Gözü Kaynak Almasına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalıyım? Bitkisel Tedaviler

Kaynak işiyle mi uğraşıyorsunuz? O zaman gözü kaynak alması problemini yaşamış olabilirsiniz. Gözün kaynak ışığına maruz kalması ile birlikte çeşitli rahatsızlıklar oluşabilir. Bu durum ultraviyole (UV) veya doğrudan veya yansıma ile göze doğrudan gelen yoğun ışıktan dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Bu içeriğimizde gözü kaynak alması nedir? Gözü kaynak almasına ne iyi gelir? Gibi çeşitli soruları yanıtlıyoruz.

Gözü Kaynak Alması Nedir? Nasıl Oluşur?

Özellikle sanayi gibi alanlarda kaynak kullanımı gerekli olabiliyor. Kaynak uygulaması sırasında gerekli önlemler alınmazsa, güçlü ve yoğun ışınlar göze direkt temas eder. Gözün korneası yani ön kısmında yer alan şeffaf bölgesi ciddi bir şekilde etkilenir. Ardından ağrılı bir süreç başlar ve gözde çeşitli rahatsızlıklar oluşur.

Gözü Kaynak Alması Belirtileri Nelerdir?

gözü kaynak alması

Kaynak ışığına maruz kalındığı zaman bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler ise kaynak işleminden birkaç saat sonra görülmeye başlanır. Gözü kaynak alması sorunu yaşamamak için mutlaka uygun koruyucu ekipman kullanmayı unutmayın. Bunun dışında kaynak alması sonrası oluşan belirtilerden bazıları şu şekildedir:

  • Gözümü kaynak aldı bulanık görüyorum diyorsanız, gözde geçici bir netlik kaybının meydana gelebileceğini belirtmek gerekiyor. Bu durum kornea tabakasının etkilenmesi sonucunda oluşur.
  • Yanma ve kızarıklık hissi: Kaynak ışığına maruz kalındığı zaman gözde kızarma, yanma ve batma hissi ortaya çıkar. Bu durumda kornea tahriş olmuş olabilir.
  • Işığa hassasiyet, ağrı: Kaynak ışığına maruz kalındığında gözlerde aşırı hassasiyet olabilir. Özellikle parlak ışığa bakarken ağrı hissi oluşabilir.
  • Ani görme kaybı: Gözü kaynak aldığı zaman, gözlerin hızla kamaşması ve ani görme kaybı olabilir. Bu durum genellikle geçicidir. Birkaç dakika içerisinde tekrar normale dönebilir.

Gözü Kaynak Almasına Ne İyi Gelir?

Gözü kaynak alması nasıl geçer? Sorusu için birkaç farklı önerimiz var. Gözünüzü kaynak aldıysa evde yapabileceğiniz yöntemlerle sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

gözü kaynak alması

Patates

Kaynak alan göze ne iyi gelir? Sorusuna verilecek en iyi cevaplardan birisi patatestir. Gözünüzü kaynak aldıysa, göz yanması veya ağrı hissediyorsanız patates kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gözdeki kuruluğa ve kaşıntıya iyi gelir. Kullanmak için birer dilim çiğ patatesi kaynak alan göz kapaklarınızın üzerine koyun. Patatesleri sabitlemek için tülbent kullanabilirsiniz. Bunun dışında rendelenmiş çiğ patateste kullanılabilir.

gözü kaynak alması

Süt

Gözü kaynak almasına iyi gelen yöntemlerden bir diğeri süttür. Kullanmak için sütü kaynatın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. İçerisine pamuk batırarak gözlerinizde tutun. Süt, içeriğindeki doğal enzimler sayesinde kaynak alan gözlerdeki kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlara iyi gelebilir.

gözü kaynak alması

Salatalık

Salatalık, kaynak alan göz için kullanabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri arasında bulunuyor. Özellikle içeriğinde bulunan su seviyesi sayesinde hasar alan göz nemlenir. Böylece ağrıyı dindirirken rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Kullanmak için salatalıkları dilimleyin ve göz kapaklarınıza tutun. Sabit durması için tülbent kullanabilir ve gözünüzü bağlayabilirsiniz.

gözü kaynak alması

Yoğurt

Yoğurt uygulaması özellikle cilt yanıklarında kullanılan bir yöntemdir. Aynı şekilde gözü kaynak alması sonrası göz yanması ve ağrısı için kullanılabilir. Kullanmak için buzdolabından çıkmış yoğurdu bir yemek kaşığı ile alarak göz kapaklarına sürün. Yarım saat boyunca gözünüzü açmadan bu şekilde bekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yoğurdun Faydaları

Gül Suyu

Doğal gül suyu, gözü kaynak almasına iyi gelen yöntemlerden birisidir. Özellikle ağrı sorununu rahatlatır. Ancak bu yöntemi uygularken mutlaka doğal ve içerisine farklı kimyasallar eklenmemiş olanları kullanmanız gerekir. Kullanmak için pamuğu doğal gül suyuna batırarak gözlerinize tutun.

Poşet Çay

Poşet çaylar, içeriğindeki antioksidanlardan dolayı kaynak alan gözlerde meydana gelen ağrıyı ve iltihaplanmayı tedavi eder. Kullanmak için, 1 bardak sıcak su içerisine 2 adet poşet çay atın ve 5 dakika demleyin. Ardından poşet çayları alın ve hafif bastırarak suyunu süzün, ardından buzluğa atın. 1 saat kadar sonrasında çıkararak gözlerinize tutabilirsiniz.

Gözü Kaynak Alması İçin Ne Yapılmalıdır?

Gözü kaynak alması sorunu için profesyonel destek alabilirsiniz. Özellikle belirtiler şiddetli bir şekilde kendisini gösteriyorsa göz doktoruna başvurmanız önemlidir. Doktorunuzun verdiği reçeteye göre damla veya diğer ilaçları kullanabilirsiniz. Gözün kaynak almasına hangi damla iyi gelir? Sorusu için doktorunuzun kararı ile damla tarzı ilaçlar kullanılabilir. Sıklıkla kullanılan damlalardan bazıları şu şekildedir:

  • Voltaren
  • Eye
  • Visine

Belirttiğimiz damlaları doktor kontrolünde kullanmayı unutmayın. Aynı zamanda karşılaşılabilecek çeşitli yan etkilere karşı dikkatli olunmalıdır. Eğer aksi bir durum olursa damla kullanımını bırakarak doktor yardımı alabilirsiniz.

Gözü Kaynak Almasına Limon İyi Gelir mi?

Gözü kaynak almasına limon iyi gelir mi? Sorusunu cevaplamak gerekirse kesinlikle bu yöntemin uygun olmadığını belirtebiliriz. Limonun içeriğinde asit vardır ve asit göze zarar verebilir. Bu sebeple bazı uzmanlar bu yöntemi önermez. Limon, özellikle gözde hücrelere zarar verir ve batma, şişme durumuna sebep olabilir. Bu nedenle göz kaynak alması için kesinlikle limon veya diğer asitli içerikler önerilmiyor.

Gözü Kaynak Alması Ne Zaman Geçer?

Gözü kaynak alması ne zaman geçer? Sorusu için net bir cevap vermek mümkün değildir. Eğer gözü kaynak alması sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz önerilir. Kaynak alan gözler en az 3 gün olmak üzere en fazla 7 güne kadar iyileşir. Gözün hassas olmasından dolayı kaynaklı olarak özellikle kaynak işiyle uğraşan bireylerin sıklıkla göz muayenesi olması gerekir. Aynı zamanda bazı doğal tedavilerle birlikte doktor önerisi tedaviler uygulanarak iyileşme sağlanabilir.

Gözü Kaynak Almasına Ne İyi Gelir? Gözümü Kaynak Aldı Ne Yapmalıyım? Bitkisel Tedaviler içeriğimiz ilginizi çektiyse, Eczanede Satılan En Etkili Uyuz İlacı Hangileri? Reçetesiz Uyuz Kremleri yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR