Otomobilde Unutulan Çocuklar Ölmesin Diye Muhteşem Bir Cihaz İcat Eden 10 Yaşındaki Çocuk

Ne yazık ki, ailesi tarafından arabada unutulan birçok çocuk, arabanın içinde ısınan hava nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu acı olay sadece bizim ülkemizde yaşanmıyor elbette. Amerika da, bu dertten muzdarip ülkelerden bir tanesi. Ancak; Texas, McKinney’de yaşayan Bishop Curry adlı 10 yaşındaki bir çocuğun icadı sayesinde, bu trajik ve önlenebilir ölümler, en azından Amerika için, artık geçmişte kaldı!

İstatistiklere göre, 1998 yılından beri Amerika’da, tam 712 çocuk, sıcak arabada unutulup havasız kalarak öldü.

Bu çocuklardan biri, ne yazık ki, 10 yaşındaki Bishop Curry isimli çocuğun komşusu olan 6 aylık bir bebekti.

10 yaşındaki Bishop, komşusunun bebeğinin başına gelenleri duyduktan sonra bunu önleyebileceğine karar verdi ve Oasis isimli bir cihaz icat etti.

Oasis, araçtaki sıcaklık belli bir seviyeye ulaştığında, aynı anda ebeveynleri ve yetkilileri bir anten vasıtasıyla uyarırken; etrafa da serin bir hava yayıyor.

Bishop ile babası, şu anda sadece kilden bir modeli olan cihazın üretilmesi ve patentinin alınması için bağış topluyor. Bakalım Bishop, buluşunu hayata geçirebilecek mi?

Cihazın şu anda sadece 3 boyutlu kilden bir modeli olsa da; o ve babası şimdiye kadar GoFundMe’de 24 bin dolardan fazla bağış toplamayı başardı. Bu para, cihazın üretimi ve patentinin alınması için kullanılacak.

Her şeye rağmen, 10 yaşındaki bir çocuğun, böyle bir şey düşünebilmesi ve hemen ardından da bunu hayata geçirmesi gerçekten inanılmaz. Üstelik böylesine önemli bir konunun önlenebilmesi için de, ciddi bir adım. Umuyoruz bu fikir, kısa zamanda hayata geçer. 🙏

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR