Beyaz Saça Kına Nasıl Yakılır? Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları!

Beyaz saçları kapatmak ve saç renginde değişikliğe gitmek isteyenler kına yöntemini tercih edebiliyor. Özellikle yaş ilerledikçe saç pigmenti azalıyor ve saç kökleri beyazlaşıyor. Bu durumda birçok kişi kimyasal boya yerine kına tercih edebiliyor. Bu aşamada beyaz saça kına nasıl yakılır? Beyaz saça kına yakmanın bazı püf noktaları nelerdir? Gibi konular merak edilebiliyor. Bu içeriğimizde ise beyaz saça kına yakmaya dair tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Beyaz Saça Kına Yakmak Faydalı mı?

Genellikle kına, ele veya cildin farklı yerlerine uygulanabilen doğal bir malzemedir. Ancak kınanın saça faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Kına ile beyaz kapatma mümkün evet, aynı zamanda kınanın sağladığı birçok faydadan yararlanabilirsiniz. Saçınız için orijinal kına kullandıysanız saç ve saç derisine sağladığı en önemli fayda, saçı nemlendirmesi, saça hacim ve canlılık kazandırması ve saç köklerini beslemesidir. Eğer saç derisinde kepek oluşumu varsa, kepeğin önüne geçilir ve saç derisi pH düzenlenebilir. Bunun dışında belirli aralıklarla kına uygulaması yapıldığı zaman saç derisindeki sorunlar azalabilir ve saç derisinde oluşan problemler zamanla bitebilir.

beyaz saça kına nasıl yakılır

Beyaz Saça Kına Yakılırsa Hangi Renk Olur?

Saça kına yakmakla alakalı merak edilen detaylardan bir diğeri, beyaz saça kına yakılırsa hangi renk olur? Sorusudur. Ne kadar açık saç rengine kına uygulaması yaparsanız, o kadar açık ton elde etmek mümkündür. Özellikle turuncu ve pembe gibi tonlara ulaşmak istiyorsanız, beyaz saça kına yakarken dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda kına ile beraber suyu açtığınızda istenilen rengi elde edemeyebilirsiniz. Kızıl tonları tercih ediyorsanız kına içerisine siyah çay, ceviz suyu ekleyebilirsiniz.

Beyaz Saça Kına Nasıl Yakılır?

Beyaz saça kına nasıl yakılır? Aşamaları ile şu şekilde özetleyelim:

 • Kına miktarını saç uzunluğuna ve sıklığına göre ayarlamanız gerekir. Örnek olarak omuz hizasındaki saçlar için ortalama olarak 50 gram kına yeterli olacaktır. Uzun saçlara ise 200 gram kına kullanılabilir.
 • Beyaz saça kına yakmak için malzemeler genellikle kına ve sudur. Ancak ekstra renk değişimleri için çeşitli bitkilerden yararlanılabilir.
 • Kına hazırlığı yaparken metal kaşık yerine tahta kaşık kullanmanız önerilir. Kına ve uygun miktarda suyu karıştırın.
 • Saça kına yakmadan öncesinde kınayı mutlaka bir gün öncesinden hazırlayın. Aynı zamanda kınayı su ile açarken kremsi bir kıvam elde etmeniz önerilir.
 • Saçınızın üst kısmından başlayarak bölmeler halinde uca doğru kına uygulaması yapabilirsiniz.
 • Beyaz saça kına uygulamadan öncesinde mutlaka boyun ve kulaklarınızı kapatın ve işleme başlayın.
 • Daha koyu renk için uyguladıktan sonra ve kısa bir süre bekledikten sonra ikinci katı uygulayabilirsiniz.
 • Kınayı çıkarmak için saçlarınızı ılık su ile durulayın ve tamamen arındırın. Bu süreçte kesinlikle şampuan kullanmamalısınız.
beyaz saça kına nasıl yakılır

Hint Kınası Beyaz Saçları Kapatır mı?

Saça kına yakmak, birçok kişinin yaygın bir şekilde kullandığı saç renklendirme işlemidir. Fakat kına yakılırken doğru malzemeler ve doğru yöntemler kullanılmalıdır. Aynı zamanda birkaç farklı kına çeşidi vardır. Bu sebeple hint kınası beyaz saçları kapatır mı? Sorusu gündeme gelebiliyor. Soruyu cevaplamak gerekirse, hint kınası beyaz saçları kapatabilir. Ancak kınanın kesinlikle orijinal ve kaliteli olması gerekiyor. Aksi taktirde kınadan beklediğiniz verimi almak mümkün olmayabilir.

Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte saç pigmenti azalır ve saçta beyaz teller oluşur. Bu süreçte bazı bireylerde saç boyaları alerji oluşturabilir. Bunun dışında farklı nedenlerden dolayı doğal saç boyaları kullanmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak saçınıza kına uygulaması yapmadan öncesinde bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bazı püf noktalar:

 • Kına uygulaması yapmadan öncesinde kınayı mutlaka cildinizin ufak bir kısmına sürün. Eğer alerjik reaksiyon göstermezse kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Zerdeçal, soğan kabuğu, patlıcan suyu, siyah çay, kınanın daha kızıl olmasını sağlar.
 • Kına, saça faydalıdır ancak saçta kuruluğa yol açar. Bu nedenle kına karışımı içerisine hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.
 • Kına kokusunu sevmiyorsanız, kına içerisine birkaç damla lavanta ve yasemin esansiyel yağları ekleyebilirsiniz.
 • Kına uygulaması sonrasında minimum 4 saat beklemeniz önerilir.

Beyaz Saça Kına Nasıl Yakılır? Beyaz Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları Burada! İçeriğimiz ilginizi çektiyse mutlaka, Saç Boyası Saçta Kaç Dakika Kalmalı? Saç Boyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler içeriğimize göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR