Burnum Kalp Gibi Atıyor! Burun Seyirmesi Neden Olur? Burun Atması Tedavisi

Burnum kalp gibi atıyor diyorsanız burun seyirmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum genellikle burun üstünde damar atıyor gibi bir his verebilir. Burunda seyirme sorunu, genellikle stres kaynaklıdır fakat beyin tümörüne kadar birçok sebepten dolayı görülebilen bir durumdur. Burnun istemsizce seyirmesi hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak yorar. Bu yazımızda burun seyirmesi neden olur? konusunu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi paylaşacağız.

Burun Seyirmesi Neden Olur?

Burunda seyirme oluşmasının birkaç olası nedeni vardır. Burun seyirmesi ne anlama gelir? Konusunu merak ediyorsanız, gelin bu konuyu daha detaylı bir şekilde keşfetmeye başlayalım.

Stres ve Sağlık Sorunlarının Burun Seyirmesine Etkileri

Bazı stres durumları, aşırı heyecan ve yorgunluk sonucunda yüz bölgesinde seyirmeler olabilir. Burunda da meydana gelen seyirmeler, aşırı heyecan gibi durumlarda kas hareketlerinin dengesizleşmesiyle oluşur. Aynı zamanda aşırı yorgunluk, yüz ve özellikle burun kısmında seyirmeye sebep olur.

Gözden Kaçırılan Sağlık Sorunları Burun Seyirmesi Yapabilir

Burunda seyirme olayı çoğu zaman basit bir sorundur. Fakat bazı sağlık problemlerinden dolayı kendini gösterebilir. Genellikle sinir sisteminde meydana gelen birtakım sorunlardan oluşan burun seyirmesi için bazı hastalıklardan şüphelenebilirsiniz.

  • Parkinson hastalığı
  • MS hastalığı
  • Kas hastalıkları
  • Sinir zedelenmesi
  • Travmatik beyin hasarları
  • Sinir, kas hastalıkları
  • Beyin tümörü
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Tiroid sorunları
  • Sinüzit

Alkol ve Kafeinin Burun Seyirmesine Etkileri

Günlük hayatınızda sürekli kahve ve alkol tüketiyor musunuz? Bu içeceklerin vücut üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Yani sık tüketilen alkol ve kafein, burun seyirmesinin tetikleyici etkenlerinden olabilir. Yüksek miktarda kafein tüketildiği zaman merkezi sinir sisteminiz uyarılır. Kan damarları genişlerken kaslarınız hareketlenir. Alkol ise doğrudan sinir sistemi üzerinde etkilidir. Alkol alındığı zaman kas kontrolü azalır. Çözüm için kafein, alkol ve benzeri tetikleyicilerin tüketimini azaltmak öneriliyor.

Hava Değişiklikleri Burun Seyirmesine Neden Olur mu?

Bazı hava koşulları, nem, basınç, rüzgâr, sıcaklık gibi unsurlar doğal süreçlerdir. Fakat bu hava değişiklikleri her insanın vücudunda aynı etkilere sebep olmaz. Özellikle ani hava değişiklikleri gerçekleştiği zaman burun seyirmesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte her zaman nem düzeyini korumak, burnu nemlendirmek ve hava değişikliklerine uygun giyinmek önerilir.

Burun Seyirmesi Nasıl Geçer?

Seyirme sorunu rahatsız edici bir hisse sebep olur. Genellikle bir süre sonrasında tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçer. Ama devamlı olarak seyirme oluyorsa, burun seyirmesi nasıl geçer? ve tedavi yöntemleri nelerdir? Diye soruyor olabilirsiniz. Öncelikle bir uzmana görünmeden öncesinde sorunun devamlı olarak tekrar edip etmediğini gözlemleyin. Seyirmeyi tetikleyen sebepleri ortadan kaldırmayı unutmayın. Yine de seyirme sorunu geçmiyorsa doktorunuza başvurmanız önerilir.

Burun Seyirmesini Tetikleyen Sebepler Nelerdir?

Burun seyirmesini tetikleyen birçok sebep vardır. Üstüne düşmemiz gereken en önemli sebeplerden birisi alerjik sorunlardır diyebiliriz. Bazı alerjik reaksiyonlar, burun seyirmesine katkı sağlar. Polenler, hayvanlar, ev tozları gibi alerjenlerden uzak durmanız önerilir.

Genel olarak burun seyirmesini tetikleyen sebepleri o kadarda uzağınızda aramamanız gerekiyor. Aynı şekilde tüm bu nedenler sol burun seyirmesi veya sağ burunda fark etmeden etki edebilir. Her ikisinde de olabilir veya burnunuzun üst kısmında seyirme yaşayabilirsiniz. Yine de bir doktorla görüşmeyi düşünürseniz sol veya sağ burun seyirmesi olarak belirtmenizde yarar var.

Burun Seyirmesine İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Yaşam alanlarınızda burnum kalp gibi atıyor gibi bir duruma kapıldığınız zaman rahatsız olabilirsiniz. Çünkü burunda seyirme, istemsizce yapılan kas hareketidir. Bu tarz durumlarda burun seyirmesini durdurmak için yapabileceğiniz birkaç basit yöntem var.

Masaj Yapmak: Burun bölgesindeki kaslarınızı rahatlatmak için uygulayabileceğiniz etkili yöntemler arasındadır. Parmak uçlarınızı kullanarak burun çevresine hafifçe masaj yapabilir, soğuk veya sıcak kompresle destekleyebilirsiniz.

Derin Nefes Almak: Gergin ve stresli olduğunuz zamanlarda burun seyirmesinin üstesinden gelebilirsiniz. Derin derin nefes alın ve gevşeme tekniklerini kullanın. Ilık bir duşa girebilir, solunum egzersizlerinden destek alabilirsiniz.

Nemlendirici Kullanmak: Yaşam alanlarındaki düşük nem seviyeleri, burun içerisinde yer alan mukozanın kurumasına sebep olur. Bu sebeple burun seyirmesi tetiklenir. Burnunuz için kullanabileceğiniz nemlendirici spreyleri, oda nemlendiricileri veya tuzlu su çözeltileri işinize yarayabilir.

Burun Seyirmesini Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Burun seyirmesi nedeni için bir tahmininiz varsa, gereken önlemleri almışsanız ve devamlı olarak seyirme sorunu yaşamaya devam ediyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmeniz önerilir. Nöroloji uzmanları, burun seyirmesi sorunlarınız için tedavi uygulayacaktır. Bu tarz sorunlarda genellikle sprey veya hap gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Eğer Burnum Kalp Gibi Atıyor! Burun Seyirmesi Neden Olur? Burun Atması Tedavisi içeriğimiz ilginizi çektiyse, Anksiyeteyi Azaltan Şarkılar: Ruhunuzu Rahatlatın! İçeriğimize göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR