Cinsel Birleşmeden Kaç Saat Sonra Döllenme Gerçekleşir?

Döllenme erkek hücresi olan sperm ile dişi hücresi olan yumurtanın bir araya gelmesidir. Döllenmenin gerçekleşmesi için ise yumurtlama olayından sonraki 36 saatlik süreçte erkek ve kadın arasında korunma olmadan cinsel birleşmenin olması gerekir. Cinsel ilişkide korunma olmadığı zaman spermler vajina yolu ile kadın üreme alanına gider. Bu aşamada cinsel birleşmeden kaç saat sonra döllenme gerçekleşir sorusu sıklıkla sorulur. İçeriğimizde döllenmenin ilişkiden kaç saat veya kaç gün sonra oluşacağı hakkında bilgi veriyoruz. Cinsel birleşmeden sonra döllenme ne zaman olur? Döllenme ilişkiden kaç gün sonra olur? Gibi sorularınızı yanıtlıyoruz.

Döllenme Nedir? Döllenme Nasıl Olur?

Hamilelik süreci biyolojik olarak geçirilen bazı evrelerle başlar. Yani hamilelik, cinsel ilişki sonrasında hemen başlamaz. Döllenen yumurtanın rahim bölgesine ulaşması ve rahimdeki astara yerleştiği zaman süreç başlar. Döllenme sonrasında kişide HCG hormonu salgılanır. Gebelik testi yaptırmak isteyen anne adayları ise pozitif sonuç almak için embriyonun gerçekleşmesini beklemelidir. Genel olarak döllenme nasıl olur sorusunu şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Kadında bulunan yumurta hücresi ve erkekten gelen sperm bir araya gelerek hücre oluşturur.
  • Döllenme sonucunda oluşan hücre ikiye bölünür ve rahime gitmeden önce fallop tüpünün içinde ilerler.
  • Döllenmeden 60 saat sonra hücreler rahme ulaşır.
  • Döllenmiş yumurtadan çıkan embriyo, rahim duvarına yerleşir. Rahim duvarı bu işlemden önce kendini hazırlar.
  • Rahim duvarında embriyonun tutunduğu yerden hücrenin dış yüzeyinden annenin kan dolaşımından besin alır.
Cinsel birleşmeden sonra döllenme ne zaman olur

Döllenme İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?

Cinsel ilişki sonrasında spermler vajina içerisinde yumurtaya doğru ilerler. Bu süreçte ise yumurta hücreleriyle döllenme sürecine girer. Yumurta ve sperm buluşmasında ise milyonlarca sperm, yumurtaya ulaşmaya çalışır. Döllenme ilişkiden kaç gün sonra olur genel olarak baktığımızda bu olay günlerce sürmez. Sadece 1-2 saat sonrasında yumurta hücresi döllenmeye başlanır. Bu süreç ise kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Genel olarak döllenmenin gerçekleşmesi için 1 ila 2 saat ortalamadır.

Bebeğin Rahime Yerleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin rahime yerleşmesi belirtileri ancak standart hamilelik belirtileri ile kendini gösterir. Gebeliğin ilk 4 haftasında anne adaylarının HCG değeri yükselmez. Bu sebeple kanda belirti oluşmaz. Üstelik gebeliğin erken dönemlerinde herhangi bir açık belirti görülmez. Fakat hamilelik oluştuktan sonraki görülen ilk belirti kandaki HCG değerinin yükselmesidir. Bu ise hamileliğin 3 veya 4 hafta sonrasında kendini gösterir. Gebeliğin 4. haftasında çeşitli hormon değerleri artar. Progesteron ve östrojen hormonları artar ve bununla beraber döllenme belirtileri şu şekilde kendini gösterir:

  • Döllenen yumurta rahme ilerlerken ve hamilelik süreci devam ederken vücut ısısı devamlı olarak artar.
  • Kadınların genelinde yumurtlamanın gerçekleştiği süreçte özellikle alt batında kramp ve ağrı olabilir. Bu durum her kadında olmaz ancak ağrı eşiği düşük kadınlarda daha fazla olabilir.
  • Anne adayları mide bulantısı, yorgunluk, uyku hali gibi şikayetlere başlayabilir. Döllenen yumurtanın tutunması sürecinde vücut embriyoyu tehdit olarak algılar ve bu tarz belirtiler yaşayabilir.
  • Anne adaylarının vücudunda gebelik hormonu artışı ile vajinal akıntı meydana gelir. Rahme tutunma döneminde akıntılar daha yoğun ve beyaz renkte olabilir.
Cinsel birleşmeden sonra döllenme ne zaman olur

Spermin Yumurtaya Girdiğini Nasıl Anlarız?

Bazı anne adayları, spermin yumurtaya girmesi hissedilir mi? Sorusunu sorabilmektedir. Spermin yumurtaya girmesi hissedilmez ancak sperm ile yumurta birleşmesinin ardından kadınlar birkaç günlük süre içerisinde bazı belirtiler yaşayabilir. Bu belirtilerin başında karın ağrısı ve pembe akıntı gelir. Bunun dışında alt karın kısmında kramplar yaşanabilir. Spermin yumurtaya girdiğini nasıl anlarız sorusunu cevaplamak gerekirse ise ilk hamilelik belirtilerinde anlaşılabilir. Spermler genel olarak vajina içerisinde 72 saat kadar kalır. Yaklaşık ise 60 dakika sonra tüplere ulaşabilir. Yumurta sperm ile buluştuğunda dış tabakasında sertleşme olur. Ancak bu süreç kadınlar tarafından fark edilmez.

Sperm Yumurtaya Ulaştıktan Sonra Ne Olur?

Spermler yumurtaya ulaştıktan sonrasında yumurta zarını deler ve içine girer. Sperm yumurta içine girdikten sonra kortikal reaksiyon gerçekleşir. Aynı zamanda diğer spermlerin yumurta içine girmesi engellenir. Yumurta ve sperm birleşerek zigot oluşturur. Bazı durumlarda yumurta veya sperm kalitesinin düşük olması, tüpte oluşan tıkanıklık gibi birçok durumdan dolayı döllenme oluşmaz.

Cinsel birleşmeden sonra döllenme ne zaman olur

3 Günlük Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Merak edilen bir diğer soru, cinsel ilişkiden sonra gebeliğin ne zaman oluşmaya başladığıdır. 3 günlük gebelik nasıl anlaşılır genel olarak baktığımız zaman, genellikle birçok kişide belirti olmaz. İdrar, kan ve gebelik testinde hamilelik durumunu anlamak mümkün değildir. Daha kesin sonuç için birkaç hafta beklemeniz ve gebelik belirtilerini takip etmeniz önerilir. Bu süreçte kadın doğum doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Kan Testinde Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Kadınların idrar ve kan testinde çıkan HCG seviyesi genellikle normal seviyededir. Aynı zamanda düşük kan seviyesine sahip olanlarda HCG seviyesi görülüyorsa hamilelik testinden birkaç gün sonra belirlenebilir. İlk aşamada kanda bulunan HCG seviyesi 7-10. hafta arasında en yüksek noktaya ulaşır ve ardından düşüşe geçer. Kan testi ile gebelik belirlenecekse döllenme sonrasında 10 gün beklenmelidir. Embriyo rahim bölgesine yerleştikten 3 ila 4 gün sonrasında veya beklenen adet döneminden 5-6 gün öncesinde pozitif sonuç alınabilir.

Sonuç olarak embriyo olarak tanımlanan hücre kümesi, yumurtalık kanalından aşağıya doğru yolculuğuna başlar. Ardından rahip duvarında bir yere tutunur. Bu yolcuğun son kısmı ise 3 veya birkaç fazla gün sürebilir. Ancak gebe kaldığınızı anlamak için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.

Cinsel Birleşmeden Kaç Saat Sonra Döllenme Gerçekleşir? ve Cinsel birleşmeden sonra döllenme ne zaman olur? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur? Cinsiyet Belirler mi? Nasıl Geçer? İçeriğimize göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR