Kedisi Olanlar Dikkat! Kedi Tırmığı İzi Nasıl Geçer?

Her daim bize huzur veren ve mutlu eden kedi dostlarımız, genellikle sevecen ve zararsız hayvanlardır. Ancak kedilere istemeyerek de olsa gıcık edecek veya zarar verecek bir davranışta bulunduğumuz zaman tırmalama hareketine maruz kalabiliriz. Özellikle kedi tırnakları, savunma mekanizmalarından birisidir. Kedi sahibi olan herkes ise mutlaka en az bir kere de olsa kedi tırmalamasıyla karşı karşıya gelmiştir. Bu durumda kedi tırmığı izi nasıl geçer? Bu iz ne kadar sürer? Hangi kremler kullanılmalıdır? Gibi detayları merak ediyor olabilirsiniz. İşte cevaplar…

Kedi Tırmığı İz Kalır mı?

Kediler oyun sırasında veya minik huysuzluklar sonucunda tırmalama hareketi yapabilir. Bu tırmalamanın sonucunda ise bazı kırmızı çizgiler meydana geliyor ve hatta ellerde, bacaklarda, kollarda veya yüzde derin tırnak izi kalabiliyor. Peki hayvanseverlerin en önemli korkusu olan tırnak izlerinin kalıcılığı nedir? eğer derin ve kanaması durmayan bir tırnak izi varsa kalıcılık olasılığı elbette var. Ancak genellikle hafif tırmıklarda iz kalma olasılığı bulunmuyor.

kedi tırmığı izi nasıl geçer

Kedi Tırmığı İzi Nasıl Geçer?

Kedi tırmığı izi nasıl geçer? Genel olarak baktığımız zaman birkaç farklı yöntem sıralayabiliriz. Ancak bu yöntemler arasında en doğru olanı, eczaneden temin edilen çeşitli kremlerdir. Peki hayvan severlerin en büyük korkusu olan tırnak izlerinden kurtulmanın yolları neler? 5 farklı çözümü sizler için detaylandırıyoruz…

kedi tırmığı izi nasıl geçer

Kantaron Yağı

Kantaron yağı, sunduğu anti bakteriyel özü sayesinde iz, yara ve hatta sivilce gibi ciltteki sorunları ortadan kaldırmak için doğal bir içeriktir. Aynı zamanda kedi tırmalama izleri için son derece pratik ve hızlıdır. Kullanım için ise düzenli şekilde tırmık izine bir pamuk yardımıyla uygulama yapılabilir. 10-15 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayabilirsiniz.

kedi tırmığı izi nasıl geçer

Yara İzlerine İyi Gelen Kremler

Bazı antiseptik kremler, oluşan yara izleri ve kedi tırmalama çiziklerinin üzerinden zaman geçse bile etkisini gösterir ve hızlıca iyileşmesini sağlar. Kedi tırnak izi için krem temin ederken mümkün olduğu kadar doktor önerisi almanız ve kremleri eczaneden temin etmeniz önerilir.

kedi tırmığı izi nasıl geçer

Buz Küpleri

Buz küpleri, vurma, çarpma, düşme ve morarma gibi durumlarda ilk müdahale olarak kullanılabilir. Kedilerin tırmık izlerinin oluşumu sürecinde hızlıca buz müdahalesi yapılabilir. Böylece alınacak etki daha büyük olacaktır. İster direkt olarak bölgeye tutun ister biz beze sararak izin üzerine yerleştirin.

kedi tırmığı izi nasıl geçer

Salatalık

Salatalık, içeriği ile beraber cilt ve yüzdeki birçok izin iyileşmesi için kullanılabilir. Özellikle C vitamini açısından güçlü bir besin olan bu sebze ciltteki tırnak izleri için avantaj sağlar. Ciltte meydana gelen pati izleri için dilimlenen salatalıkları buzdolabında soğutun. Ardından çizik olan bölgeye yerleştirerek bekletin.

kedi tırmığı izi nasıl geçer

Doğal Aloe Vera Özü

Özellikle son dönemde her türlü cilt sorunu ve bakımı için kullanılan aloe vera özü artık herkesin evinde bulunuyor. Tırnak izleri ve yara izleri için kullanılan bu bitki önemli bir iyileştirme görevi görüyor. Jelini aldığınız aloe verayı günde 2 ila 3 defa iz üzerine uygulayabilirsiniz. Ancak aloe vera jelinin doğal olduğuna emin olmanız gerekiyor.

Kedi Tırmalaması Sonrası Ne Yapılmalı?

Özellikle sokak kedilerinde ısırma ve tırmalama gibi durumlarda ilk merak edilen durumlardan birisi kuduz olma durumudur. Eğer bir sokak kedisi tırmaladıysa kuduz olup olmadığını anlamanız mümkün değildir. Hatta özellikle sokak kedileri, sadece kuduz değil farklı hastalıkları taşıyor olabilir. Kuduz tarzı sağlık sorunları ile karşılaşmamak için uzman hekiminizden destek alabilirsiniz. Bunun dışında kedi tırmalaması sonrası ne yapılmalı? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

  • İlk yapacağınız şeylerden birisi, soğuk ve bol su ile durulamaktır.
  • Tırmalanan bölgeyi iyice yıkadıktan sonrasında antiseptik krem sürebilirsiniz.
  • Eğer ilk yardım yapmış ancak bir süre sonra üzerindeki kızarıklar geçmemişse ve hatta yara bölgesinde şişlik oluşuyorsa bu durumda endişelenmeye başlayabilirsiniz.
kedi tırmığı izi nasıl geçer

Kedi Tırmığı Hangi Krem Kullanılır?

El, kol, bilek, bacak veya yüzdeki tırnak izi için krem önerileri genellikle standarttır. Bu kremlerden bazıları şu şekildedir:

  • Contractubex Krem
  • Fucidin Krem
  • Madecassol
  • Expigment Krem
  • Dermatix Slikon Gel

Sonuç olarak kedi tırmalaması ve ısırması gibi durumları ihmal etmemeniz gerekir. Kedi tırnağından gelebilecek virüsler, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak düzenli olarak veterinere giden ev kedilerinde genellikle herhangi bir problem olmamaktadır.

Kedisi Olanlar Dikkat! Kedi Tırmığı İzi Nasıl Geçer? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Sol Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Sol El Kaşınması Neden Olur? İçeriğimize göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR