Anksiyeteyi Azaltan Şarkılar: Ruhunuzu Rahatlatın!

Bazı bilimsel araştırmalara göre şarkı dinlemenin anksiyeteye iyi geldiğini biliyor muydunuz? Anksiyete, günlük hayatta hem bedensel hem de zihinsel olarak yıpratan bir durumdur. Hatta birçok rahatsızlığın arkasında anksiyete yatıyor. Anksiyete yani kaygı bozukluğu, daha iyi bir hayat yaşama yeteneğini engelliyor. Bunun yanı sıra müziğin stresi azaltma konusundaki başarılarını inceleyen bazı bilim insanları, anksiyeteyi azaltan şarkılar ile çarpıcı sonuçlar sunmaktadır. Bazı ses terapistleri tarafından dikkatli bir şekilde düzenlenen bu şarkıların kaygı bozukluğuna iyi geldiği bilinmektedir.

Tarihte bile bazı şarkıların sağlık alanında kullanıldığı biliniyor. Günümüze gelirsek, dünya genelinde tam olarak 300 üzerinde üniversitede müzik terapi üzerine doktora ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Bu durumdan yola çıkarsak, bazı şarkıların anksiyete ve hatta depresyon ve stres problemine iyi geldiğini söylemek mümkündür. Müzik, beyinde haz ve zevk duygularını artırarak kaygı ve stresi azaltan ödül sistemini aktive ediyor. İşte anksiyeteyi azaltan şarkılar arasında en beğenilen 9 şarkı.

anksiyeteyi azaltan şarkılar

Mozart: Canzonetta Sull’aria

Anksiyeteyi azaltan şarkılar listesinde ilk sırada bulunan Mozart Canzonetta Sull’aria şarkısı, telli çalgılarla obua kullanılarak çalınmıştır. Hatta 62 diziden oluşan bu beste, 1994 yapımı olan Esaretin Bedeli filmin müzikleri arasında bulunmaktadır.

Marconi Union Weightless

Araştırmacılar, anksiyete sorununa en etkili şarkı için Weigthless adlı eseri açıkladı. Türkçe karşılığı ağırlıksız olan bu eserin, anksiyeteyi %65 oranında azalttığı biliniyor. Hatta Marconi Union grubu, şarkıyı tamamen bu amaçla yaptıklarını belirtti.

Enya: Watermark

Enya Watermark ilk çıktığı zaman birçok kişiyi adeta büyüledi. Hatta bazı sanatçılar bu şarkı ile daha rahat uykuya daldıklarını belirtti. Enya tarafından hazırlanan Watermark, uyarıcı ve hipnotik sesleriyle anksiyete iyi geliyor ve rahatlamanızı sağlıyor.

Coldplay Strawberry Swing

Colplay’ın Strawberry Swing parçası, özellikle ritmi ile rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Strese iyi gelen müzikler listesinde yer alarak mutlaka anlamıyla birlikte incelenmesi öneriliyor. Kendine özgü bir stile sahip olan bu şarkı, özellikle 2009 senesinden bu yana sürekli olarak dinleniyor.

DJ Shah Mellomaniac (Chillout Mix)

Geçirdiğiniz stresli günlerin üzerine kaygınızı uzaklaştıracak bir farklı önerimiz daha var. Psikolojiye iyi gelen şarkılar arasında bulunan Mellomaniac’ın kalp atışlarını %27 yavaşlattığı söyleniyor. Hatta ağrıları azalttığı bilinen etkiler arasında.

Rue Du Soleil We Can Fly

Listemizdeki tüm şarkıların ortak noktası, tekrar eden melodilere sahip olmaması diyebiliriz. Yine farklı bir tarzla öne çıkan We Can Fly parçası, kişiyi rahatlatan bir melodiye sahiptir. Bu nedenle anksiyeteyi azaltan şarkılar arasında mutlaka öneriliyor.

Lilium Sleeping İnside

Panik atağa iyi gelen müzikler listesine sonradan eklenen Sleeping İnside, karanlık bir havaya sahip olsa da anksiyeteye iyi geliyor. Bunun dışında Lilium’un diğer parçalarını dinlemenizi de öneririz.

Yann Tiersen Comptine D’un Autre Ete

Kendine özgü bir stile sahip olan bu parça, popüler bir film olan Amelie’in şarkısıdır. Bununla birlikte hoş bir tınıya sahip ve özellikle piyano melodisi, sakinleşmek için birebir diyebiliriz.

All Saints Pure Shores

All Saints Pure Shores, müziği ve sözleri ile etkili bir rahatlatma sunuyor. Arka planında yunus sesleri ve çift bas klavye sesleri ağırlıktadır. Bilimsel olarak rahatlatan şarkılar listesinde son sırada yer alarak mutlaka denemeniz gereken parçalardan birisi.

Sonuç olarak anksiyete, en yaygın görülen ruhsal bozukluklardan birisidir. Hatta kadınlarda genellikle erkeklerden daha fazla görülüyor. Bu tarz bir durum bireylerin günlük hayatını, akademik ve mesleki hayatını etkileyebilmektedir. Müzik ise anksiyeteyi azaltan şeyler arasında mutlaka yer alıyor. Eğer sizlerde anksiyete yaşıyorsanız yanlış bilgilerle hareket etmeden mutlaka bir profesyonelden destek almanız doğru olacaktır.

Ruhu Rahatlatan ve Anksiyeteyi Azaltan Şarkılar içeriğimiz dikkatinizi çektiyse, Stres Ve Baş Ağrısını 30 Saniye İçerisinde Azaltmaya Yardımcı Olan Basit Teknik içeriğimize göz atmayı unutmayın.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR