da onun güzel kalpli annesini gönülden tebrik ediyoruz. Umuyoruz onların birlikte yazdıkları bu başarı hikayesi, herkese ilham olur!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

1 Yorum

  1. İlham verici bir yaşanmışlık. Ne mutlu sizlere! Daha Muratcan’ın ismini başarılarıyla çok duyacağız gibi görünüyor. Annesini de Muratcan’ı da tebrik ediyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR