Hayata Yeniden Aşık Olmanın 25 Güçlü (Ama Gerçekçi) Yolu

Her insan zaman zaman yaşadığı hayatın değerini unutabilir ya da çoğu zaman bu farkındalığı yitirebilir. Oysa her yaşam, değerli ve biriciktir. İyisiyle kötüsüyle, başlı başına “yaşamak” bile, her şeye değerdir.

Eğer siz de hayatınızın değerini bir an olsun unuttuysanız ve bu aralar sık sık hayattan sıkıldığınızı düşünüyorsanız; aşağıda yazılanları okuduktan sonra, fikrinizin değişeceğine ve yaşamanın güzelliğini hatırlayacağınıza eminiz…

İşte hayata yeniden aşık olmak ve ona hak ettiği değeri vermek için izlemeniz gereken 25 basit ama gerçekçi yol…

1. Size yapılan övgüleri, karmaşasız ve basit bir şekilde almayı öğrenin. Bir iltifatı hak etmek için, farklı biri gibi davranmanız gerekmez.

2. Sevgi ve saygı görmeyi hak ettiğinizi de; bir şeyi çok istiyorsunuz diye onun üzerinde hak sahibi olmadığınızı da unutmayın.

3. Size kabalık yapan birine sinirlenmek için sadece birkaç dakikanızı ayırın. Sonra onu unutun ve yolunuza devam edin. Aksi takdirde, size verdiği negatif enerjiyi, tüm gün etrafınızda dolaştırmış olursunuz.

4. Korkularınızla barışın. Ne olursa olsun, her zaman hayatınızda bu duyguya yer olacağını kabul edin.

5. Ve enerjinizi korku için harcamak yerine; korktuğunuz gerçeğine değil, yapabildiğiniz şeylere odaklanmak için harcayın. Bu zihniyet, hayatın ortaya çıktığı yerdir.

6. Başkalarının hayatının “kusursuz” olduğu düşüncesini unutun. Dünyadaki en başarılı, en güçlü veya en ünlü insanların bile, hala bir şeyleri istediği düşüncesine daha fazla zaman harcayın. Çünkü onların da hayatları, bir şekilde bir şeylerden yoksun olabilir. Bu düşünce, sadece onları insancıl bir hale getirmekle kalmaz; aynı zamanda yaşama karşı daha sağlıklı bir bakış kazanmanızı da sağlar.

7. Sevdiklerinizin sorunlarını çözmeye çalışmayın; bunun yerine onları dinleyin ve “Ben buradayım” deyin.

8. Sevdiklerinize hayran olduğunuz zamanlarda, bunu mutlaka onlara söyleyin. Onları iyi hissettirmek için yaptığınız şeyler, size de iyi hissettirir. (Elbette dürüst olmak şartıyla)

9. Karmaşık duygular ve insan ilişkileri içeren romanlar okuyun. Bu, başkasının ayakkabılarıyla yürümek ve hayatınızdaki gerçek kişileri anlamak için güzel bir yoldur. Çünkü hiçkimsenin hayatı mükemmel değildir.

10. Kötü bir gün geçiriyorsanız bunu kabul edin ve vasat, sersem ya da üzgün hissetmenize izin verin.

11. Hayatınızın kötü dönemlerinde kendinize; ağlamak, kendinizi kötü hissetmek ve insanlardan destek almak için izin vermeyi unutmayın. Böyle zamanlarda asla yapmamanız gereken tek şey, acıyı görmezden gelmek. Acıyı bastırdığınızda yaşayacağınız kalp ağrısı, onu kabullendiğinizde ve hislerinizi dürüstçe yaşadığınızda olankinden daha fazla olmayacak. Hatta bu, sağlıklı bir denge anlamına geliyor.

12. Farklı insanların yanında, sizin de farklı versiyonlarınız olacaktır; bu son derece normal ve sizi yapay biri haline getirmez. Unutmayın.

13. İnsanlarla göz teması kurmanın, bir süre sonra sizi rahatlatacağını düşünün. Tuhaf ve sinir bozucu kısmı aştıktan sonra, gerginliğin biteceği bir noktaya ulaşırsınız ve onlarla konuşmak, eskisinden daha iyi hissettirir.

14. Gözleriniz daima çevreye açık olsun. Daha önce hiç görmediğiniz veya fark etmediğiniz şeyleri bulmaya çalışın. Merak etmekten asla vazgeçmeyin.

15. Sizin için önemli olan insanlarla zaman geçirmek konusunda kendinizi sınırlamayın ya da bu yüzden garip hissetmeyin. Çünkü bu yetişkinlikte, genellikle tek başına alınan bir yoldur.

16. Hiç kimsenin, sizin hayatınız hakkında düşünmek için zaman harcamadığını unutmayın. Bu düşünceye izin verirseniz; sizi daha da özgür kılacaktır.

17. Her gün, küçük de olsa, kendinizle gurur duymanızı sağlayacak bir şeyler yapın.

18. Her sabah yatağınızı toplayın. Belki başarısız olacaksınız ama denemeye devam edin.

19. Küçük şeyleri önemseyin. Bu, kayıtsız olmaktan daha cool ve daha az yorucudur.

20. Küçük endişelerinizin içinizden geçişine izin verin; onları sonuna kadar hissedin ve sonra da bırakın. Eğer o endişeyle ilgili yapabilecek bir şeyiniz yoksa; bunu kabul edin ve özgür bırakın. Aksi takdirde, daha değerli bir şey için harcayabileceğiniz enerjinizi, bu endişe için ziyan etmiş olursunuz.

21. Hatasız bir insan olmaktan vazgeçin, çünkü bu imkansız. Bunun yerine; yaptığı her şey için sorumluluk alabilen biri olmaya odaklanın. Bu hem mümkün, hem de takdire şayan bir şey.

22. Saçma bile olsa, sevdiğiniz insanlar tarafından size verilen kartları, notları saklayın. Çünkü bir gün, onların el yazılarını özleyebilirsiniz.

23. Seçimlerinizi, size ne hissettireceğini düşünerek yapın. Tercih edeceğiniz şey hakkında ne hissettiğinizi, onu seçmeden önce belirleyin.

24. Ve kendiniz gibi hissetmenizi sağlayanlara öncelik verin.

25. Her şey için şükredin. İyi, kötü; büyük, küçük; her şey için.

Yararlanılan Kaynak

Görsel Kaynak: WikiHow

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR