İnsanlık Ayıbı: Mağazada Gördüğü 2 Yaşındaki Bağırsak Hastası Çocuğu İtici Bulan Kadın

Kesinlikle tanımadığınız bir insanın, siz sadece kendi işinizle uğraşırken, düşüncesiz bir şekilde size bir şeyler söylediği oldu mu hiç? Eğer olduysa bunun son derece sinir bozucu bir şey olduğunu da biliyorsunuz demektir.

Şimdi sizlere anlatacağımız hikaye de, işte böyle sinir bozucu! Ancak muhatabı bir çocuk olduğu için, okurken sinirlerinize hakim olamayacaksınız, baştan söyleyelim.

Jameus isimli bu şirin çocuk, kalın bağırsakları etkileyen “hirschsprung” isimli bir hastalıktan muzdarip. Hatta iki yaşında olmasına rağmen, hastalığı nedeniyle, bugüne kadar tamı tamına 20 ameliyat geçirdi…

Hirschsprung hastalığı, doğuştan gelen bir hastalık. Kalın bağırsağın normalden geniş olması ve zamanla daha da büyümesi, genişlemesi anlamına geliyor.

Ve yine aynı hastalık yüzünden, karnında vücudunun atıklarını toplayan iki tane kolostomi torbası bulunuyor. Bu, önemli bir ayrıntı. Çünkü annesinin kalbini kıran hikaye, tam olarak bu detayla ilintili…

Jameus ile annesi Dallas, bir mağazada kasa sırası beklerken; Jameus birden annesinin kucağına gelmek istedi. Ve annesi onu kucağına alırken, sıyrılan gömleğinin kenarından karnındaki kolostomi torbaları gözüktü.

Dallas, tam o sırada, arkalarında duran yaşlı kadının oğluna karşı garip bir bakışını yakaladı ama kadına hiçbir şey söylemedi ve önüne döndü. Sonra kadın ona Jameus’un karnındaki torbaların nedenini sordu. Dallas da kadına basit bir cevap vererek hasta olduğunu söyledi.

“Ona sadece baktım ve hiçbir şey demeden önüme döndüm. Sonra Jameus’un karnındaki torbaların nedenini sordu. Ben de ona kısa bir cevap verdim ve bağırsakları tam olarak gelişmediği için bunlara ihtiyaç duyduğunu söyledim.”

Dallas ayrıca, “Hirschsprung hastalığı adı verilen nadir bir hastalığa sahip olduğunu söylemedim, çünkü yüzündeki ilk ifadeden biraz rahatsız olmuştum” diyor.

Minik çocuğun karnındaki torbaların nedenini öğrenen yaşlı kadın ise Dallas’a “Özür dilerim ama bunun çok itici göründüğünü düşünüyorum, lütfen onun gömleğini aşağıya indirir misin?” dedi!

Bu genç anne, duyduğu cümle karşısında şok geçirse de, yaşlı kadına karşı bir kabalık yapmadı ve sadece “İyi geceler” diyerek başka bir kasaya geçti. Eve geldiğinde ise Facebook’ta oğlunun bir fotoğrafını paylaştı ve fotoğrafın üzerine şöyle yazdı: “Şimdi bu resmi paylaşıyorum, çünkü oğlumla ilgili itici olan hiçbir şey yok.”

“Stomalar ve ostomiler birer tabu gibi görünüyor, çünkü sadece 500’den fazla Amerikalı, bu torbalara bağlı şekilde yaşıyor. Oğlumdaki hastalığa nadir rastlanıyor olabilir ama bu kesinlikle mide bulantısına neden olacak bir şey değil!”

“Oğlumun, hayatının geri kalanında bu torbalara sahip olma ihtimali çok yüksek ve eğer tahmin edildiği gibi olursa; kendisini ve karnındaki torbaları sevmeyi öğretmek, benim görevim olacak. Lütfen insanlara karşı biraz daha nazik olun ve kelimelerinizi dikkatli seçin.”

Dallas’ın Facebook hesabından paylaştığı bu gönderiyi, 26 binden fazla kişi paylaştı ve binlerce kişi ona destek olmak için yorum yazdı; hatta birçok insan da kendi hikayesini anlattı.

Yaşlı kadının itici bularak görmek istemediği o torbalar, aslında küçük bir çocuğun hayatını kurtarmıştı… Bu yüzden tanımadığımız insanlara kuracağımız bir cümle için, birden fazla kez düşünmeliyiz.

Çünkü kuracağımız düşüncesiz bir cümle, insanların hayatında, tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük yaralar açabilir…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

1 Yorum

  1. O yasli kadinn yasini hice sayarak belirtmek isterimki saygi hakedene gosterilmeli kac yas buyuk olursa olsn saygi duymuyor ve onunda birgun kendi pisliginde geberip gitmesi temennisiyle o dunya talisi bebegin torbalardaki kakasina kurban olsun avuclayip yesin diyorum😡insanlik ölmemeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR