Cilt Sağlığınız İçin Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 10 Değerli Yüz Yıkama Kuralı

Yüz yıkamanın faydaları saymakla bitmez. Ama doğru olarak uygulamazsak zararları da öyle!

“Yüz yıkamak işte canım!” deyip geçmemek lazım. Hepimiz yüzümüzü kirden, tozdan ve diğer şeylerden arındırmak için yıkıyoruz. Ama aslında yüz yıkama, cilt bakımının önemli adımlarından birtanesi. Ve maalesef bu önemli adımı birçoğumuz doğru yapmıyoruz, yapamıyoruz!

Yüzünüzü yanlış şekilde yıkamanız kuruluk, tahriş, yağlanma, akne, kırışıklar, erken sarkma ve birçok cilt problemine sebebiyet verebilir.

Oysa günlük cilt bakımına uygun bir şekilde yüzünüzü yıkayarak, genç görünen bir cildin tadını çıkartabilirsiniz! Haydi yazımıza! Yüz nasıl yıkanır? Yapılan yanlışlar nelerdir?

Yüzünüzü çok sık yıkamayın:

Cildinizi çok sık yıkamanız tahrişe ve kuruluğa neden olur. Fakat günde mutlaka iki kez yıkamalısınız. Birincisi uyurken, biriken kir ve bakterileri temizlemek için sabahları, ikincisi ise gece yatmadan önce.

Eğer bu zamanlar arasında illaki yüzünüzü yıkamak istiyorsanız, su kullanmamayı tercih edin. Bunun yerine piyasada çokca bulunan yüz mendillerini tercih edebilirsiniz. Fakat bu ürünü de fazla kullanmamakta yarar var.

Yüzünüzü sıcak su ile durulamayın:

Özellikle kış aylarında yüzünüzü sıcak su ile durulamak çok rahatlatıcı olabilir. Fakat sıcak su cildinizi kurutur. Ayrıca aşırı soğuk su da cildinizi tahriş eder ve kılcal damarları belirginleştirir.

En iyisi oda sıcaklığında ılık su ile durulamaktır. Bu, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Unutmadan; içmek için uygun olmayan su ile yüzünüzü yıkamayın. Yani ya filtrelenmiş ya da içilebilir bir su olması gerekmekte.

Makyajınızı yüzünüzü yıkayarak çıkarmayın:

Yüzünüzü bir temizleyici ile yıkamak cildin makyaj ve diğer toz parçacıklarının giderilmesi için mükemmel bir yoldur, ancak asla yeterli değildir. Bu yüzden yüzünüzü yıkamadan önce makyajınızı çıkartın. Ancak bu şekilde temizleyici cildinizin gözeneklerine derinlemesine etki eder.

Makyajınızı temizlerken ev yapımı bir temizleyici de kullanabilirsiniz. Bu, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı olabilir. Bu yağlardan herhangi birini pamuğa damlatın ve makyaj kalıntısını hafifçe silin. Göz makyajınıza ise ekstra özen gösterin!

Ve makyajınızla asla uyumayın! Bu, cildinize ciddi şekilde zarar verir.

Yanlış temizleyiciler kullanmayın:

Ne yazık ki birçoğumuz doğru temizleyiciyi seçemiyoruz. Ve temizleyiciler yüzümüze iyi gelmekten ziyade daha fazla zarar veriyor. Her cildin gereksinimi farklı olduğu için daima cilt türünüze uygun bir temizleyici seçmeye özen gösterin.

İyi bir temizleyici kir ve makyajı çıkarmanıza yüksek oranda yardımcı olarak, cildin doğal yağlarını ciltte bırakır. Temizleyiciyi kullandıktan sonra cildiniz nemli ve sağlıklı kalmalıdır.

Sabun içeren temizleyicilerden kaçının, çünkü cildinizi doğal yağlarından arındırıp tahrişe neden olabilir. Hassas citleri olanlar yeşil çay gibi sakinleştirici maddeler içeren temizleyicileri tercih edebilirler.

Makyajınızı çıkardıktan sonra yüzünüzü mutlaka yıkayın:

Makyaj temizleyiciyi uyguladıktan sonra cildinizi tam olarak durulamıyorsanız, bu cildinize zarar verebilir. Temizleyiciye rağmen cildinizde kalan kalıntılar, gözenekleri tıkayabilir ve cildi kurutabilir. Üstelik deride kalan temizleyici çok daha fazla kir çekecektir.

Tüm temizleyicinin cildinizden çıktığına emin olana kadar; özellikle saç çizgisi, boyun ve burun kenarlarını iyice durulayın.

Acele etmekten kaçının!

Eksfoliye oldukça önemli:

Eksfoliye (deri, kir ve yağdan arındırma) sağlıklı bir cilt için önemli bir adımdır. Ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder, cilt dokusunu ve tonunu geliştirir, cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Bunu doğal bir maske yardımıyla yapabilirsiniz. Eşit miktarda şeker ve balı karıştırın; ve birkaç damla zeytinyağı ilave edin. Parmak uçlarınızı kullanarak hafifçe yüzünüzü ovalayın. 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bunu haftada bir kere yapmaya özen gösterin.

Kirli ellerinizle yüzünüzü yıkamayın:

Birçok kişi ellerini yıkamadan yüzünü yıkamaya başlar. Fakat sağlıklı ve kusursuz bir cilde sahip olmak istiyorsanız bunu yapmayın!

Yüzünüzü kirli ellerinizle yıkadığınız zaman, elinizdeki kir yüzünüze aktarılır. Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun.

Havluyla yüzünüzü çok sert kurulamayın:

Çoğumuz yüzümüzü yıkadıktan sonra çok kuvvetli bir şekilde havluyla yüzümüzü kuruluyoruz. Sürekli sürtünme ve aşınma, doğal yağları cildinizden sıyırarak tahrişe ve kurumaya yol açar.

Eğer kese kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler:

Yüzünüze kese uyguluyorsanız temiz olmasına özen gösterin. Nemli bırakmayın. Nemli bez hızlı bir şekilde kirlenir ve yabancı maddeleri kolaylıkla derinize yerleştirebilir. Bu ise sivilcelere ve lekelere sebebiyet verebilir.

Kullandıktan sonra kesenizi her gün yıkamaya özen gösterin. Kesenizi yıkarken hafif bir deterjan kullanın. Ayrıca kesenizi kuru yerde saklayın ve kimseyle paylaşmayın!

Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici uygulamayı unutmayın:

Çoğu kişi yüzünü yıkadıktan sonra nemlendirici uygulamıyor. Yüzünüzü yıkadığınızda doğal nem bir şekilde gider; doğal nemi muhafaza etmesine yardımcı olmak için nemlendirici uygulamanız gerekmektedir.

Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz. Nemlendiricinizi seçerken cildinize uygun olduğundan kesinlikle emin olun. Örneğin yağlı cildi olanlar, yağ içermeyen ve su bazlı nemlendiricilere öncelik verebilirler.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR