Gardrobunuzdaki Düşman: Sağlığınıza Gizlice Zarar Veren Giysi Ve Aksesuarlar

Araştırmalar kadınların sırtındaki problemlerin %73’ünün kıyafetler ve aksesuarlardan kaynaklandığını gösteriyor. Yani gardrobunuzdaki birçok şey sandığınız kadar zararsız değil. Ve bu kıyafet ve aksesuarların zararları sadece sırt ile de bitmiyor.

Sıkı pantolonlar:

Bacaklarınızı dar kotlarla sıkıştırmak gerçek anlamda büyük bir risktir. Dar kotlar zayıf kan dolaşımına, dilate damarlara ve yavaş sindirime kadar birçok soruna sebebiyet verir. Ayrıca aşırı sıkı pantolon, uyluklarda uyuşma ve ağrıya neden olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar:

Auburn Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar kadınların erkeklerden dört kat daha fazla ayak problemi olduğu sonucuna vardı. Eklem ağrıları, ayak bileği burkulmaları, kireçlenme, sinir hasarı bu sorunlardan sadece birkaçı. Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz; belki de topuklu ayakkabılara bir süreliğine ara vermeniz gerekiyordur. Unutmadan; topuklarınız ne kadar yüksek ve dar olursa bu sorunların çıkma olasılığı da o kadar fazla. Topuklu ayakkabıları giyme sürenizi olabildiğince kısıtlamaya çalışın. Uzun mesafeli yürüyüşe çıkmayı planlıyorsanız rahat ayakkabılar giymeyi tercih edin.

Tangalar:

Sık sık tanga giyiyorsanız bunun vajinal enfeksiyon, tahriş ve hemoroit gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini bilmelisiniz. Tangaları özellikle yaz aylarında giymemeye çalışın. Eğer tangalardan vazgeçemiyorsanız; tercihiniz % 100 pamuktan yana olsun.

Küpeler ve kolyeler:

Kulak deldirme işlemi sırasında kulak yüzeyinizde % 20 oranında bakteri enfeksiyonu gelişir. Eğer delme prosedürü yanlış yapılırsa enfeksiyonun yayılmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca aşırı büyük ve ağır küpelerin kullanımı, plastik cerrahi müdahalesi gerektiren hasarlı kulak kepçelerine neden olabilir. Aynı şey kolyeler için de geçerlidir. Ağır bir kolye boyun ağrısına sebebiyet verebilir.

Boğaz bölgesi:

Giysiler ve aksesuarlardan dolayı sağlık riski taşıyanlar sadece kadınlar değil. Cornell Üniversitesi‘ndeki bir araştırmaya göre, erkeklerin %67’si boyunlarından daha küçük gömlekler satın alıyorlar. Sonuç olarak, küçük gömlekler kan dolaşımını ve göz içi basıncını arttırıyor. Aynı zamanda baş ağrılarına neden olurken, boyun hareketlerini sınırlayarak sırt ve omuz kaslarındaki gerginliğe sebebiyet veriyor.

Kalitesiz sütyenler:

Yanlış boyutlu ve yanlış takılmış sütyenler sırt, omuz ve omurga ağrısı gibi sayısız soruna sebebiyet veriyor. Bundan dolayı sütyeninizi satın alırken mutlaka deneyin. Büyük göğüsleriniz varsa, ince kayışlı sütyen giymekten kaçının. Gövde genişliğiniz darsa da, metal tellerin cildinize zarar vermediğinden emin olun.

Parmak arası terlikler:

Parmak arası terlikler plaj için mükemmel aksesuarlar olsa da düşündüğünüz kadar güvenli değiller. Bu tip şeyler kolayca sıyrıklara ve yaralara sebebiyet verebilirler. Ayrıca parmak arası terliklerin aşır düz tabanlıları sırt ağrılarına neden olabilir.

Korseler:

Korse ve kemer gibi belinizi sıkan şeyler nefes darlığı, kas ağrısı ve kan dolaşımı sorunlarına sebebiyet verebilir. Kemer gibi aksesuarlar alırken her zaman için beden ölçülerinize en uygun olanları seçin.

Çok büyük çantalar:

Kadınların hayat kurtarıcılarından bir tanesi de çantalardır. İhtiyacımız olan her şeyi ona doldururuz. Ama burada dozu fazla kaçırmamak gerekiyor. Çok fazla ağırlık taşımak omuzda kas ağrısına sebebiyet verirken eklemlerinize zarar verebilir. Favori XXL çantanızdan vazgeçemiyorsanız; ona az eşya koymayı deneyin.

Kalem etekler:

Kalem etekler bacaklarınızı birbirine gereğinden fazla yakınlaştırır. Bu nedenle dengenizi kaybetme ve düşme olasılığınız artar. Hareketlerinizi sınırlar ve sakatlıklara sebebiyet verebilir.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR