Feminist Yazar Virginia Woolf’tan Kadını Yücelten 14 Harika Söz

1882’de Londra’da dünyaya gelen Virginia Woolf, İngiliz edebiyatının en büyük yazarlarından biridir. Bu başarılı kadın, küçük yaşında annesini kaybettiği için okula gidememiş, babasının desteğiyle ise kendini geliştirme imkanı bulmuştur. Küçüklüğünden itibaren babasının kütüphanesinde vakit geçirmiş, sonra da bir gazetede kısa hikayelerini yayınlatmaya başlamış ve böylece edebiyat dünyasına sağlam bir giriş yapmıştır…

Woolf’un eserleri, bugünkü feminist çalışmalara birer düşünsel kaynak değerindedir. Özellikle onun “Kendina Ait Oda”sı, feminizmle ilgili görüşlerini açık bir biçimde anlatır. Biz de, bu özel kadının kıymetli görüşlerini anlatan alıntılarını, sizlerle paylaşalım istedik.

1. “En iyi yetiştirilmiş kadınlar, zihinleri en uygar olanlardır.”

2. “Çünkü kadınlar milyonlarca yıl boyunca evlerin içinde oturdu, şimdi ise bu duvarlar onların yaratıcı güçleri tarafından delinmiştir.”

3. “Bir kadın olarak benim ülkem yok. Bir kadın olarak kendime bir ülke istemiyorum. Bir kadın olarak benim ülkem bu dünya.”

4. “Hiçbir çağ bizimki kadar rahatsız edici bir şekilde cinsiyetin bilincinde olmamıştır; British Museum’daki erkekler tarafından yazılmış sayısız kitap bunun bir kanıtıdır.”

5. “Kadınlar yüzyıllarca, erkek figürünü normal boyutunun iki katı gösterecek büyülü bir yansıtma gücüne sahip aynalar gibi hizmet ettiler.”

6. “Bir yıl içinde kadınlar hakkında yazılmış kaç tane kitap olduğuna dair bir fikriniz var mı? Kaç tanesinin erkekler tarafından yazıldığını biliyor musunuz?”

7. “Kadınlar İstanbul’u hayal etmeli. Altın kubbelerin rüyaları. Benim kendi şiirsel damarım da taşlanmalı. Her şeyle alay edilmeli. Ve üç noktayla bitmeli…”

8. “Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!”

9. “Bir roman gerçek yaşama benzediğine göre, değer ölçütleri de gerçek yaşamınkileri andırır. Ama kadınların değer ölçütleri çoğunlukla karşı cinsin koyduklarından farklıdır; bunun böyle olması da çok doğaldır.”

“Ama geçerli olan erkeklere özgü değer ölçütleridir. Kabaca dile getirilecek olursa, “önemli” olan futbol ve spordur; modaya taşınmak, giysiler satın almak “önemsiz”dir. Ve bu değer ölçütleri kaçınılmaz biçimde yaşamdan yazına aktarılırlar. Eleştirmen bu önemli bir kitap diye düşünür, çünkü savaşı ele almaktadır. Bu önemsiz bir kitap, çünkü oturma odasındaki kadınların duygularını ele alıyor. Bir savaş sahnesi bir dükkan sahnesinden daha önemlidir.”

10. “Neden erkekler şarap içerken kadınlar su içiyorlardı? Cinslerden biri o kadar varlıklıyken öbürü neden yoksuldu?”

11. “Kocasından iki kat daha akıllıyken onun açısından bakıyordu çevresine; evlilik hayatının attığı kazık.”

12. “Aşk, dedi şair, kadının tüm var oluşudur.”

13. “Entelektüel özgürlük maddi şeylere bağlıdır. Şiir de entelektüel özgürlüğe bağlıdır. Kadınlarsa hep yoksul olmuşlardır, sadece iki yüzyıldır değil, dünya kurulalı beri.”

14. “Hayali olarak kadın en yüksek öneme sahip; uygulamada ise tamamen özensiz.”

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR