20 Yıldır Köy Köy Gezip Çocukların Saçlarını Ücretsiz Olarak Kesen Kuaför: Yıldız Özlütaş

Daima Kadın olarak, “O Kadın” isimli kategorimizde, hikayelerinden bahsettiğimiz kadınların herbiri, ya içimizi sevgiyle dolduruyor, ya yaptıklarıyla hepimize ilham veriyor, ya da kadın olduğumuz için gururlanmamızı sağlıyor!

İşte şimdi hikayesinden bahsedeceğimiz “O Kadın” hikayesi de, içinizi sevgiyle dolduracak cinsten. Yıldız Hanım’ın hikayesinden, ilk olarak geçen sene, oğlunun onun yaptığı bu güzel işi duyurmasıyla haberdar olmuştuk. Ancak, ne kadar duyulursa o kadar iyi diye düşündüğümüzden ve hala onun hikayesini bilmeyen birileri varsa diye; bir kez daha sizlerle paylaşalım istedik. Buyrunuz, Yıldız Hanım ve onun hepimizin içini ısıtan hikayesi!

Mersin’ de yaşayan Yıldız Tutal Özlütaş, 38 yıldır kuaförlük yapıyor…

Yıldız Hanım, mesleğine 19 yaşında başlamış. O gün bugündür de, işini sevgiyle sürdürüyor. Her zaman şehir merkezinde oturduğu için, boş zamanlarında doğayla iç içe olmaktan keyif alıyor…

Yıldız Hanım’ın hikayesi ise, yaklaşık 20 yıl öncesine dayanıyor…

Yıldız Hanım’ın iki erkek çocuğu var. Çocukları küçükken ona “Neden bizim de bir köyümüz yok?” diyince, zaten hali hazırda bir doğa özlemi olan Yıldız Hanım, haftasonları ailesiyle birlikte köyleri ziyaret etmeye başlıyor. Ve bu ziyaretler sırasında köydeki çocukların saçlarının çok kötü durumda olduğunu fark ediyor. Sonra da onların saçlarını kesmeye karar veriyor ve sonraki köy gezilerinin tamamına yanına bir makas alarak gidiyor.

O gün bugündür köyleri gezerek çocukların saçlarını kesen Yıldız Hanım, “O çocukların yanına gittiğimde tüm sıkıntılarımı unutuyorum” diyor…

“Çocukların mutluluğu, çocuklarının mutlu olduğunu gören anne babaların mutluluğu, milyarlara değişilmez. Başka hiçbir karşılık beklemiyorum.”

Yıldız Hanım bu sevgi dolu davranışından haberdar olan çalışanları da, sonradan onunla birlikte köylere gitmeye başlamışlar. Ve ortaya iyilik dolu bir iş, iyilik dolu bir ekip çıkmış.

Köylerdeki, saçları kırpma makaslarıyla kesilmiş ve dağınık halde olan çocukların saçları, onun dokunuşuyla güzelleşiyor; sonuç olarak da ortaya sadece gülen suratlar çıkıyor!

“Daha çok çocuklar üzerinde durmamın bir sebebi var. Çünkü çocukların dili, dini, rengi, ırkı olmaz; onlar sadece masum ve güzeller.”

“İnsanlar beni tebrik etmeye başlayınca şaşırdım. Yahu ben ne yapıyorum ki diye sordum kendime.”

Yıldız Hanım, yaptığı bu güzel şeyin onun için sıradan bir şey olduğunu ve bunu yaparken bir çocukları sevindirmek dışında bir amacı olmadığını bu sözleriyle anlatıyor. Ve ekliyor:

“Artık anlıyorum ki; insanlar böyle şeyleri önemsiyorlar ve ilgi çekici buluyorlar. Çünkü hiç kimse bir şey yapmıyor, herkes seyirci kalmayı tercih ediyor.”

Yıllar önce, sevgi dolu kalbiyle yola çıkan Yıldız Hanım, halen çocuklar için anlamlı projelerde yer almaya devam ediyor ve imkanı olduğu sürece de onları sevindireceğini söylüyor!

Yıldız Hanım, mesleği kuaförlük olduğu için; yani aslında en iyi yapabildiği şeyi, çocuklara yardımcı olmak için kullanıyor. Yani bir doktor ya da öğretmen olsaydı da, sonuç değişmeyecekti. O zaman da yine çocuklara elinden geldiğince yardım edecekti.

Onu bu örnek davranışı ve güzel kalbi için yürekten tebrik ediyor; ve birilerine yardımcı olmak için aslında çok da fazla bir şeye ihtiyaç olmadığını kanıtlayan hikayesinin; herkese, hepimize örnek olmasını diliyoruz!

*Yıldız Tutal Özlütaş’ın OT dergisine vermiş olduğu röportajdan yararlanarak hazırlanmıştır.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR