Briyantin Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Briyantin saçları canlı ve parlak göstermek için kullanılan maddelerden birisidir. Sakal, bıyık ve saçları parlatmak, şekil vermek ve yumuşatma amacıyla kullanılır. Genellikle kadınlar tarafından tercih edilse de erkeklerinde sıkça tercih ettiği bir maddedir. Aynı zamanda briyantin maddesinin birçok değişik türü vardır ve bunlar arasından tercih yaparken saç dokusuna en uygun olan seçilir. Bu içeriğimizde ise briyantin nedir? Ne işe yarar? Briyantin zararlı mı? Ve bu maddenin nasıl kullanılacağı konusunda çeşitli tüyolar veriyoruz.

Briyantin Nedir?

Detayları ile briyantin nedir? ve içeriğinde neler var bakmak gerekirse, saç şekillendirme ürünleri arasında bulunan ve saç şekillendirme amacı ile kullanılan bir madde olduğunu söyleyebiliriz. İçeriği ise ürüne göre değişmektedir. Örnek olarak çeşitli besleyici vitaminlerle zenginleştirilen briyantin çeşitleri vardır.

Ürünün öne çıkan içeriği ise Provitamin B5’dir. Saç diplerine ve saç uçlarına 1 cm yakın mesafelerde briyantin uygulaması yapılabilir. Briyantin aynı zamanda deforme ve kuru saçlarda elektriklenmeyi alarak tercih edilen bir üründür. Briyantin çeşitleri kişilerin saç yapısına göre farklı türlerde bulunur. Örnek olarak saçlarınız seyrek ve ince ise genellikle kuru briyantin tercih edilir. Bunun dışında farklı markaların briyantin çeşitleri vardır.

Briyantin Ne İşe Yarar?

briyantin nedir

Briyantin ne işe yarar? Genel olarak özetlersek, saç şekillendirme ürünü olarak kullanılabilir. Nemli bir görünüm kazandıran bu madde, saçın sahip olduğu parlaklığı gün boyu muhafaza etmesi ve ışıltı kazandırır. Genellikle kuru saçlar için ideal bir maddedir ancak yağlı saçlar için kullanılabilir. Yağlı saçlar için az miktarda briyantin uygulaması yeterli olacaktır. Aksi durumda saçlar daha fazla yağlanır ve istenmeyen bir görünüm oluşturur. Özellikle fön, maşa ve diğer saç şekillendirme aletlerinden gelen ısı ile yanan saçlar için briyantin kullanımı önerilebilir. Briyantin içerisinde bulunan yağlı formülü hem saçı şekillendirir hem de kalıcılık sağlar. Üstelik ısı etkisiyle daha fazla kuruması engellenir.

Briyantin Nasıl Kullanılır?

Briyantin jöle kullanımına benzer şekilde kullanılır. Tam olarak briyantin nasıl kullanılır? İncelediğimiz zaman, öncelikle fındık tanesi kadar ele alabilir ve saç uçlarına uygulayarak şekillendirme yapılabilir. Orta ve yumuşak sertlikteki saçlara sürülen bu maddenin sert yapıya sahip saçlara sürülmesi önerilmez. Aynı zamanda saça yapılan işlem öncesi veya sonrasında sürülebilir. Örnek olarak saçı şekillendirirken öncelikle saçınıza fön çekebilir ve artından fön yapılan saçın uç kısmına tarak ile uygulama yapıyormuş gibi briyantin uygulayabilirsiniz. Fakat bu işlemde en önemli nokta briyantini saç dibinize sürmemenizdir.

Briyantin Zararlı mı?

briyantin nedir

Briyantin maddesi içeriğinde saça zarar veren maddeleri içermez. Bu sebeple briyantin zararlı mı? Sorusuna tam olarak zararlıdır demek doğru olmaz. Yeteri miktarda ve doğru şekilde kullanıldığında saç derisine ve genel yapısına hasar vermez. Ancak briyantin, diğer saç bakım ürünleri gibi kimyasal içeriklidir. Aynı zamanda kesinlikle saç derisine uygulanmamalıdır. Bu sebeple her kullanımda en fazla bir fındık tanesi büyüklüğünde kullanımı önerilir. Saçınız için en iyi briyantin ürününü tercih ederek kullanmanız önerilir.

Briyantin Avantajları Nelerdir?

Briyantin, saç şekillendirici ürünler arasında saçlara sunduğu koruma ve bakım özellikleri ile öne çıkar. Yıpranmış ve kuru saçlara parlaklık ve canlılık kazandıran briyantin, düzleştirici, maşa ve fön gibi yüksek ısı yayan şekillendirici malzemelerin yıpratıcı etkilerinden korunmak için tercih edilir. Bunun yanı sıra briyantin avantajları ve sunduğu faydalar oldukça fazladır. Bu avantajlar ise şu şekilde özetlenebilir:

  • Briyantin sayesinde ışıltılı ve benzersiz bir görünüme ulaşmak mümkündür.
  • Saç şekillendirme sürecinde briyantin kullanarak yıpratıcı faktörlere karşı koruma sağlanabilir.
  • Briyantin, her bir saç teline tutunur ve yüksek ısılara karşı avantaj sağlar.
  • Eğer kuru saçlarda kabarma ve elektriklenme sorunu yaşanıyorsa briyantin kullanılabilir. Böylece pürüzsüz ve daha düz bir saç görünümüne kavuşulur.
  • Saçlar ıslak veya nemli ise briyantin kullanılabilir. Böylece herhangi bir şey kullanmadan saçlar doğal bir şekilde kurumaya bırakılabilir.

Sonuç olarak briyantin, eski saç şekillendiricilerinden birisidir ve günümüzde çeşitli alternatif ürünü olmasına rağmen vazgeçilmez konumunu kaybetmiyor. Aynı zamanda yoğun kremsi yapısı sayesinde pratik ve kolay şekilde saçlara uygulanabiliyor.

Eğer Briyantin Nedir? Ne İşe Yarar? Briyantin Nasıl Kullanılır? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Saçtaki Yağları Gizlemek ve Sürekli Yıkayarak Yıpratmamak İçin 10 Basit İpucu yazımıza göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR