İngiliz Kraliyet Ailesinin Uyması Gereken Birbirinden İlginç 15 Kural

Kraliçe Elizabeth ve ailesinin yaşamı her zaman güllük gülistanlık değil. Çoğunlukla onlarca kısıtlamaya ve kurallara maruz kalıyorlar. İşte İngiliz Kraliyet Ailesi‘nin uyması gereken birbirinden ilginç kurallar.

Kural 1: Genç prensler daima şort giymek zorundadırlar.

Küçük prenslerin sürekli olarak şort ile gezmesi her zaman merak edilmiştir. Fakat bu oldukça basit bir kurala dayanıyor. Avrupa sosyetesinde yalnızca yetişkin erkeklerin pantolon giyebileceklerine dair bir kural vardır. Bu yüzden en az 8 yaşına kadar, kışın ortasında bile şort ile gezerler.

Kural 2: Oy kullanmazlar.

Kraliyet ailesinin oy kullanmasını engelleyen bir kanun yoktur. Bu da yasal olarak oy kullanabilecekleri anlamına gelir. Fakat oy kullanmamayı tercih ederler. Bunun sebebi ise adaylardan herhangi birine önyargılı olmakla suçlanmamaları içindir.

Kural 3: Monopoly oynamazlar.

İnsan gerçekten hayret ediyor! Resmi bir kural yoktur fakat Prens Adrew masa oyunlarını yasaklamıştır.

Kural 4: Yas gibi durumların dışında siyah giymezler.


Hepimizin gün içerisinde hiç düşünmeden giydiğimiz siyah elbiseler, kraliyet ailesinde yas rengidir. Bu yüzden Prens William‘ın karısını siyah bir elbise ile kokteylde görmek pek olası değildir. Fakat Prenses Diana bu kuralı bir kereliğine çiğnemeye cesaret etmiştir.

1994 yılında Diana ve Prens Charles hala evliyken, bir yaz partisinde siyah elbiseyle göründü. Kıyafet ileriki zamanlarda ‘intikam elbisesi’ olarak adlandırılacaktı. Çünkü, o gün Prens Charles’ın Camilla Parker ile ilişkisini itiraf ettiği gündü.

Kural 5: Sarayda bulunan kimse küçük atıştırmalıklar yiyemez.

Kraliçe bu durumdan çok rahatsız olduğu için küçük atıştırmalıklar yasaklanmıştır.

Kural 6: Kabuklu deniz hayvanları tüketmezler.

Kurallar kitabı kraliçe ve akrabalarının sağlık nedeniyle kabuklu deniz hayvanlarını tüketmemesi gerektiğini söylüyor. Kim bilir belki de istiridyeler ve midyeler vücutta birikebilecek toksinler sebebiyle tehlikeli sayılıyordu. Bu kural genellikle hiç ihlal edilmedi. Ancak Prens Charles bir istiridye şöleninde bu yasağı çiğnedi. Bu arada buna benzer bir kaç gıda daha yasak listesinde.

Kural 7: Varisler birlikte seyahat edemezler.

Uçaklar düşüyor, gemiler batıyor ve kazalar oluyor. Sebebi açıkca belli. Bu yüzden iki varisi birden kaybetmemek için birlikte seyahet etmelerine izin verilmiyor.

Kural 8: Kraliçe yemeğini bitirince kimse yemeğe devam edemez.

Buna kraliyet üyeleri de dahildir.

Kural 9: İmza atamazlar.

Kraliyet ailesi hayranları etkinlikler esnasında aileden imza isteyebiliyorlar. Fakat ailenin imza atmasının imkanı yok. Resmi belgeler dışında bu tarz şeylere kesinlikle imza atmıyorlar. Bu kuralda da Prens Charles göze çarpıyor. Çünkü 2010’da Cornwall’daki sel mağdurları için sahte bir imza attığı biliniyor.

Kural 10: Çalışamazlar.

Kraliyet ailesi üyelerinin çalışması yasaktır. Bunun yerine yardım işleri için ekip oluştururlar veya resmi görevler için gönüllü olurlar.

Kural 11: Herhangi bir dinleri yoktur fakat İngiliz kilisesine bağlıdırlar.

İngiltere resmi kilisesi Anglikan ile bağıntıları olduğu bir gerçektir. Herhangi bir dinin gerekliliklerini yerine getirmezler. Aile bu yüzden geçmişte farklı inançlara sahip insanlar ile evlenemedi. Fakat 2011 yılında bu kural değiştirildi.

Kural 12: En az 6 kuzgun bulundurmak zorundadırlar!

Eğer Londra Kulesi’nde 6 adet kuzgun yoksa krallığın düşeceğine inanılır.

Kural 13: Kürk giyemezler.

Kurallara göre kraliyet ailesi çok lüks olmamalıdır. Kurallar, kraliçe ve akrabalarının çok nadir durumlar dışında kamuya açık alanlarda kürk giymemelerini önerir. Solda gördüğünüz fotoğrafta kraliçe 1993 yılında Rusya ziyaretinde kürk giyiyor. Nadir durumlardan birisi yani. Ayrıca bu kural sadece kürkün belli bölümleri için geçerlidir. Yani soldaki fotoğrafta göreceğiniz gibi, kürk yakaları ve şapkalar kabul edilebilir bölümlerdir.

Kural 14: Ola ki kraliyet üyesi birisiyle evlenirseniz kral veya kraliçe ünvanı kazanamazsınız.

🙁

Kural 15: Kraliyet ailesi Noel’i mutlaka birlikte geçirir.

Kraliyet ailesi Noel’de mutlaka birlikte olmalıdır. Ve yılbaşını Norfolk‘taki Sandringham House‘da geçirirler. Yılbaşlarında fotoğraf paylaşmamayı tercih ederler. Madame Tussauds balmumu müzesi böyle bir tatilin nasıl görüneceğini hayal ederek yukarıdaki balmumlarına müzesinde yer verdi. Bu arada; fotoğraftaki corgi cinsi köpekler gerçektir. Kraliçe bu cinsleri sevmesiyle ün salmıştır.

1

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR