Tarihi Geçmiş Deterjan Kullanılırsa Ne Olur? Temizlik Ürünlerinin Raf Ömrü

Temizlik ürünleri oldukça önemli hijyen ürünleridir. Bununla birlikte zaman zaman indirime giren temizlik ürünlerini erkenden almak isteyebilirsiniz. Ancak her üründe olduğu gibi temizlik ürünlerinde de raf ömrü ve son kullanma tarihleri vardır. Temizlik ürünlerinin raf ömrü konusunu dikkate almak ise her zaman yararlı ve daha sağlıklı bir tüketim sağlar. Bu sebeple hangi ürünlerin raf ömürleri nelerdir? Tarihi geçmiş deterjan kullanılır mı? Kullanılırsa ne olur? Gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde sunuyoruz.

Temizlik Ürünlerinin Raf Ömrü

Gıdalar gibi temizlik ürünlerinin de raf ömrü vardır. Evinizi, ofisinizi veya herhangi bir yaşam alanınızı daha sağlıklı ve daha etkili bir şekilde temizlemek için son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekir. İşte en yaygın kullanılan temizlik ürünlerinin raf ömrü

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Dezenfektan Sprey

Dezenfektan spreyler, üretim tarihinden iki senelik raf ömrüne sahiptir. El dezenfektanı ise yaklaşık olarak üç senelik raf ömrüne sahiptir. Son kullanma tarihi geçen dezenfektanların işe yaramayacağını belirtmek gerekiyor. Bunun dışında iki sene ömre sahip olan dezenfektan sprey ürünlerini depolayabilirsiniz.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Çamaşır Suyu

Evi derinlemesine temizlemeniz gerekiyorsa çamaşır suyu avantajlarından yararlanabilirsiniz. Fakat bu tarz ürünler, üretim tarihinden sonra sadece bir sene etkili şekilde kullanılabilir. Kullanım tarihini uzatmak için oda sıcaklığında saklamanız önerilir.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Çok Amaçlı Temizleyiciler

Çok amaçlı temizleyiciler arasında plastik, paslanmaz çelik, fayans temizleyici gibi ürünler vardır. Bu tarz temizlik ürünlerinin genel raf ömrü ise ortalama olarak bir senedir.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Bulaşık Tableti

Genel olarak bulaşık tableti son kullanma tarihi olur mu? Sorusuna yanıt vermek gerekirse evet vardır diyebiliriz. Uygun saklama koşullarında ise iki senelik raf ömrü vardır.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Sıvı Çamaşır Deterjan

Çamaşır deterjanını toplu şekilde almak, tasarruf etmenin en kolay yollarından birisidir. Sıvı çamaşır deterjanı ise yaklaşık olarak 18 aylık bir raf ömrüne sahiptir. Sıvı yumuşatıcı ürünler ise genelde bir senelik raf ömrüne sahiptir.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Toz Çamaşır Deterjan

Toz deterjan son kullanma tarihi sadece altı aydır. İki seneden sonra kullanımı hem kıyafetleriniz hem de sağlığınız için zararlı olabilir.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Sıvı El Sabunu

Sıvı el sabunu, katı sabunlara göre daha fazla tercih edilen temizlik ürünlerinden birisidir. Aynı zamanda sıvı el sabunlarının iki senelik raf ömrü vardır. Katı sabunlarının raf ömrü ise yoktur. Bu sebeple son kullanma tarihi açısından ürün depolamak istiyorsanız katı sabun tercih edebilirsiniz.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Cam Temizleyicisi

Cam temizleyicisi, pencereleri ve diğer cam ürünlerini temiz ve parlak tutmak için kullanılır. İki senelik bir raf ömrüne sahiptir. Bu sebeple rahatlıkla büyük bir şişe satın alabilirsiniz.

Deterjanların Son Kullanma Tarihi Olur mu?

Deterjanlar temizlik ürünleri arasında en önemli elemanlardır. Çamaşır deterjanları ise kimyasal içeriklidir ve son kullanma tarihi geçse bile kullanılabileceği düşünülür. Fakat deterjanlarda özellikle jel ürünlerde son kullanma tarihi oldukça önemlidir. Kullanım ömrü dolan deterjanların ise kullanılmaması gerekir.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Deterjan Kullanılırsa Ne Olur?

Son kullanma tarihlerinin üzerinden zaman geçen ürünleri kullanmamak önemlidir. Bu ürünün gıda veya temizlik ürünü olması fark etmez. Özellikle temizlik ve gıda ürünlerinde son kullanma tarihleri büyük bir önem teşkil eder. Deterjan içeriğinde ise tuz gibi tanecikli içerikler vardır ve bozulabilir. Ürün içerisindeki maddelerin eskimesi ve birbirleriyle etkileşime geçmesi ise insan sağlığına zararlıdır.

Tarihi Geçmiş Deterjan Kullanılırsa Ne Olur? Temizlik Ürünlerinin Raf Ömrü İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Telefonunuzun Bir Başkası Tarafından Kötüye Kullanımını Engelleyen Gizli Telefon Kodları içeriğimize bakmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR