Doğal Adet Söktürücü Çaylar: Rahatlatıcı ve Sağlıklı Seçenekler

Regl dönemi için zaman zaman araştırılan adet söktürücü çaylar, sağladığı birçok etkisiyle birlikte sürecinizi kolaylaştırabilir. Kadınların her ay yaşadığı regl dönemi, bazı nedenlerden dolayı düzensiz olabilir. Hormonsal sebepler, diyet, heyecan, stres, vücut ağırlığı veya diğer sağlık sorunlarından dolayı adette düzensizliğin olması gayet normaldir. Regl düzensizliği, psikolojik ve fiziksel olarak çeşitli problemler yaratabiliyor. Ancak bu aşamada bazı adet söktürücü bitkiler, çay olarak tüketildiğinde adetin gerçekleşmesine ve düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Düzensiz olan adet döngüsü, adet olamamak, gerginlik, ruhsal durumlar, sivilce sorunu ve vücudun bazı kısımlarında oluşan ödem, şişkinlik gibi durumları meydana getirir. Aynı zamanda gecikmeye bağlı şekilde ağrıların artması ve hatta daha fazla artış gösterdiği görülüyor. Bu tarz durumda adet söktürücü ilaç kullanmak yerine doğal çözümlere başvurmanız önerilir.

Adet Söktürücü Çaylar İşe Yarar mı?

Doğada bulunan bazı bitkiler, adet gecikmesi durumlarında adeti hızlandırır ve geciken kanama sebebiyle vücutta şişkinlik, ödem veya gerginlik oluşturur. Bu bitkileri tüketmenin en iyi yolu ise kaynatarak çay gibi içmektir. Bunun dışında adet söktürücü çaylar ve bitkilere ek olarak egzersizler yapabilirsiniz.

Genel olarak adet söktürücü çaylar işe yarar. Ancak her kadının vücut yapısı, hormonları ve adet döngüleri farklıdır. Bu sebeple etkisi her kadın için aynı olmaz. Adet gecikmeleri için anında adet söktürücü olarak tavsiye edilen bitki çayları arasında en bilinenleri şu şekildedir:

  • Soğan kürü
  • Kekik çayı
  • Biberiye çayı
  • Dereotu
  • Papatya çayı
  • At kuyruğu çayı
  • Alıç çayı
  • Civanperçemi Çayı

Adet Söktürücü Çaylar Ne Zaman Kullanılır?

Kesilen veya geciken adet döngüsünü tekrar başlatmak için kanamayı tetiklemek gerekiyor. Yani adete sebep olan progesteron hormonunu harekete geçirmelisiniz. Bunun için birçok ilaç etkili olsa da en iyi yol doğal çözümlerdir. Tüm bu bitkilerin ortak özelliği, rahim kaslarını uyararak adet kanamasını normal seyrine gelmesini sağlamaktır. Diğer ortak özelliği, kan akışını hızlandırmasıyla adet kanamasının zamanında gerçekleşmesidir. Üstelik östrojen hormonunu dengeleyerek daha rahat bir adet dönemi geçirmenizi sağlayacaktır. Adet söktürücü çayları tüketirken ise aşırıya kaçmamak gerekiyor. Çünkü her şeyde olduğu gibi, bitki çaylarının fazlası zarardır. Hatta bu çay tariflerini denemeden öncesinde alerji durumunuza dikkat etmenizi öneriyoruz.

Adet Düzenleyici Çay Tarifleri

Ağrılı adet dönemleri ve adetin gecikmesi, düşünülenden daha yaygın bir sorundur. Eğer sizde de ağrılı adet dönemleri ve adet gecikmesi varsa bunu doğal yollarla halledebilirsiniz. Neyse ki sizler için araştırdığımız adet söktürücü çay tarifleri ile bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz. Aşağıda 10 farklı adet düzenleyici çay tarifleri ve avantajlarına ulaşabilirsiniz.

Alıç Çayı

Alıç meyvesi, adet söktürücü çay olarak özellikle rahim bölgesindeki kasları uyarır, adet söktürür. Aynı zamanda krampları ve stresi azaltır. Özellikle alıç yaprağı çayı, doğal ağrı kesicilerden birisidir. Bu sebeple regl zamanına yakın tüketilmesi öneriliyor. Tarif için alış meyvesini ve yaprağını birlikte kaynatabilirsiniz. Ardından süzerek tüketin.

At Kuyruğu Otu ve Bal Kürü

En etkili adet düzenleyici bitkilerden olan at kuyruğu otu, mutlaka denenmesi gereken bir çaydır. Az miktarda at kuyruğu otunu 1 bardak su içine atarak kaynatın. Ardından bir kaşık bal alarak tüketin. Bal ile tüketirseniz hem tadı daha iyi olur hem de balın sağladığı faydalardan yararlanabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya, neredeyse yüzyıllardır adet söktürücü olarak kullanılan bitkilerden birisidir. Bu aşamada en sık sorulan sorulardan birisi de papatya çayı adet söktürür mü? Sorusudur. Papatya, kas gevşetici özelliği ile adet ağrılarını rahatlatır.

Kesin adet söktürücü olarak bilinen papatya çayı, sunduğu faydalarla birlikte her derde deva diyebiliriz. Hatta papatya çayı ile biberiye çayı birlikte içilebilir. Yine her iki bitkiden 20 gram alarak kaynatabilir ve tüketebilirsiniz. Böylece geciken regl zamanınız düzelecek, rahimi rahatlatarak ağrıyı azaltacak ve diğer kasılma sorunlarının önüne geçecektir.

Biberiye Çayı

Biberiye çayı, papatya çayı ile birlikte karıştırıldığı zaman etki eder. Ancak sadece biberiye çayı da tüketebilirsiniz. Bir tutam biberiyeyi kaynatın ve süzdükten sonra tüketin.

Kantaron Çayı

Adet söktürücü çay tarifleri arasında yer alan kantaron çayı, iyi bir söktürücüdür. Tarifi için 1 su bardağı kaynar su içerisine 1-2 tutan kantaron atarak demleyin. Yemekten önce olmak üzere günde birkaç defa tüketebilirsiniz.

Kekik ve Civan Perçemi Çayı

En çok bilinen adet söktürücü çaylar arasında kekik ve civan perçemi çayı yer alıyor. İsterseniz sıcak su içerisinde kekik demleyerek tüketebilirsiniz. Ancak bazı kişiler, civan perçemi ile tüketmeyi tercih ediyor. Bu aşamada her ikisinden 20 gram alarak kaynatabilirsiniz. Ardından süzün ve için. Eğer dilerseniz içerisine bir kaşık bal atabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç defa tüketilebilir ancak yine de bu tarz bir tarif denemeden öncesinde bir doktora danışmanız öneriliyor.

Kekik Çayı

En çok bilinen ve garanti adet söktürücü olarak sıklıkla tercih edilen kekik çayı, yapması en kolay tariflerden birisidir. Çünkü her evde kolayca bulunan bir baharattır. İsterseniz sıcak su içerisinde bir tutam kekiği demleyerek tüketebilirsiniz. Bu tarif, civan perçemi ile olan tarife göre daha kolay ve daha rahat tüketilen çaylardan birisidir. Bu sebeple elinizde civan perçemi yoksa mutlaka sadece kekiği kaynatarak deneyin.

Soğan Suyu Çayı

Soğanın su ile kaynatılmasıyla elde edilen soğan kürü veya soğan çayının adet söktürücü özelliği bulunuyor. Hatta kadınlarda sıklıkla görülen çikolata kisti ve miyom sorununa karşı tedavi edicidir. Genel olarak soğan suyu adet söktürücü tarifler arasında en sık araştırılan tercihlerdendir. Bu sebeple mutlaka denenmesi tavsiye ediliyor.

Soğan çayı için 1 adet küçük kuru soğanı sirkeli suda yıkayın. Burada en önemli nokta kökü ve kabuklarıyla kaynatmaktır. Bu sebeple 2 bardak suyu kaynatın ve su kaynarken soğanı 4 eşit parçaya bölerek su içine atın. Biraz daha kaynattıktan sonrasında süzün ve tüketin.

Adaçayı

Rahim kaslarına iyi gelecek bir bitki olan adaçayı, adet sökücü olarak tüketilebilir. Bu günlerinizde mutlaka bitki çayı listesi içerisinde yer almasını öneriyoruz. Üstelik daha rahat uyku için adaçayı tüketilebilir. Bir tutam adaçayı bitkisini kaynatın ve ardından süzerek için.

Civanperçemi Çayı

İsminden de anlaşılacağı gibi bulması zor olan bu bitki çayı, adet döngüleriniz için mükemmel bir seçenek olabilir. Genellikle aktarlardan temin edeceğiniz bu bitkiyi normal çay demler gibi demleyin. Tükettikten sonra kısa süre içerisinde adetinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, tüm bu tarifleri kesin bir sonuç olarak tavsiye etmesek de birçok kişinin deneyerek onayladığı tarifler olarak biliniyorlar. Yine de bu tarz bir tarif denerken mutlaka doktorunuzdan onay almanız öneriliyor. Bu tarz bitkisel çaylar, her zaman potansiyel sağlık problemleri için kullanılmaktadır. Üstelik birçoğu lezzet anlamında oldukça iyidir.

Doğal Adet Söktürücü Çaylar: Rahatlatıcı ve Sağlıklı Seçenekler içeriğimiz hoşunuza gitti mi? O zaman mutlaka Alkali Beslenme ile Sağlık ve Enerjiyi Yeniden Keşfedin! Yazımıza göz atmayı unutmayın.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR