Türkiye’deki İlk Propolis Üretimini Başlatan Kadın Girişimci: Aslı Elif Tanuğur

Pek çoğumuz propolis hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz. Ancak aslında bu madde, kuvvetli bir antioksidan ve antibakteriyel. Arıların yavrularını besledikleri anne sütü olan arısütü ise, çok ama çok önemli bir bağışıklık desteği.

İşte bu mucizevi iki ürün, tüm dünyada pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor ancak ülkemizde sadece ithal ürünler mevcut. Daha doğrusu başarılı kadın girişimci Aslı Elif Tanuğur, Türkiye’deki ilk propolis üretimini başlatana dek öyleydi.

İşte başarılarıyla hepimizi gururlandıran genç girişimci Aslı Elif Tanuğur’un, Hürriyet’ten Ayşe Arman’ın kendisiyle yaptığı röportajdan hareketle hazırladığımız muhteşem hikayesi!

Aslı Elif Tanuğur isimli bu genç kadın, İTÜ mezunu bir gıda mühendisi.

Aslı Hanım, yüksek lisansını İTÜ’de arılar üzerine yapmış ve yine aynı üniversitede işletme yönetimi yüksek lisansını tamamlamış. Şu anda da yine arı ürünleri konusunda doktora yapıyor.

13 yıl bir bal firmasında çalıştıktan sonra, şimdi Türkiye’nin ilk propolis üreticisi oldu!

Evli ve iki çocuk annesi olan Aslı Hanım, 2013 yılına dek bir bal firmasında A-Ge ve Kalite Direktörlüğü yapmış. 2013 yılında ise kendi işini kurmaya karar vermiş.

Propolis üretmeye karar vermesinin nedeni ise, 11 aylık oğlunu iyileştirme isteğiydi…

Aslı Hanım, 11 aylık oğlu sürekli ateşlendiği için sıkça antibiyotik kullandıklarını ve sonunda bu antibiyotiklerin oğlunda yan etki göstererek bağışlık sistemini tamamen çökerttiğini söylüyor.

“Doktor bu durumun nadir görüldüğünü ama ciddi olduğunu, çocuğumu eve kapatmamı ve insanlarla temasını kesmemi söyledi…”

Aslı Hanım, oğlunun bağışıklık sistemini güçlendirmek için yaptığı uzun araştırmalar sonunda doğru cevabı buldu ve hemen harekete geçti.

Oğlu için yaptığı araştırmalar, onu tek bir kapıya çıkarıyordu: Arısütü ve propolis. Zaten arıcılık sektöründe yer alan Aslı Hanım, oğlu için propolis yaptırmak istedi ancak ülkemizde böyle bir üretim söz konusu değildi. İthal ürünler ise güven vermiyordu. Bu yüzden oğlu için bir arıcıya az miktarda propolis ürettirdi.

“… Propolisi damla halinde, arısütünü de bala karıştırarak çocuğuma vermeye başladım. 6 ay sonra hem o yan etkiden hem de sürekli ateşlenme sorunundan kurtulmuştu…”

Ve sonra da KOSGEB desteğiyle, oğlunu iyileştiren propolisin Türkiye’deki ilk üretimini başlattı!

Oğlundaki olumlu değişimin ardından kendisi propolis özütü üretmeye başlayan Aslı Hanım, oğlu tamamen iyileşince bu mucizevi üründen herkesin yararlanmasını istedi. Bu yüzden de bu işi kurmaya karar verip KOSGEB’e başvurdu.

“KOSGEB Ar-Ge projesi desteğini kazanarak, İTÜ Arı Teknokent’ini kurdum. Ve ülkemizde, ilk defa sözleşmeli arıcılık modeliyle propolis üretimini başlattık. Ama bir sorun vardı…
Propolisi üretmek yetmiyor çünkü hammadde olarak tüketilemiyor. O yüzden ilk önce laboratuvar kurarak propolisi vücudumuzun yararlanacağı hale getirdik. Sonra damla veya ballı arısütlü karışımlar halinde ürün olarak tüketicilere sunduk…”

Ürünlerini Türkiye dışında Amerika’ya da satmaya başlayan Aslı Hanım’ın, şimdiden gurur veren birçok ödülü var!

İlk ödülü, 2015 yılında aldığı “En Hızlı Büyüyen KOBİ” ödülü olan Aslı Hanım, daha sonra; İTÜ Arı Teknokent BEETECH Ödülü, TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD Ödülü, Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Ödülü, AB tarafından verilen Eco İnovatif Firma Ödülü gibi birçok ödülün de sahibi oldu. Son olarak ise Amerika’nın gıda Oscar’ı olarak bilinen Sofi Ödülleri yarışmasında, 3000 şirket arasından 1. olarak hem kendisini hem ülkemizi gururlandırdı.

Kendisini bu anlamlı başarılarından dolayı gönülden tebrik ediyor; minnetle selamlıyoruz!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR