Ana Sayfa Güzellik Saç Boyası Saçta Kaç Dakika Kalmalı? Saç Boyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Boyası Saçta Kaç Dakika Kalmalı? Saç Boyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Saç Boyası Saçta Kaç Dakika Kalmalı? Saç Boyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle evde hazırlanan saç boyalarının saçta bekletilme süresi merak ediliyor. Aynı zamanda evde saç boyası yaparken bazı dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Bunlardan birisi, boyanın saçta bekleme süresidir. Bu içeriğimizde, saç boyası saçta kaç dakika kalmalı? Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler gibi birçok detayı ele alıyoruz.

Saç Boyası Saçta Kaç Dakika Kalmalı?

Saç boyama sürecinde ilk olarak tercih edilen saç boyasının üzerinde yazan talimatların okunması gerekir. Boya kutusunda yazan talimatlarda, saç boyasının kaç dakika bekletilmesi gerektiği yazar. Aynı zamanda bu süreç, kullanılan boya çeşidine, rengine ve hatta saç tipine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle saç boyası saçta kaç dakika kalmalı? Sorusuna direkt olarak cevap alabilirsiniz. Aynı zamanda saç boyalıyken mutlaka bekleme süresine uymak gerekir. Aksi takdirde uzun süreli saç boyalı gezmek, saçın yıpranmasına ve çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olur. Genellikle boyanın saçta kalma süresi, yarım saat ile 40 dakika aralığındadır.

saç boyası saçta kaç dakika kalmalı

Saç Boyası Saçta Fazla Kalırsa Ne Olur?

Boya saçta fazla kaldığı zaman özellikle yıpranma gibi sorunları meydana getirir. Saç boyası karşımı hazırlandıktan sonra hemen uygulanmalı ve saç boyasının tamamı uygulandıktan sonra süre başlatılmalıdır. Saç boyasının saçta fazla kalması, saç kırılmasına, kopmasına, saçın yıpranmasına ve kurumasına sebep olur. Bu sebeple mutlaka saç boyasını uygun süre içerisinde saçta tutmanız önerilir.

Sarı Saç Boyası Kaç Dakika Bekletilir?

Sarı saç, özellikle yüzyıllardır favori renklerden birisidir. Aynı zamanda boyandığı zaman tutturulması oldukça zordur. Özelikle saçta fazla bekletildiği zaman saçın fazla yıpranması ve koparak dökülmesi olasıdır. Sarı saç boyası kaç dakika bekletilir? Sorusuna genel olarak göz atarsak saç tipini göz önüne almak gerekir. Eğer saçınız kolay açılıyorsa 20 dakika yeterli olacaktır. Ancak zor açılan saçlarda bu süre uzayarak 45 dakikayı bulabilir. Bu sebeple boyayı saça sürdüğünüz andan itibaren gözlemlemeniz oldukça önemlidir.

saç boyası saçta kaç dakika kalmalı

Dip Boyası Kaç Dakika Bekletilir?

Farklı saç tipleri ve farklı renkler boyama sürecinde farklılık göstermektedir. Dip boyası kaç dakika bekletilir? konusunda ise yine kişilerin saç tipine göre değişmektedir. Saçında beyaz olan kişiler ortalama olarak 40 ila 45 dakika beklemelidir. Normal saç rengine sahip kişiler ise otuz ila otuz beş dakika dip boyayı saçta bekletmelidir. Bazı saç tiplerinde veya boya kalitesi göz önüne alındığında dip boyalar yirmi beş dakikada etki gösterir. Bu süreci gözlemleyerek ideal bekleme süresine ulaşabilirsiniz.

Kızıl Boya Saçta Ne Kadar Bekletilir?

Kızıl boyalar özellikle evde boyanması zor olan saç renklerinden birisidir. Boyanın saçta bekletilme süresi ise yine kutuda yazan talimata göredir. Bu sebeple saçınızı boyamadan öncesinde mutlaka kutusunda yazan talimata göre hareket etmeniz gerekir. Bekleme sürecinden daha az bekletmek, özellikle kızıl boyalarda saç renginin tutmamasına sebep olabilir. Özetle kızıl boya saçta ne kadar bekletilir? Sorusu için mutlaka satın aldığınız boya kutusuna göz atmanız önerilir.

saç boyası saçta kaç dakika kalmalı

Saç Boyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç boyası yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır:

  • Saç boyaları saç yapısına uygun şekilde satın alınmalıdır. Eğer saç gür ve çok ise saç boyası miktarı artırılmalıdır.
  • Saç boyası almadan öncesinde boya içeriği okunmalıdır. İçeriğinde alerjik reaksiyon gösterecek madde varsa doğal boyalara yönelebilirsiniz.
  • Saç boyamadan öncesinde boyun, kulak arkası ve alın kısımlarına vazelin veya krem sürebilirsiniz. Böylece cilde bulaşan boyalar kolayca geçecektir.
  • Saç boyası yıkandıktan sonra kutu içerisinden çıkan kremi saçlarınıza uygulayın. Böylece boya, saçlarınızı minimum yıpratacaktır.
saç boyası saçta kaç dakika kalmalı

Evde Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Boyanan saçların oluşturduğu en önemli problemlerden birisi lekeye sebep olmasıdır. Özellikle saç derisinde, boyun ve hatta omuzlarda leke oluşur ve bu lekeler uzun süre çıkmaz. Aynı problem kıyafetler için de geçerlidir. Ciltte oluşan saç boyası lekeleri için aseton veya vazelin tercih edebilirsiniz. Kıyafette oluşan lekelerde ılık su ve biraz sirke işinizi görecektir. Yine de saç boyası yaparken, kullanmayacağınız kıyafeti tercih etmeniz önerilir.

Saç Boyası Saçta Kaç Dakika Kalmalı? Saç Boyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler içeriğimiz ilginizi çektiyse, Briyantin Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? İçeriğimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz