Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Sol Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Sol El Kaşınması Neden Olur?

Sol Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Sol El Kaşınması Neden Olur?

0
Sol Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Sol El Kaşınması Neden Olur?

El kaşınması sık karşılaşılan bir şikayettir. Aynı zamanda sol el kaşıntısı iyi huylu bir belirti olarak kabul edilebilir ancak ciddi kaşıntılar, kişilerin iş gücü kaybına yol açabilir ve hayatı olumsuz etkileyebilir. Hatta bazı kişilerde bu kaşıntı hissi yoğun ve uzun sürelidir. Bu sebeple sağ veya sol el neden kaşınır? Sol el avuç içi kaşınması ne anlama gelir? Tedavi yolları gibi detaylar merak edilmektedir.

Sol El Neden Kaşınır?

Sağ veya sol el kaşınması altta yatan nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu süreçte bazı belirtileri göz önüne almalı ve duruma göre doktora görünerek uygun görünen tedaviye başlamak gerekir. En yaygın 5 farklı sol el kaşınması anlamı şu şekilde incelenebilir…

El Egzaması

sol el neden kaşınır

Egzama diğer ismi ile atopik dermatit durumu, cilt üzerinde kızarıklık, pullanma ve kaşıntı ile başlayan bir deri hastalığıdır. Önlem alınmadığında ise çatlak ve tahrişe yol açar. Genellikle ayak ve ellerde görülür. Ancak vücudun farklı bölgelerinde egzama durumuna rastlamak mümkündür. Sol elin kaşınması ise el egzaması ile alakalı olabilir. Kızarıklık, kuruluk, kepeklenme ve su dolu kabarcıklar olarak karşımıza çıkabilir. Aynı zamanda el egzaması en sık sabun, deterjan, kuru hava, lastik eldivenler, kimyasal maddeler, kişisel bakım ürünleri gibi deride tahriş ile gerçekleşir.

El Mantarı

sol el neden kaşınır

El mantarı, el sırtında, avuç içinde veya parmak aralarında oluşan bir enfeksiyondur. Mantar rahatsızlığı derideki serbest sinir uçlarını uyarır. Aynı zamanda el kasılmasına sebep olur. Sol el parmak kaşıntısı gibi durumlarda özellikle parmak arasında oluşan mantar sorunu ile alakalı olabilir.

Alerjik Sorunlar

sol el neden kaşınır

Vücutta alerji oluşumuna neden olan nesnelerle temas etmek, hassasiyeti olan bireylerde alerji oluşturabilir. Özellikle bileklik, yüzük ve saat gibi nesnelerle uzun süre temas eden kişilerde şişlik, kızarıklık ve kaşıntı durumu oluşabilir. Aynı zamanda tahriş edici kimyasallar veya ağır işlerde çalışan kişilerde kaşıntı oluşabilir.

Metabolik Hastalıklar

sol el neden kaşınır

Hipertansiyon, diyabet gibi bazı rahatsızlıklar kişilerin kan dolaşımını bozabilir. Bu tarz bir durumda özellikle elde şişlik, kızarıklık, kaşıntı oluşabilir. Diyabet hastalarında ise kan şekeri yükselmesiyle birlikte ciltte kuruluk meydana gelir. Bu durumda sol ve sağ avuç içinde kaşıntıya yol açabilmektedir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakterilerin sol ve sağ avuç içerisinde çoğalarak enfeksiyon oluşturması durumunda kaşıntı durumu meydana gelebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar derideki serbest sinir uçlarını uyarır ve bunun sonucunda sağ ve sol avuç içerisinde kaşıntı oluşturur.

Sol El Avuç İçi Kaşınması Ne Anlama Gelir?

Sol avuç içi kaşınması oluştuğu zaman öncelikle kaşıntıya neden olan etkenin bulunması gerekir. Ardından tedavi ile kaşıntı sorunun giderilmesi gerekir. Bu sebeple bazı medikal tedaviler gerekebilir. Bunun dışında uzun süreli ve şiddetli olmayan sol el avuç içi kaşınması halk arasında bazı anlamlara geldiği söylenmektedir. Genellikle bu tarz kaşıntıların para geleceği haberi verdiği söylenir. Ancak kaşıntılar ciddi ve devamlı ise ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple kaşıntı durumunu çok dikkatli bir şekilde analiz etmeniz önerilir. Aynı zamanda aşırı kaşıntı durumunda dermatoloji doktoruna danışmanız gerekebilir.

Sol Avuç İçi Kaşınması Belirtileri ve Tedavisi

Sol avuç içi veya genel olarak kaşıntı durumu için öncelikle sorunun temeline inmek gerekir. Tedaviye başlamadan öncesinde dahili hastalıklar, emzirme, gebelik veya farklı durumlardan dolayı düzenli şekilde kullanılan ilaçlar için doktor bilgilendirmesi gerekebilir. Bunun yanı sıra sol avuç içi kaşınması için izlenmesi gereken bazı sol el kaşıntısı tedavi yöntemleri şu şekildedir:

  • Hastalık çok şiddetli bir durumda ise deri dışından bazı ilaçlar damar ve kas uygulamalarıyla sağlanabilir.
  • Deriye sürülerek uygulanan reçeteli kremler, kızarıklık, kaşıntı ve diğer egzama iyileşmesinde yararlıdır.
  • Alerjik reaksiyona bağlı şekilde gelişen kaşıntı varsa, kaşıntıya sebep olan etken bulunur ve ortadan kaldırılır.
  • Kan analizleri, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid, böbrek, idrar ve gasta testi, deri veya cilt tetkikleri ile birlikte sorunun temeline inerek el kaşıntısına çözüm bulunabilir.

Sol Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

  • Kaşıntı olan kısımlara soğuk kompres yapabilirsiniz. Bir bezi soğuk suya batırarak elinize sarabilir ve kaşıntı durumunu rahatlatabilirsiniz.
  • Limon, kaşıntı sorununa iyi gelen yöntemlerden birisidir. Kaşıntı olan bölgeye yarım limonu 10 ila 15 dakika boyunca sürebilir ve ardından soğuk ile yıkayabilirsiniz.
  • Kaşıntıya iyi gelen bir diğer yöntem, asidik ve mineral özelliği ile sodadır. 1 yemek kaşığı soda ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırabilir ve kaşıntı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. 15 ila 20 dakika sonrasında durulayabilirsiniz.
  • Aloe vera, kaşıntı ve özellikle tahriş için kullanılabilir. Aloe vera jelinden bir miktar alarak kaşıntılı bölgeye uygulayabilir ve 20 dakika sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz.
  • Kaşıntı için nemlendirme uygulaması yapabilirsiniz. Özellikle yüksek kaliteli nemlendiriciler, ciltteki kaşıntıyı azaltmaya ve kuruluğun giderilmesini sağlayabilir.

Sonuç olarak kaşıntı şikâyeti, günlük hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan birisidir. Aynı zamanda tedaviye yanıt vermeyen, uzun süreli kaşıntı sorunu yaşam kalitesini düşürür. Bu sebeple altta yatan nedenin doğru şekilde tespit edilerek uygun yöntemlerle tedavi edilmesi önemlidir.

Sol El Neden Kaşınır? Sol El Avuç İçi Kaşınması Ne Anlama Gelir? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Eczanede Satılan En Etkili Uyuz İlacı Hangileri? Ve Ayak Bileklerim Kaşınıyor Ne Yapmalıyım? Bitkisel Çözümler Nelerdir? İçeriklerimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz