İnsanların Çöpe Attığı Şeylerden Harika Takılar Yapan Daasanach Kabilesi

Modernleşme yüzünden doğal yaşamdan giderek daha fazla uzaklaşıyoruz. Bu uzaklaşmanın bir kısmı bilinçsizce gerçekleşiyor; bir kısmı da bile isteye… Her şeyi yapacak güce ve teknolojiye sahibiz ama hala çöplerimize bir çözüm bulamıyoruz. Düşünsenize, hala yerlere çöp atıyor, camlardan çöp poşetleri fırlatıyoruz. Demek ki “medeni”lik modernleşmeyle olmuyor-muş.

İşte modern dünyadan uzak ama hepimizden daha medeni bir insan topluluğu!

Dünya üzerinde, “Bir insanın çöpü, bir diğerinin hazinesidir” deyişini kanıtlayan bir kabile var!

Etiyopya’nın Omo Vadisi’ndeki Daasanach kabilesi, bu deyişi doğrularcasına, insanlar tarafından çöpe atılan şeylerden harika takılar yapıyor.

Kabile üyeleri, şişe kapaklarından eski saatlere; saç tokalarından hurda metallere kadar tüm çöpleri topluyor ve bunları muhteşem takılara çeviriyor.

Fotoğrafçı Eric Lafforgue, bu ilginç kabile ile geçirdiği birkaç yılın ardından onların yaşam tarzlarını belgeleyen bu etkileyici fotoğrafları çekti.

Sanatçı, Daasanach kabilesiyle ilgili olarak, “Kabileler hiçbir şeyi israf etmezler. Onlar önce her şeyi toplarlar, sonra da bunları yeni bir şeye dönüştürürler” diyor.

“Daasanach çocukları dans etmeyi sever. Amaç, dans ederken parlayan ve ses çıkaran bir şey oluşturmaktır. Onlar bir toz bulutu oluşana kadar dans ederler.”

“Genelde kabile üyeleri modaya uygun her şeyi satma hevesi içindedirler. Ancak, şişe kapaklarından yaptıkları şapkaları söz konusu olduğunda, satmayı kesinlikle reddederler.”

“Çünkü o şapkaların, kimliklerinin bir parçası olduğunu düşünüyorlar.”

Modern dünyadan uzak bu toplum, çöpleri yeniden hayata kazandırmanın bir yolunu çoktan bulmuş bile! Hem de en eğlenceli haliyle!

Bizlere de ancak, bu hikayeden payımıza düşeni almak kalıyor…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR