Puslanan Ve Matlaşan Bardak Nasıl Parlatılır?

Aşırı kullanım – yıkamadan ve daha birçok nedenden dolayı bardaklarımız matlaşır, puslanır ve kirlenir; bardakların şıklığı kaybolduğu gibi kötü bir görünüm elde ederler. Bu durumda olan bardaklarla yapılan servisler, kirli bardaklarla yapılan servisler ile neredeyse aynıdır. Bu siz de olsanız, misafiriniz de olsa; insanın bu bardaklar ile bir şeyler içme isteği kaçar. Fakat biraz sonra bahsedeceğimiz bardak parlatma yöntemleri ile bardaklarınız ışıl ışıl ve ilk günkü gibi olacaklar.

Puslanan ve matlaşan bardak nasıl parlatılır? diyorsanız sizi yazımıza alalım. Keyifli okumalar!

Bardak neden puslanır ve matlaşır?

Bardak birden fazla nedenden dolayı bu hale gelebilir. Özellikle şebeke suyunun aşırı kireçli olması ve düşük kaliteli parlatıcıların kullanımı bardakları kötü hale getirir. Bunun yanı sıra deterjanlar ve makinenin tuzunun, parlatıcısının bitmesi bardakları bu hale getirebilir.

Puslu ve mat bardak nasıl parlatılır?

Bardak nasıl parlatılır? sorusunun birden fazla cevabı vardır. Aşağıda 10 adet bardak parlatma yöntemi bulabilirsiniz.

bardak nasıl parlatılır

İncir Yaprakları ile Parlatma

İncir yapraklarını bardakların içine ve dışına hafifçe sürtün. Daha sonrasında bir tencereye, bardakların her tarafına temas edecek kadar su ve incir yaprağı koyun. Daha sonrasında bardaklarla birlikte suyu kaynatın. Ardından bardakları ılık su ile durulayın.

Limon ve Tuz ile Parlatma

Bir tencerenin içine bardakların her tarafına temas edecek kadar su, biraz limon ve biraz da tuz koyun. Daha sonrasında bardakları da bu karışımın içine ekleyerek karışımı kaynatın. Ardından bardakları ılık su ile durulayın.

Diş Macunu ile Parlatma

Kullanmadığınız bir diş fırçasına, günlük kullandığınız diş macunlarından bir tanesinden sıkın. Diş fırçasını ıslattıktan sonra, hafif hareketler ile bardağın içini ve dışını ovun. Ardından ılık su ile bardağı durulayın.

Limon ile Parlatma

Bir limonu yarıdan keserek bir parçasını alın. Limonun iç kısmına bolca tuz dökün. Ardından bardağın içini ve dışını iyicene ovalayın. Ve bardağı ılık su ile durulayın.

Karbonat ile Parlatma

Burada ihtiyacımız olan bir bulaşık süngeri ve karbonat. Bir miktar karbonatı bir kâsenin içine dökün. Hafifçe ıslattığınız bulaşık süngerini karbonata batırın. Ardından bulaşık süngeri ile bardağın içini ve dışını iyicene ovalayın. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; bu işlemi süngerin yumuşak, yani sarı kısmı ile yapmanızdır. Çünkü yeşil kısım kazıyıcıdır. Aksi takdirde bardakta çizikler oluşabilir.

Elma Sirkesi ile Parlatma

Oldukça basit bir başka yöntem ise bulaşık makinesinin parlatıcı bölümüne elma sirkesi koymaktır. Bunun dışında, bir kabın içerisine yıkayacağınız bardaklara yetecek kadar su ve biraz elma sirkesi koyun. Bardakları karışımın içine koyarak bir süre boyunca bekletin. Daha sonrasında bardakları karışımdan çıkartarak yumuşak bir bez yardımı ile ovarak temizleyin. Eğer çok fazla bardak parlatmayacaksınız yumuşak bir bezi elma sirkesine batırarak bardakları ovabilirsiniz.

Çamaşır Suyu ile Parlatma

Bir diğer yöntem ise sararmış, puslanmış ve matlaşmış bardaklar için çamaşır suyudur. Yöntem oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey çamaşır suyu içerisinde bardakları bekletmektir. Daha sonrasında çamaşır suyu ağır bir kimyasal olduğu için mutlaka bol su ile yıkanmalıdır.

Bulaşık Deterjanı ile Parlatma

Klasik temizleme yöntemi arayanlar için bulaşık deterjanı yöntemi, sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisidir. Özellikle bardakları daima elinizde yıkayın ve hemen kurulayın.

Damıtılmış Beyaz Sirke ile Parlatma

Pratik bir yöntem olan, damıtılmış beyaz sirke ile temizleme yöntemi için, öncelikle bardağın içerisine birkaç damla beyaz sirke dökün. Mikrofiber bez yardımıyla silin. Ardından bulanıklık gidecektir. Bol suyla birlikte durulayabilirsiniz.

Patates ile Parlatma

Çok duyulmayan bir yöntem olarak puslanan bardaklar için patates kullanabilirsiniz. Patates içerisinde puslanma durumuna karşı çözücü bir asit bulunur. Bir patatesi ikiye bölün ve bardağı ovalayın. Daha güçlü bir etki için patatesi karbonata batırabilirsiniz.

bardak nasıl parlatılır

Bardak Temizliği İçin Hangi Malzemeleri Kullanabilirsiniz?

Bardak temizliği için kullanılabilecek birçok malzeme vardır. Neyse ki birçok bulanıklık, uygun temizlik malzemeleriyle hızlıca giderilebilir. Özellikle puslanan ve matlaşan bardakları temizlemek için, birkaç kolay elde edilebilir malzemelere ihtiyacınız bulunuyor. Mutlaka mikrofiber beziniz olsun. Bunun dışında bulaşık makinesine katı deterjan eklemek yerine sıvı deterjan kullanabilirsiniz.  

Genel olarak bulaşık makinesi kısa sürede bulaşıkları temizler böylece pratiklik ve kolaylık kazandırır. Ancak mutlaka bardakların kirlilik ve hassasiyetine göre uygun modu kullanmanız gerekiyor.

Bardakların Parlaklığı Nasıl Korunur?

Bardakların parlaklığını korumanın en iyi yolu temizleme yönteminizi düzeltmenizdir. Normal bulaşık deterjanı yerine bulaşık makinesi parlatıcısı kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler, su yüzeyindeki gerilimi azaltır. Böylece bulaşık üzerindeki su, damlalar şeklinde birikme yapmaz. Kolayca kayma özelliğine sahiptir. Parlatıcı kullanıldığı zaman su lekeleri önlenir ve bulaşıklar parlaklık kazanır. Bardaklarınız için istediğiniz parlaklığı devam ettirmek için doğru temizleme yöntemi oldukça önemlidir. Yanlış parlatıcı ve deterjan seçimi, bardaklarda leke ve iz bırakılmasına neden olabilir. Bu sebeple bardaklarınız için en iyi temizleme yöntemini kullanmanız öneriliyor.

Uzun Ömürlü Cam Bardaklar için Neler Yapabilirsiniz?

Sofraların olmazsa olmazlarından biriside bardaklardır. Farklı modellerde tasarlanan bu bardaklar, içecekleri keyifle yudumlamak için oldukça önemli parçalardır. Camdan yapılan bardaklar, şıklıklarıyla ve zamansız tasarımlarıyla göz doldurur. Bu sebeple ürünlerin bakımına çok dikkat etmek gerekiyor. Cam bardakların her zaman aynı parlaklıkta kalması için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Örnek olarak bulaşık makinesinde yıkarken, hassas özelliğe sahip deterjandan yardım alınabilir. Bununla beraber bulaşık parlatıcısı gibi tercihler, uzun ömürlü bardakların sırrıdır.

Yıkama öncesinde ve yıkama sırasında alacağınız bazı önlemlerle cam ürünlerinizi ilk günkü görünümüne ulaştırabilirsiniz. Bu süreçte bardaklarınız için yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Bardaklarınızı nazikçe ovalayın veya bardaklarınızın yapısına göre uygun makine programını tercih edin.
  • Hassas mod kullanarak makinede yıkama yapabilirsiniz.
  • Deterjan yerine sirke, limon suyu ve karbonat gibi doğal ürünlerin temizleme gücünden destek alabilirsiniz.
  • Bardakları makineye yerleştirmeden öncesinde ön temizlik yapın. Leke katmanı varsa su ile durulayın.
  • İnce ve hassas bardakları mutlaka bulaşık makinesinin üst kısmına yerleştirin. Bu uygulamayla tasarımların zarar görmesinin önüne geçilebilir.

Bugün ‘Bardak nasıl parlatılır?’ konusunu ele aldık. Umarız yararlı olmuştur. Sizin de kullandığınız bir bardak parlatma yöntemi var ise yorum olarak belirtirseniz seviniriz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR