Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur? Cinsiyet Belirler mi? Nasıl Geçer?

Hamilelik sürecinde meydana gelen kalça ağrısı, neredeyse birçok anne adayının başına gelen problemlerden birisidir. Aynı zamanda bu süreç yıpratıcı olabilir. Çünkü hamilelikte kalça ağrısı yürüyememe gibi sorunlara sebep olabiliyor. Aynı zamanda hamilelik sürecinde oturmak veya sırt üstü yatmakla bile hissedilebilen bu ağrılar zaman zaman şiddetlenebilir. Bu içeriğimizde hamilelik sürecinde kalça ağrısı ne anlama gelir? Cinsiyet belirler mi? ve nasıl geçer? gibi sorulara cevap veriyoruz.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Ne Anlama Gelir?

Gebelikte kalça ağrısı, kalça çıkıntısından leğen kemiğinin arka çıkıntısında oluşan ağrı hissidir. Hamilelik sürecinde pelvik kısımda oluşan ağrılar kalçadan bacağa doğru yayılabilir. Aynı zamanda kalça kemiğinde oluşan bu ağrılar sırtı etkileyebilir. Pelvik ağrılar bazı hareketlerde, mesela yürürken veya sadece uzanırken hissedilebilir. Hamilelikte kalça ağrısının birçok sebebi vardır. Bu sebeple çözüme ulaşmadan öncesinde mutlaka ağrının nedenine ulaşmalısınız.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

hamilelikte kalça ağrısı

Hamilelik zamanınızda sürekli olarak kalça ağrısı mı çekiyorsunuz? Bu durumda birkaç farklı neden veya sadece tek bir nedene odaklanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  • D vitamini eksikliği, kalça ve leğen bölgesindeki ağrıları şiddetlendirebilir.
  • Hamilelikte rahim genişler. Bu sebeple vücudun ağırlık merkezi değişir. Anne rahminde gelişen bebek gün geçtikçe kalçalara baskı yapar ve bu baskı ağrıya sebep olabilir.
  • Östrojen gibi hormonların artışına bağlı şekilde eklemlerde gevşeme olur. Bu durumda sadece kalça değil bacak ve bel bölgesinde ağrılara sebep olabilir.
  • Gebelik öncesinde bel çukurunuz fazla ise gebelikte bel ağrısına yatkın olmanız normaldir. Çünkü kilo alımı ile vücut şekli değişir ve kısa zamanda fazla kilo almak bel ve kalça ağrısı oluşumuna neden olur.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kalça ağrısından kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Hamile yastığı kullanmak, hamile kemeri kullanmak, kalça eklemlerine sıcak soğuk kompres yapmak, uyurken duruş pozisyonunuzu düzeltmek ve mümkün olduğunca dinlenmeniz önerilir. Bununla beraber hafif egzersizler yapmak, sıcak banyo gibi yöntemler hamilelikte kalça ağrısına iyi gelecektir. Aynı zamanda doktor önerisiyle kalsiyum tüketmeniz önerilebilir. Çünkü bebekler büyüme döneminde yüksek miktarda kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır.

Eğer yeteri kadar kalsiyum tüketmiyorsanız kalça kemiğinizin ağrıması olasıdır. Bu süreçte mutlaka doktorunuzdan destek almalısınız. Bolca su tüketmeli ve kalsiyum içerikli yiyecekleri beslenmenize eklemelisiniz.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Ne Zaman Başlar?

hamilelikte kalça ağrısı

Hamileliğiniz boyunca kalça ağrısı yaşamayabilirsiniz. Ancak anne adaylarının geneli kalça ağrısı sorunuyla karşı karşıya gelebiliyor. Bu aşamada ise kalça ağrıları ilk haftalarda olabilir. Fakat bu ağrılar, gebeliğin son aylarında daha fazla gündeme geliyor. Çünkü bebek büyüdükçe kalçaya olan baskı artar. 4. ve 6. aylarda ise bebek büyüme hızını artırır bu süreçte kalça ağrıları sıklıkla yaşanabilecek bir durumdur.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Cinsiyet Belirler mi?

Halk arasında birçok kişinin ‘’Hamilelikte kalça ağrısı cinsiyet ile alakalı ipucu verir.’’ gibi yanlış bir inanış bulunuyor. Aynı zamana kalça ağrısının erkek çocuğa işaret ettiği söyleniyor. Genel olarak bu durum bilimsel olmayan bir inanıştır. Yani hamilelik sürecinde kalça ağrısı cinsiyet belirlemez diyebiliriz.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Doğum Belirtisi mi?

hamilelikte kalça ağrısı

Hamilelikte kalça ağrısı doğum belirtisi olabilir mi? Bu aşamada ağrınız şiddetli bir hal alırsa dikkatli olmanızda fayda vardır. Baskı ve ağrının yanı sıra kasılmalar yaşarsanız erken doğum belirtilerini çok iyi tespit etmelisiniz. Hatta kalça ağrısının yanında kanama, lekelenme vb. belirtiler varsa acilen doktorunuza danışmanız önerilir. Genel olarak hamilelik sürecinde kalça ağrısı yaygın bir durumdur. Bu ağrı ile birlikte nedenleri çok dikkatli bir şekilde tespit edilmelidir.

Hamilelikte Kalça Ağrısını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Gebelik döneminde istenen en son şeylerden birisi, vücudun herhangi bir bölgesinde kasılma veya baskı yaşamaktır. Ancak birtakım tedbirlerle olası kalça ağrılarının ve diğer ağrıların önüne geçebilirsiniz.

  • Fazla kilolarınız varsa gebelik ilerlemeden kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.
  • Hamilelik sürecinde kontrollü kilo almak için diyetisyeninizle görüşebilirsiniz.
  • Bu süreçte kendinizi zorlamamalı ve ağır kaldırmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Kan değerlerinizi devamlı olarak kontrol edebilirsiniz. İhtiyaca göre doktor önerisiyle vitamin takviyesi alabilirsiniz.
  • Gün içerisinde uzun süre hareketsiz kalmayın, ani hareketlerden kaçınmaya çalışın.
  • Her gün aşırıya kaçmadan hamile egzersizleri yapabilirsiniz.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Ne Anlama Gelir? Cinsiyet Belirler mi? Nasıl Geçer? İçeriğimiz ilginizi çektiyse mutlaka okuyun:

Anneliğin Dünyanın En Zor Mesleği Olduğunun Kanıtı 25 Acı Tatlı İllüstrasyon

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR