Farklı Ülkelerdeki Güzellik Kriterleri Ve İnsanların Seksi Bulduğu 10 İlginç Şey

İnsanların güzellik kriterleri, yaşadıkları ülkelere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Mesela sizin kendinizde kusur olarak gördüğünüz bir fiziksel özelliğiniz, dünyanın başka bir ülkesinde başlı başına bir güzellik kriteri olabilir.

Biz de bu yüzden, birçoğu bize garip gelen ancak farklı ülkelerde çekici bulunan bazı fiziksel özellikleri bir araya getirdik. Şayet aralarından bir tanesi sizde varsa ve bunu kendinizde kusur olarak görüyorsanız; ilk uçakla o ülkeye gidip kendinizi daha değerli, daha güzel hissedebilirsiniz. 🙂

1. Çarpık dişler- Japonya

Batı ülkelerinde sıralı ve düzgün dişler, mükemmel bir gülüşün olmazsa olmazı olarak görülür. Dolayısıyla çoğu insan da bunun aksini düşünmez. Ancak Japonya’da çekiciliğin ilk şartlarından biri, bunun tam aksi olarak; eğri veya çarpık dişlerdir. Hatta ülkedeki diş hekimleri, insanların dişlerini düzeltmek için değil, böyle gözükmelerini sağlamak için çalışıyorlar desek hiç de yanlış olmaz.

2. Deriyi kazıma- Batı Afrika

Yeni Gine ve Afrika’da bulunan bazı ülke insanları, vücutlarını desenler ve sanatsal izlerle süslüyorlar. Erkekler, bu izleri gururla taşırken; kadınlar da bunu büyük bir güzellik unsuru olarak görüyorlar. Elbette bu artık eski bir gelenek ve modern dünyada pek az insan bunu çekici bulabilir… Şahsen biz, bu yaptıklarının sadece bedenlerine zarar vermek olduğunu düşünmekten kendimizi alamadık.

3. Kalp şeklinde bir yüz- Güney Kore

Güney Kore’de plastik cerrahi; yani estetik operasyonlar için sadece yaygın demek eksik bir tanımlama olur; çünkü tamamen doğal kabul edilir. Özellikle büyük şehirlerde, heryerde insanların görüntülerini iyileştirmek için bıçak altına yattığı reklamlar görürsünüz.

İşte kalp şeklinde bir yüze sahip olmak da, güzelliğin en büyük kriteridir. Birçok insan bu görüntüye sahip olmak için, karmaşık operasyonlar geçirmeye hazırdır. Çünkü bunun için yapılan operasyonlar aslında hiç kolay değildir; çene kemiği üç parçaya bölünür, orta kısım çıkartılır ve diğer iki parça birbirine kaynaştırılır… Sonra yeni çenenin sivriliği yumuşatılır. Bu operasyonu yaptıran kişi, uzunca bir süre katı yiyecekler tüketemez.

4. Fazla kilo- Moritanya

Moritanyalı kadınların, karın bölgeleri yağlı ve kat kat olmazsa, bir erkeğin dikkatini çekme şansları neredeyse sıfırdır! Kızlarının istenen ölçülere ulaşmasını sağlamak için ebeveynleri, onları günde 16 bin kalori alabilecekleri özel çiftliklere gönderirler (Normal bir insan günde 1500 kalori alıyor). Bu garip gelenek ve güzellik algısı yüzünden, ne yazık ki birçok genç kadın mide rahatsızlığı geçirmektedir…

5. Sargılı yüz- İran

İran, burun estetiğinin başkentidir. Operasyonların yüksek fiyatlarına rağmen, buradaki erkek ve kadınlar, bunu hem bir güzellik sembolü hem de belli bir statü göstergesi olarak gördükleri için, hiç düşünmeden bıçak altına yatabilirler. Ancak garip olan bu değil; garip olan burnunu yaptırmayan insanların da bu tarz sargılarla gezmesi! Evet, yanlış duymadınız; insanlar sırf kendileri hakkında “burnunu yaptırmış” şeklinde düşünülsün diye, böyle gezmeyi göze alabiliyorlar.

6. Soluk beniz- Çin, Tayland

Asya’da bulunan birçok ülkede, soluk bir ten rengine sahip olmak, altın bir güzellik standartı olarak kabul edilir. Bu durum, erkekler için de geçerlidir. Birçok Çinli, cildini güneşten korumak için, garip görüntüsüne aldırmadan maske takarak plaja gider. Ayrıca Çinli ve Taylandlı kadınlar, bronzlaşmak için çaba harcayan insanların delirdiklerini düşünüyor-muş.

7. Açık bir alın- Fula Halkı

Bir kadının Afrika’da yer alan Fula kabilesi arasında sahip olması gereken en önemli özellik alnının açık olmasıdır. Bu nedenle, kabiledeki birçok kadın, alınlarının geniş gözükmesi için saçlarının bir kısmını kazıtır.

8. Uzun bir boyun- Burma

Burma’nın doğusundaki bölgelerden birine “Zürafa kadınları ülkesi” deniyor. Bu bölgede kadınlar, boyunlarına pirinç halkalar takarak boyunlarının uzun görünmesini sağlıyorlar. Çünkü orada bir kadının boynu ne kadar uzunsa, o kadar güzeldir gibi bir algı söz konusu. Efsaneye göre, kadınların boyunlara taktıkları bu halkalar, onları kaplanlardan korumak için ancak gerçekte kabileden olduklarını ifade etmenin başka bir yolu.

9. Gerdirilmiş dudaklar- Mursi Halkı

Etiyopya’da bulunan Mursi kabilesindeki kadınlar, alt dudaklarındaki deriyi özel diskler kullanarak uzatıyorlar. Bu disk ne kadar büyük olursa, o kadının sosyal statüsü de o kadar yüksek oluyor. Ve aynı zamanda, o kadın için ödenmesi gereken başlık parası da artıyor.

10. Tek kaş- Tacikistan

Tacikistan’ın bazı bölgelerinde, tek kaş, bir kadının güzelliğinin ilk şartı olarak kabul ediliyor. Eğer bir kadın, doğuştan bu özelliğe sahip değilse, kaşlarının arasını bir kalemle çizerek de, bu görüntüye sahip olabilir. Yerel halk, bu görüntüye sahip birinin, son derece şanslı bir hayat süreceğine inanıyor.

Bu farklı güzellik gelenekleri, bazılarımız için eğlenceli, bazılarımız içinse son derece ilkel görünebilir… Ancak bu noktada kendimize sormamız gereken şöyle de bir soru var: “Bizim güzellik standartlarımızın muhteşem ve en doğru olduğunu nereden biliyoruz ki?”

Kulaklarımızı delip küpeler takıyoruz; bacaklarımızı daha uzun göstermek için rahatsız eden topuklu ayakkabılar giyiyoruz… Belki tüm bunlar da, başka insanlara garip geliyordur.

Yararlanılan Kaynak: BrightSide

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR