Sık Sık Baş Ağrısı, Enerji Düşüklüğü Ve Uykusuzluk Yaşamanızın Nedeni Bu Olabilir

Çoğumuz baş ağrısı, enerji düşüklüğü ve uykusuzluk gibi problemlerin aşırı yoğun şekilde çalışmaktan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Evet bazı durumlarda tüm bunlara aşırı yoğun çalışmak sebep olabiliyor, fakat daha fazla etkili olan bir şey var ise o da magnezyum ve K vitamini eksiliğidir. İşte bu önemli mikro elementler hakkında bilmeniz gerekenler.

Magnezyum

Magnezyumun faydaları

Magnezyum vücudumuzda en az 300 farklı kimyasal ile reaksiyona girmektedir. Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve amino asitlerden proteinleri yaratır. Bu nedenle endişe, stres ve yorgunlukta mücadele için birebirdir.
Magnezyum sık sık meydana gelen baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur. Hatta migren tedavisinde kullanılır. Magnezyum eksikliği serotonin seviyelerinin düşmesi, kan damarlarının daralması demektir. Bunun yanı sıra nörotransmitterin işleyişi de etkilenir.
► Ayrıca düşük magnezyum seviyeleri depresyon ve uykusuzluğa neden olabilir.

Ne kadar magnezyum tüketilmeli?

Günlük önerilen miktar şu şekildedir:

► 19-30 yaş erkek 400 mg
► 30+ yaş erkek 420 mg
► 19-30 yaş kadın 310 mg
► 30+ yaş kadın 320 mg

Magnezyum içeren gıdalar nelerdir?

İşte magnezyum içeren gıdalardan bazıları:

► Ispanak
► Fındık
► Esmer pirinç
► Kepekli ekmek
► Balık
► Et
► Avokado

K Vitamini

K vitaminin faydaları nelerdir?

► Kan vitamini, kanın pıhtılaşması ve kanamanın durması için gerekli proteinleri sentezler. K vitamini eksikliğinde aşırı morarma ve kanama meydana gelmektedir.
► Bir başka faydası ise tam kanıtlanmamakla birlikte Alzheimer hastalığı ve prostat kanseri riskini azaltılmasıdır.
► K vitamini D vitamini ile kalsiyumları kemiklere iletir ve kemiklerin daha güçlü olmasına yardım eder. Düşük düzeydeki K vitamini, kırık riskini arttırmaktadır.

K vitamini ne kadar tüketilmelidir?

Günlük tüketilmesi gereken K vitamini miktarı yaş, cinsiyet ve kiloya göre değişmektedir. Fakat ortalama olarak her 1 kilo için 0,001 mg K vitamininin tüketilmesi önerilmektedir.

K vitamini içeren besinler nelerdir?

Günlük K vitaminini almanız için en iyi besinler şu şekildedir:

► Fesleğen, ada çayı, kekik, maydanoz, kişniş.
► Ispanak
► Bürüksel lahanası
► Şalgam
► Pancar yaprağı
► Bamya
► Marul
► Brokoli
► Kuşkonmaz
► Ve tahıllar, tereyağı, peynir, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, yeşilçay, kivi, yaban mersini, kuru erik, havuç K vitamini içeren besinler arasındadır.

Not: Magnezyum ve K vitamini takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Aşırı ve yanlış kullanımlar yan etkilere sebebiyet verebilir. Ayrıca sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücudunuz için gerekli olan magnezyum ve K vitaminini kolaylıkla sağlayabilir.

Yararlanılan Kaynaklar

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR