Ünlü İnsanların Önemli Vasıflarını Ellerinden Alarak Engelliler Haftası’na Dikkat Çeken Proje

Bugün; yani 10 Mayıs, özel bir haftanın başlangıç tarihi. Her yıl 10 ile 16 Mayıs tarihleri arasında; Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı anda “Engelliler Haftası” olarak kutlanıyor.

Her zaman, farklılıkların hayatın içine dahil olduğunu söylemekten ziyade; hayatın tam olarak bu farklılıklardan oluştuğunu savunuyoruz. Çünkü “engel” dediğimiz şey, tam olarak biz insanların ürünü. Ve bu kavram, aslında sandığımız kadar hayata uzak değil. Hepimiz, bugün başımıza gelen fiziki ya da ruhani bir durum yüzünden; hayatımızda bize engel teşkil edecek şeyler yaşayabiliriz. Sonra da, o veya bu sebeple, “normal” kabul edilen yaşamın gereklerine uyamayabiliriz. Bu yüzden bir insana bakarken görmemiz gereken en son şey, onun fiziki koşullarıdır. Ama aynı zamanda da bir insana bakarken görmemiz gereken ilk şey; onun fiziki koşullarıdır. Zaten tüm insanlara karşı aynı hassasiyeti göstermek, insan olmanın bir gereği değil mi?

İşte biz de, bu özel haftaya giriş yaptığımız anlamlı günde, sizlerle The Sanat’ın bugüne özel hazırladığı çok etkileyici projeyi sizlerle paylaşalım istedik: “Dikkat Engel Çıkabilir!”

Dilerseniz bu özel projeyi; The Sanat’ın metniyle bir kez de bizler analım:

“Bugün, sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilen herkes ‘normal’ ve ‘sağlıklı’ olarak kabul edilmektedir. Fakat bu durumun, ömür boyu süreceğinin bir garantisi yok. Herhangi bir hastalık veya kaza sonucu her şeyimizi kaybedebiliriz. Özellikle Türkiye gibi risk altında yaşanan ülkelerde, insanların bu tip bir problemle karşılaşma olasılığı oldukça yüksek.

The Sanat, her sağlıklı insanın bu riski taşıdığını ve her an “engelli” bir bireye dönüşebileceğini hatırlatmak için ilginç bir proje hazırladı: ‘Dikkat Engel Çıkabilir!’

Engelliler Haftası için hazırlanan proje, toplumsal ikona dönüşmüş ünlü insanları konu ediniyor fakat bu ikonların en önemli organlarını ellerinden alıyor. Sözgelimi, bacakları olmayan bir Ronaldo veya sesi olmayan bir Madonna karşılıyor bizi.

Yaratıcı yönetmenliğini Ali Ömür Ulusoy’un üstlendiği projenin, sanat yönetmenliği Nesli Meriç Sanioğlu’na, illüstrasyon çalışmaları ise Esin Karabenli’ye ait.”

İşte yine The Sanat’ın cümleleriyle, “Dikkat Engel Çıkabilir” isimli anlamlı projenin etkileyici çizimleri!

Cristiano Ronaldo

Canınız poğaça çekebilir ve karşıya geçip pastaneden almak isteyebilirsiniz. Fakat karşıya geçerken bir beton mikserinin altında kalabilir ve bacaklarınızı kaybedebilirsiniz. Ne kadar güçlü olduğu ile övündüğünüz o bacaklarınız, arık size ait olmayabilir. İşte o zaman yüksek merdivenlerle çıkılan binanın girişinde, neden rampa olmadığı ile yüzleşebilirsiniz. Oysa sadece eve girmek istemiştiniz.

Angelina Jolie

Sadece parkta oturmak istediğiniz bir gün, bir terör saldırısı olabilir ve parça tesirli bombanın ufacık bir parçası gözünüze gelebilir. Hep ışıl ışıl baktığınız o dünya, kapkaranlık kalabilir. İşte o zaman görme engelliler için yapılan sarı şeritlere park eden otomobiller, sizin için de önem taşıyabilir. Oysa sadece ufak bir yürüyüş yapmak istemiştiniz.

Aziz Sancar

Durup dururken şifayı kapıp hastalanabilirsiniz. 40 derece ateşle yatarken, ateşiniz 42 dereceye çıkabilir. Ve pek tabii havale geçirebilir, zihinsel fonksiyonlarınız zarar görebilir. Her soruna bir çözüm üreten beyniniz, işte o zaman size yarı alaylı, yarı acıyarak bakan insanları çözemeyebilir. Oysa sadece bir arkadaşınız olsun istemiştiniz.

Neslihan Demir Güler

Her şeyin sıradan olduğu bir günde, çalıştığınız fabrikada, kolunuzu pres makinesine kaptırabilirsiniz. İpliği incecik iğne deliğinden geçiren o becerikli elleriniz, kökünden kopabilir ve en sevdiğiniz arkadaşınıza sallayacak bir el bulamayabilirsiniz. İşte o zaman yere düşürdüğünüz cüzdanı, neden kimsenin size vermediğini sorgulayabilirsiniz. Oysa sadece ekmek almak istemiştiniz.

Madonna

Havanın açık olduğu bir günde, manzarayı seyretmek için çıktığınız terastan düşebilir ve kulak zarınız patlayabilir. En ufak çıtırtıyı duyan kulaklarınız, davul sesini bile duymayabilir, aşık olduğunuz insana “Seni seviyorum” bile diyemeyebilirsiniz. İşte o zaman, adres sormaya çalıştığınız insanların, sizi neden anlamadığını rahatlıkla düşünebilirsiniz. Oysa sadece yeni evine taşınan arkadaşınıza, hayırlı olsuna gitmek istemiştiniz.

The Sanat ekibini, bu muhteşem projeleri sebebiyle bir kez daha gönülden tebrik ediyoruz! Siz de onların gündeme dokunan özel projelerinden haberdar olmak için, sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz:

Site: www.thesanat.net

Facebook: facebook.com/thesanatnet

Twitter: @thesanatnet

Instagram: @thesanatnet

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR