Yüzümüzde Çıkan Sivilcelerin Altında Yatabilecek 6 Olası Neden

En can sıkıcı cilt problemlerinden birisi sivilcelerdir. Kadın erkek fark etmeden birçok kişide görülen sivilceler, vücudun birçok yerinde çıkabiliyor. Fakat yüzde çıkanlar görüntüsünden dolayı rahatsızlık hissi uyandırabiliyor. Eğer siz de yüzde sivilce neden çıkar ve ne yapmalıyım diye soruyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey, sivilce çıkmadan öncesinde önleminizi almaktır.

Doktorlar yüzümüz için “sağlığın penceresi” derler. Cildimizdeki sivilceler, döküntüler, lekeler ve kızarıklar adeta bir sinyal niteliğinde, vücudun çalışma prensibine bir tepki olarak ortaya çıkıyorlar. Eğer bu bölgelerde bu tarz kızartılar, lekeler ve döküntüler ortaya çıkıyorsa muhtemelen sebebi bunlar olabilir.

Yüzde Sivilce Neden Çıkar? Bölgelere Göre Sebepleri

Yüzde sivilce oluşumunu tetikleyen tüm faktörler genellikle beslenme durumuyla alakalıdır. Sivilce genel olarak bir cilt problemidir. Fakat hormonal bozukluklar, makyaj kalıntıları, cildin ürettiği sebum, sigara ve alkol genel sebeplerdir. Bunun dışında yüzde sivilce neden çıkar detaya inmek gerekirse sebepleri yüz bölgelerine göre ayrı ayrı değerlendirebiliriz. İşte 6 farklı yüz bölgesinde oluşan sivilce probleminin nedenleri:

yüzde sivilce neden çıkar

Alın ve kaşlar

Alındaki ve kaşların üzerindeki kızarıklar mide-bağırsak sistemindeki sorunların göstergesidir. Karaciğerden kaynaklı sivilceler ise genellikle kaş bölgesinde kendisini gösterir. Kaşlar arasındaki köprü karaciğerin çalışması ile bağıntılıdır.

Bunun dışında alın ve kaş bölgesinde çıkan sivilceler genellikle yağlanma ve aşırı sebum probleminden dolayı kaynaklanabilir. Özellikle T bölgesi yağlı biriyseniz bu durum alındaki sivilce sorununu açıklayabilir. Bunun dışında bazı stres faktörleri, alın ve kaşlarda sivilce problemine sebep olabiliyor.

● Diyetinizden yağlı ve kızarmış gıdaları çıkartarak ve alkol tüketimini azaltarak durumu düzeltmeye çalışabilirsiniz.

● Cildinize uygun bir yüz yıkama jeli kullanabilirsiniz.

● Kullanılan saç bakım ürünlerinde değişikliğe gidebilirsiniz.

yüzde sivilce neden çıkar

Burun

Burun bölgesi vücudun en yağlı kısmıdır. Yani üzerinde çok sayıda yağ salgı bezi vardır. Eğer cildiniz sivilceye eğilimliyse devamlı olarak bu bölgede sivilce çıkabilir. Aynı zamanda burun üzerindeki sivilceler, kardiyovasküler sistem sorunlarına işaret eder. Bunun ana nedeni strestir.

● Aktif, rahat bir yaşam ve sağlıklı bir uyku düzeni edinerek bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

● Yağ kontrolünü sağlamak için peeling yapabilirsiniz. Fakat peeling sonrasında yağ içermeyen nemlendirici uygulamanızı öneriyoruz.

yüzde sivilce neden çıkar

Kulak

Çinli doktorlara göre kulağımızdaki cilt dokusu, böbreklerin ve idrar sisteminin işleyişiyle bağıntılıdır. Bunun dışında kulak içinde sivilce çıkmasının temelinde, yağ bezelerinin tıkanması, tüy iltihapları ve çeşitli enfeksiyonlar vardır. Bu süreçte nemden kaçınmak, temizlik ve doğru tedavi yöntemiyle kontrol altına alabilirsiniz.

● Tuz ve kahve tüketiminizi azaltın ve daha fazla su içmeye başlayın.

● Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmeli ve kulak bölgesini devamlı olarak temizlemeniz önerilir.

● Kulak içi sivilceleri kesinlikle sıkmayın. Bu aşamada doktora danışabilirsiniz.

● Özellikle işitme cihazı kullanan kişilerde bu durum daha sık görülür. Bu sebeple doktordan aldığınız hijyen önerilerini dikkate almanız gerekiyor.

Yanak ve elmacık kemikleri

Yanakta sivilce sorunu özellikle yüz bölgesinde en sık görülen bölgelerdir. Yanakta sivilce neden çıkar ve nasıl bir yol izlenmeli diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu aşamada sorunun kökenine inmek işinize yarayabilir.

Elmacık kemiği ve yanakların üst kısmı ciğerler ve bronşun çalışması ile bağıntılıdır. Burada görülen sivilceler solunum sistemi ile ilgili problemleri gösterebilir. Bu sivilceler alerji kaynaklı da görülebilir.

Ayrıca yanak altı kızarıkları diş problemlerinin sinyalleri olabilir.

● Solunum sistemine oldukça dikkat edin. Temiz hava solumak, yürüyüş yapmak, sigarayı bırakmak sizin için iyi olabilir.

● Ağız hijyeninize özellikle dikkat edin. Daha az tatlı yemeyi deneyin ve gazlı içeceklerden kaçının.

● Cilt tipinize uygun bir yüz temizlik ürünü kullanabilirsiniz.

Dudak

Dudakta sivilce sorunu özellikle gençlerin sıklıkla karşılaştığı problemlerden birisidir. Dudak kenarındaki gözenekler çeşitli nedenlerden dolayı kapanır ve sivilce oluşumuna sebep olur. Aynı şekilde yüz bölgesinde cildin en ince kısmı dudak kenarlarıdır.

Ağız çevresindeki dermatolojik sorunlar da bize hazımsızlık ve bağırsak sorunlarıyla sonuçlanan sindirim sorunları hakkında bir sinyal verebilir.

● Hızlı yenilebilir yiyeceklerden kaçının. Diyetinizde lif açısından zengin meyve ve sebzeler bulundurmaya çalışın.

● Sigara içmek, içerisindeki maddelerden dolayı dudak çevresindeki gözenekleri kapatır. Bu sebeple sigara içiyorsanız uzak durmanız önerilir.

● Dudağınıza uyguladığınız makyaj ve diğer kozmetik ürünleri değiştirebilir veya tamamen bırakabilirsiniz.

Çene

Bu bölgedeki kızarıklar genellikle üreme sistemine dikkatimizi çekmektedir. Bu kızarıklıkların diğer bir nedeni, hormonal denge sorunları ve regl döngüsünün belli bir evresi olabilir.

● Çenede bir kere sivilce çıkarsa bunun için endişelenecek bir şey yoktur. Merhemlerle bu halledilebilir. Bununla birlikte çene üzerinde kalıcı bir döküntü için doktora gitmeniz önerilir.

Sonuç olarak yüzde sivilce problemi yaygın görülen bir durumdur. Bu sebeple sivilce sorununuzu çok iyi anlamalı ve önlemlerinizi almalısınız.

Sivilce Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Sivilce için sağlık kuruluşlarının ‘’Dermatoloji’’ bölümüne gidebilirsiniz. Bununla birlikte Cildiye bölümü de sivilce probleminiz için tedavi uygulayabilir. Eğer devamlı olarak sivilce sorunu yaşıyorsanız bu durum bir hastalıktan kaynaklı olabilir. Bu sebeple mutlaka doktor önerisi gerekiyor.

Yüzde Çıkan Sivilce İzleri Nasıl Gider?

Genel olarak yüzde sivilce neden çıkar sorusuna cevap verdik. Bir sonraki aşama yüzde çıkan sivilce izleri nasıl geçer ve ne yapabilirsiniz? Sorusudur. Bunun için birkaç farklı önerimiz var:

● Sivilce leke giderici ve klinik olarak onaylanmış bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

● Sivilce lekeleri için güzellik uzmanlarına danışabilir, lazer tedavisi vs. yaptırabilirsiniz. Fakat bundan öncesinde mutlaka doktorunuzdan onay almayı unutmamalısınız.

● Doğal yağ karışımlarından destek alabilir ve cildinizi doğru yöntemlerle nemlendirebilirsiniz.

● Düzenli olarak cilt bakımı yapabilirsiniz. Ancak cilt bakım ürünlerinizin içeriklerini çok iyi araştırmanız önerilir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Eğer bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora muayene olmayı unutmayın.

Yüzümüzde Çıkan Sivilcelerin Altında Yatabilecek 6 Olası Neden içeriğimiz ilginizi çektiyse mutlaka Yüzdeki Yağ Bezeleri ve Siyah Noktalardan Kurtulmanın 9 Doğal Yolu yazımıza göz atmayı unutmayın.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR