Dove’dan Markaların Benimsediği Gerçekdışı Güzellik Algısını Yıkan Kampanya

Daha önce hiç Google’da ya da Shutterstock türevi sitelerde “güzel kadın” anahtar kelime grubuyla bir arama yaptınız mı? Eğer bir kez olsun bunu denediyseniz, karşınıza çıkan görsellerdeki “kadın” algısının gerçek hayatla bir ilgisi olmadığını gayet iyi biliyorsunuz demektir. Bu gerçekdışı bakış, medyada ve reklam sektöründe birebir aynı. Peki bu gerçekle ilgisi olmayan güzellik standartlarına karşı çıkan markalar yok mu? Elbette var. İşte Dove, bunlardan bir tanesi. Ve yaptığı son kampanyayla gerçekten çok ama çok önemli bir noktaya dokunuyor!

Dove, medyada kadının gerçek dışı bir biçimde temsil edilişini eleştirmek ve bu algıyı yıkabilmek adına Mindshare Danimarka ile bir kampanya başlattı.

“Image Hack” ismindeki kampanya, reklam sektörünü idealize edilmiş kadın görüntüsünü bırakıp gerçek kadını göstermeye çağırıyor.

Bu anlamlı kampanya için önce, ünlü reklam fotoğrafçıları; spor yapan, boks yapan, bilimle uğraşan birçok güçlü kadın fotoğrafı çekti.

Sonra da bu görseller Shuttertock sitesine yüklendi ve “gerçek kadın, güzel kadın, cinsiyet eşitliği” gibi anahtar sözcüklerle etiketlendi.

Bunun amacı, görsel bankalarda “güzel kadın” araması yaptığınızda karşınıza çıkan görsellerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını ortaya koymak ve markalara bunun eşitlik olmadığını hatırlatmak!

Bu etiketlerle siteye eklenen görseller sayesinde, algoritma artık “güzel kadın” araması yapıldığında bu yeni görsellerin çıkmasını sağlıyor.

Dove’un yaptığı bu özel iş aslında bir reklam kampanyası değil; sosyal sorumluluk projesi. Ve vermek istediği mesaj çok net: “Kampanyalarınızda gerçek kadını gösterin.”

Bu özel kampanyadan sonra Ford, Frisko, Panorm gibi 42 farklı marka, kampanyaya destek amacıyla tam 1729 görsel indirmiş!

Ne diyelim böyle eşitlikçi kampanyaları her markada görebilmek ümidiyle! Elinize sağlık! 👏

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR