Ana Sayfa Yaşam 100 Farklı Kirli Su Kaynağıyla Yapılan Ve Tüm Dünyanın İlgisini Çeken Dondurma Projesi

100 Farklı Kirli Su Kaynağıyla Yapılan Ve Tüm Dünyanın İlgisini Çeken Dondurma Projesi

0
100 Farklı Kirli Su Kaynağıyla Yapılan Ve Tüm Dünyanın İlgisini Çeken Dondurma Projesi

Hızlı ekonomik büyüme ve kentleşme, çevre kirliliğini ciddi biçimde arttırıyor. Ve bu kirliliklerin en başında da sularımız geliyor. Tayvan da, bu dertten muzdarip olan ülkelerden bir tanesi. İşte 3 tasarım öğrencisi, tam da bu fikirden hareketle; ülkelerindeki kentleşmenin su kirliliğine olan olumsuz etkisine dikkat çekmek için, çok ama çok anlamlı bir proje hazırlamışlar.

Buyrunuz; su kirliliğine farklı bir açıdan bakmanızı ve düşünmenizi sağlayacak anlamlı projenin tüm detayları.

Bu buz dondurmalar, ilginizi çeken ve bir an önce tadına bakmak isteyeceğiniz bir çeşit yiyecek gibi görünüyor olabilir.

Ama aslında bunlardan alacağınız bir ısırık bile, sizi çok ciddi bir şekilde hasta edebilir.

Çünkü bu dondurmalar, Tayvan’ın kirli kanalizasyon sularından yapıldılar!

“Kirli Su Dondurmaları” projesi, Tayvan Milli Sanat Üniversitesi’nde tasarım öğrencileri olan Hung I-chen, Guo Yi-hui ve Cheng Yu-ti isimli 3 genç tarafından gerçekleştirildi.

Projenin amacı, hızlı ekonomik büyüme ve kentleşmeyle birlikte artan su kirliliği konusunda farkındalık yaratmaktı.

Bu gençler, projeleri için, önce Tayvan’daki 100 farklı su kaynağından su aldılar ve bunları şeffaf polyester reçine ile yeniden oluşturmadan önce; dondurulmuş toksik buz dondurmalar haline getirdiler.

Hatta bu tehlikeli dondurmalar için, kirli su numulerinin alındığı farklı bölgeleri temsil eden ambalajlar bile hazırladılar.

Alınan sularda karşılaştıkları çöpler, oldukça çeşitliydi; bunların yaklaşık olarak %90’ı doğada kaybolması zor olan plastiklerden oluşuyordu. Şişeler, şişe kapakları, torbalar…

Bu anlamlı proje, su kirliliği konusuna tamamen farklı bir yerden bakmanızı sağlayacak basit ama etkili bir yol aslında!

Peki hala, bu dondurmaların tadına bakmak istiyor musunuz? 😱

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz