Her Gün Daha İyiye: Saça İyi Gelen Yağlar

Saça iyi gelen yağlar ile ışıl ışıl, sağlıklı bir görünüme kavuşmanız mümkün! Daha dolgun ve sağlıklı görünen saçlar için düzenli saç bakımı ve doğru yağ kullanımı oldukça önemlidir. Saça iyi gelen yağlar ile hem saçınızın ihtiyacı olan desteği sağlar hem de saçınızı olumsuz dış etkenlere karşı korursunuz. Düzenli saç bakım rutininize ekleyeceğiniz bu yağların her birinin farklı avantajları var. Üstelik sadece besleyici etkileri değil, onarıcı ve koruyucu etkilerini göz önüne almak gerekiyor. Birçok yönüyle çeşitli kozmetik ürünleri de bitkisel yağlardan yararlanmaktadır.

Genel olarak saça iyi gelen yağlar tek tek veya topluca kullanılabilir. Çok eskiden beri kullanılabilen bakım yağları tamamen bitkilerden elde ediliyor. Böylece saçlarınıza güçlü ve doğal bakım yapabilirsiniz. Saçınıza iyi gelecek ve her gün daha iyi hale getirecek 7 farklı yağı sizlerle paylaşıyoruz.

Argan Yağı

saca-iyi-gelen-yaglar

Saça iyi gelen yağlar denildiğinde akla ilk gelen argan yağı, sunduğu faydalarla birlikte saç için mükemmel bir seçenektir. Argan yağı içinde yer alan yoğun E vitamini, yağı mükemmel bir besleyici konumda tutuyor. Üstelik oksidatif strese karşı avantaj sağlayarak saçın ihtiyaç duyduğu besini yağı ve nemi sağlayacak bileşenleri içermektedir. Destekleyici ve besleyici etkilerinin yanı sıra argan yağının anti-inflamatuar etkisi de vardır. Bu nedenle mutlaka kullanılması gereken yağlar arasında argan yağı yer alıyor.

Nasıl kullanılır: Argan yağını kullanmak için içerisinde argan yağı bulunan bir saç bakım ürünü kullanabilir veya sadece yağ olarak kullanabilirsiniz. Genellikle duştan öncesinde saç diplerine sürülmektedir. Biraz beklettikten sonra yıkanmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Saça iyi gelen yağlar arasında, herkesin mutlaka duyduğu hindistan cevizi yağı bulunmaktadır. Bu yağ, zengin bileşenleriyle birlikte saça besleyici bir etki sağlar. İçerisinde yer alan E vitamini ve antioksidanlar sayesinde saçı besler. Üstelik tüm saç tiplerinde kullanılabilmektedir. Bunun dışında yanmış saça iyi gelen yağlar arasında yer alarak saçı onarır ve büyümesini destekler. Hatta saç derisi açısından antiseptiktir. Bu nedenle saç derisini arındırır ve saç teliyle folikül arasındaki boşlukları doldurur. Böylece şampuan gibi diğer temizleyici ürünlerde bulunan aşındırıcı maddelerin saça direk etki etmesinin önüne geçer ve korur.

Yani hindistan cevizi yağı hem besleyici hem de koruyucudur. Bu yönüyle birlikte birçok kozmetik ve saç ürünü içerisinde sıklıkla kullanılıyor.

Nasıl kullanılır: İlk olarak saçların uç kısımlarına yoğunlaşın. Böylece saç uçlarının devamlı olarak güçlendiğini ve doğal bir ışıltıya ulaştığını keşfedebilirsiniz. İster duştan önce ister duştan sonra kullanabilirsiniz.

Biberiye Yağı

saca-iyi-gelen-yaglar

Biberiye yağına baktığımız zaman özellikle saç derisini etkilediğini görürüz. Sigara içmek, çevre kirliliği ve ultraviyole ışın gibi etkenlerden dolayı oksidatif stres oluşur. Bu nedenle saç derisi sağlığı bozulabiliyor. Yapılan çalışmalar ise biberiye yağının saç derisinde oluşan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Üstelik düzenli kullanılan biberiye yağı, kafa derisinde yer alan damarları gevşetir ve kan akışını düzeltir. Bu nedenle saçı güçlendirerek olumlu bir katkı sağlar.

Nasıl kullanılır: Biberiye yağını kullanmak için saç derinize 20-30 damla damlatın. Saç diplerinize masaj yapın ve uçlara kadar sürün. 1 saat beklettikten sonrasında ılık suyla saçınızı durulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağını çok fazla duymasak da yaygın bir şekilde kozmetik ve saç sektöründe kullanılıyor. İçeriğinde bulunan C ve E vitaminleri sayesinde zengin olan bu yağ, saç tellerini güçlendirir ve dökülme karşıtı bir etki sağlar. Yapı olarak hafif olduğu için saçın üzerinde ekstra ağırlık olmaz. Bu nedenle saç dökülmesine iyi gelen yağlar arasında üzüm çekirdeği yağı yer alıyor diyebiliriz.

Nasıl Kullanılır: Üzüm çekirdeği yağını gün içerisinde kullanabilirsiniz. Özellikle saç şekillendirme sonrasında uç ve boylarına uygulayabilirsiniz. Ancak saç dökülmesi için kullanılacaksa duştan öncesinde masaj yaparak kullanılabilir.

Lavanta Yağı

saca-iyi-gelen-yaglar

Lavanta yağının en bilinen özelliğine bakarsak sakinleştirici etkisinin olduğunu görürüz. Bununla beraber saça sağladığı faydalar oldukça fazladır. Saça iyi gelen bitkisel yağlar arıyorsanız tercihinizi lavanta yağından yana yapabilirsiniz. Bazı araştırmalara göre lavanta yağı, saç büyümesini kolaylaştırıyor. Saçın büyüme evresinde lavanta yağı kullanıldığı zaman saç hızlı bir şekilde uzar ve saç kök derinliği artar. Bu nedenle daha sağlam ve daha sağlıklı bir saç yapısı elde edilebilmektedir. Tüm bunların dışında lavanta yağı, saçlardaki yağlanmayı azaltır, saçın kopması ve dökülmesinin önüne geçer.

Nasıl kullanılır: Lavanta yağı, saç bakımının yanında kaş ve kirpik bakımında da kullanılmaktadır. Saçlara uygularken saç derisine etki etmesi oldukça önemlidir. Duştan öncesinde saçınıza sürdükten sonra masaj yapabilirsiniz.

Papatya Yağı

Sakinleştirici ve önleyici etkisiyle bildiğimiz papatya yağı, saç derisinde meydana gelen iltihap ve mantar problemlerine karşı önemli bir etki sağlar. Saç dökülmesine sebep olan saç derisi tahrişi, kepek ve diğer cilt sorunlarına karşı yardımcıdır. Besleyici yönünden ise etkili olması için farklı yağlarla birlikte kullanılabilmektedir. Yani saç dökülmesine iyi gelen yağ karışımı içerisinde mutlaka papatya yağını bulundurmayı unutmayın. Genel olarak papatya yağı, birçok saç bakım ürününde kullanılıyor. Bu sebeple saç bakım rutininiz için papatya yağı kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılır: Saçlarınızın parlak görünmesini istiyorsanız papatya yağını saçları şekillendirdikten sonrasında uygulayabilirsiniz. Böylece daha göz alıcı bir parlaklığa kavuşabilir. Bu kullanım dışında saç dibine dökerek masaj yapabilirsiniz.

Marula Yağı

saca-iyi-gelen-yaglar

Saç kuruluğuna iyi gelen yağlar arasında marula yağı bulunuyor. Hızlı emilimi ve hafif dokusuyla birlikte saçın yağlı görünmesine sebep olmadan beslenmesini sağlar. Saç köklerini nemlendirir ve besler. Üstelik koruyucu antioksidanlar olan E ve C vitamini bakımından zengindir. Bu sebeple saça iyi gelen yağlar arasında yer alarak zarar görmüş saçları onarmaya destek olur, saçın kırılmasını önler. Saç elektriklenmesini önlemek için saç tellerini kaplar.

Nasıl Kullanılır: Marula yağını kullanmak için saçın uçları ve boylarına uygulayabilirsiniz. Ağırlaştırmayan bir yapıya sahiptir bu sebeple şekillendirme öncesi ve sonrası kullanabilirsiniz.

Eğer Her Gün Daha İyiye: Saça İyi Gelen Yağlar içeriğimiz hoşunuza gittiyse mutlaka 5 Dakikada Muhteşem Bir Görüntüye Sahip Olmanızı Sağlayacak 10 Hızlı Saç Modeli içeriğimize göz atın!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR