Hayal Ettiğimiz Sağlıklı Saçlar İçin Kaçınmamız Gereken 18 Uygulama

Sağlıklı ve iyi korunmuş saçların benzersiz ve çekici bir görüntü yaratmada kilit rollerden birini oynadığını hepimiz çok iyi biliyoruz! Fakat rüyalarımızdaki saçlara ulaşmaya çalışırken yaptığımız saç bakım hataları, saçlarımızı ciddi biçimde yıpratıyor.

İşte görünümümüzün en önemli parçalarından bir tanesi olan saç için yaptığımız hatalar ve düzeltme yolları bu listede.

Yanlış şampuan seçimi: Şampuan seçimi, saç bakımı için oldukça önemlidir. Şampuanınızın saçlarınıza zarar vermesini önlemek için, saç tipinize uygun olup olmadığından emin olun.

Saçları çok sıkı bir şekilde toplamak: Gündelik kullanımda çok sıkı bir şekilde saçlarımızı toplamak “traksiyon alopesisi” denilen saç dökülme hastalığına yol açar.

Saçı çok sık yıkamak: Saç yıkama sıklığı, saç türünüz ve kullandığınız suyun kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Eğer saçınız yağlı kategorideyse, saçlarınızı 1-2 günde bir yıkamanız önerilir. Saçlarınızı çok sık yıkamak saçınızın doğal yağını kaybetmesine yol açar.

İlginizi Çekebilir: Saçlara İyi Gelen Yağlar!

Şampuanı yanlış bir şekilde uygulamak: Kullanmanız gereken şampuan miktarı saçınızın uzunluğuna bağlıdır. Bunu deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz. Yine de şampuanı çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Avucunuzun üzerine biraz şampuan dökün ve köpürmesi için ellerinizi ovun. Köpüren şampuanı saç köklerinize, parmak uçlarınızla yavaşça masaj yaparak uygulayın. Çizilme ihtimaline karşı, saç köklerinize tırnaklarınızı temas ettirmeyin.

Saçı nemlendirmeyi ve beslemeyi unutmak: Saçlarımız nemini çok hızlı kaybeder. Bu sorunu çözmek için saç tipinize uygun bir şekilde saç maskeleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca saç maskelerini haftada birden fazla kez uygulamamalısınız.

Yanlış su sıcaklığı: Birçoğumuz saçlarımızı yıkarken aşırı sıcak su kullanıyoruz. Bu ciddi bir hatadır. Sıcak su yağ üreten bezleri harekete geçirir. İdeal olan ılık veya soğuk sudur. Ilık su saçlardaki yağ bezlerini sulandırmaya, saçınızı parlak göstermeye, kirden arındırmaya ve kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur.

Çok fazla köpüren şampuan tercih etmek: Çok fazla köpüren şampuanın saçlara daha iyi bakım yapacağını ve temizleyeceğini zannetmek yanlış bir algıdır. Aksine bitkisel ve çok köpürmeyen birçok şampuan vardır. Bu şampuanlar bolca vitamin içerirler. Şampuanın çok köpürmesi çok fazla kimyasal içerdiği anlamına gelir.

Saçı havluyla kurulamak: Saçınızı yıkadıktan sonra nazikçe köklerden uçlara doğru havluyla kurulayın. Havluyu başınızın çevresine bağlamayın; bu, saç köklerinize zarar verebilir. Saçınızı hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurutmak istiyorsanız, havlu yerine pamuklu t-shirt veya koton, ya da mikrofiber havlu kullanabilirsiniz.

Sık sık ve agresif bir şekilde taramak: Saçlarınızı aşırı taramak kırılgan bir yapıya sahip olmalarına neden olur. Saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra taramayın. Saçlarınızı hafifçe kurutun ve parmaklarınızla dikkatlice ayırın. Bundan sonra taramaya başlayabilirsiniz. Geniş dişli tarak kullanmaya ve köklerden uçlara doğru taramaya özen gösterin.

Stil ürünlerinin fazlaca kullanılması: Saç kurutma makineleri, ütüler gibi cihazlar saçlarınızın öz sıvısını kaybetmesine neden olarak kırılgan olmalarına sebebiyet verirler. İllaki bu ürünleri kullanmak istiyorsanız, ısıya karşı koruyucu sprey kullanabilirsiniz.

Saç kurutma makinesini yanlış bir şekilde kullanmak: Saç kurutma makinesinin yanlış kullanılması saçınıza ciddi bir şekilde zarar verebilir. Başlangıçta saçlarınız ıslak iken maksimum sıcaklık, hızlı kuruması için iyidir. Fakat aşırı ısınmayı azaltmak için dikkat ediniz. Ayrıca saç kurutma makinesi alırken çoklu sıcaklık ayarı bulunan modelleri tercih ediniz. Son olarak; saç kurutma işleminizi 30-40 saniyelik soğuk hava dalgasıyla sonlandırabilirsiniz.

Sağlıklı olmayan diyetler, beslenmeler: Sağlıksız beslenme ve dengesiz bir diyet saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineraller için oldukça kötüdür. Sağlıklı, gür ve güzel saçların düşmanıdır. Saç sağlığınız için öğünlerinizde hayvansal protein ve çinko içeren gıdaları tercih edebilirsiniz. Çinko ve protein için yumurta, deniz ürünleri, avakado veya erik gibi besinler tüketebilirsiniz. Demir ve kalsiyumu da unutmayın! Demir ve kalsiyum bakliyat, balık, buğday, kara buğday ve fındık gibi gıdalarda bulunur.

Sağlığa dikkat etmemek: Bazı durumlarda hızlı saç dökülmesi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bunlara gastrointestinal sistem, tiroid bezi sorunları, hormonal bozukluklar, stres ve şeker hastalıkları da dahildir. Saç dökülmesi durumunda doktora gitmeniz oldukça önemlidir.

Şapka takmamak: Çok fazla şapka takmanın saçlar için zararı çok olsa da; saçlarımızı şapka ile güneşten, soğuktan korumalıyız. Saçlarımızın deforme olmaması için şapkamızın kafamıza tam oturduğundan emin olmalıyız.

Tarakları yıkamamak: Tarağımızı haftada en az bir kez ılık suda yıkamamız gerekmektedir. Ayrıca eski taraklarımızı düzenli olarak değiştirmeyi de unutmamalıyız.

Saçı çok fazla fırçalamak: Saçı çok fazla fırçalamak saça ciddi derecede hasar verir. Sabahları ve akşam yatmadan önce fırçalamaya özen gösterilmelidir.

Saçları düzeltmeyi ihmal etmek: Saçınızı en az iki ayda bir aldırmanız çok önemlidir. Çatallaşmış saç uçlarından kurtularak saçlarınızın daha fazla kırılmasını engellemiş olursunuz.

Saçları alta alarak yatmak: Saçınız uzun veya orta uzunluktaysa yatmadan önce saçınızı gevşek bir şekilde örmeniz gerekmektedir. Bu karışmasını ve kıvrımlanmasını önleyecektir. Bu hem saçlarınızı korurken, hem de sabahleyin kalktığınızda saçlarınız içim çok zaman harcamamanıza yarar.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR