Siyah Saça Kına Nasıl Yakılır? İşte Siyah Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları!

Kına, günümüzde birçok kadın tarafından güzellik amacıyla uygulanan şifalı bir bitkidir. Saça hem hoş bir renk verir hem de oldukça faydalıdır. İçeriğinde kimyasal bir madde bulunmaz ve tamamen doğaldır. Koyu saçlı olanlar ise saçlarını kına ile boyadıkları zaman saçın hangi renk olacağını merak eder. Siyah saça kına nasıl yakılır? Siyah saça kına nasıl sürülür? ve siyah saça kına yakmanın püf noktaları nelerdir? Hakkında merak edilen tüm detaylar bu içeriğimizde.

Siyah Saça Kına Tutar mı?

Kına, güzellik amacının yanı sıra saçı kökten uca derinlemesine besleyerek onarır. Aynı zamanda kepek, dökülme ve kırılma gibi problemleri sıklıkla yaşıyorsanız kına yapabilirsiniz. Bununla beraber saçınızdaki beyazlardan kurtulmak ve saçın doğal şekilde boyanmış olmasını istiyorsanız siyah saça kına yakabilirsiniz. Genel olarak koyu saça kına yakmak, kişilerin istediği sonucu vermeyebilir. Çünkü koyu renk saç açılmadığı sürece rengi daha zor gösterecektir. Bunun yerine saçınızın rengini kontrollü bir şekilde açtıktan sonra kına uygulaması yapabilirsiniz.

Siyah saça kına nasıl yakılır

Siyah Saça Kına Yakılırsa Hangi Renk Olur?

Siyah saça kına yakıldığı zaman saç genel olarak kızılımsı bir renk olur. Eğer saçınız oldukça koyu ve siyah renkli ise belli bir kızıl rengi olmaz. Fakat hafif bir tonda kızılımsı renge ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda bunun dışında kınanın içerisine konan diğer malzemeler, saçın hangi renk olacağını belirleyebilir. Örnek olarak kına içerisine, patlıcan kabuğu, soğan kabuğu veya ceviz kabuğu eklenirse daha ışıltılı bir kızıl tonu elde edilebilir.

Siyah Saça Kına Nasıl Yakılır?

Genel olarak siyah saça kına nasıl yakılır? sorusunu detaylı bir şekilde cevaplamak gerekirse, izlenmesi gereken aşamalar şu şekilde diyebiliriz:

 • Kısa saçlar için 50 gram, orta boy saçlar için 150 gram ve uzun saçlar için 200 gram kına tercih edilebilir. Bu miktar tamamen saçınızın uzunluğu ve çokluğu ile alakalıdır.
 • Kına uygulamasını mutlaka kuru saça uygulamanız önerilir. Islak veya nemli saça uygulamak, kınanın tutmamasına neden olabilir.
 • Saç uzunluğuna ve saç çokluğuna göre tercih edilen kınayı, daha sonra kullanmayacağınız bir kap içerisine aktarın.
 • Kınanın kıvamı olana kadar içerisine su eklemesi yapın ve karıştırın.
 • Saça kınayı uygulamadan öncesinde alın, kulak çevresi ve ense gibi kınanın bulaşacağı kısımlara vazelin sürebilirsiniz. Böylece kına cilde renk bırakmaz.
 • Saç boyamaya saçın en altından başlayın ve azar azar saçın tamamını kına ile boyayın.
 • Saçın hepsine kına uygulaması yaptıktan sonra saçınızı toplayın.
 • Uygun süre içerisinde kınayı beklettikten sonra saçınızı bol su ile durulayın.
 • Yıkama sonrasında saçınız henüz ıslakken badem yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı veya zeytinyağı gibi doğal ve sağlıklı yağlar kullanabilirsiniz.
Siyah saça kına nasıl yakılır

Siyah Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Saça kına yakmanın bazı önemli püf noktaları vardır. Püf noktalarla kınadan aldığınız verimi artırmak mümkündür. Genel olarak siyah saça kına yakmanın püf noktaları şu şekildedir:

 • Siyah saça kına uygulamadan önce saçınızı iyice temizleyin. Kirli ve yağlı saça uygulanan kına tutmayabilir.
 • Saçınıza kına uygulaması yaparken üzerinize eski bir tişört giyebilirsiniz. Böylece kına lekesi üzerinize bulaştığı zaman çıkmayabilir.
 • Kınayı saçınızda bekletirken en son alüminyum folyo veya streç filme sarabilirsiniz.
 • Kınanın kıvamının daha iyi olması için kına içerisine bir yemek kaşığı zeytin yağı ekleyebilirsiniz.
 • Siyah saça kına yakmak için mutlaka tamamen orijinal kına malzemesi kullandığınıza emin olmanız önerilir. Aksi takdirde kınadan beklediğiniz verimi almayabilirsiniz.

Siyah Saçta Kına Kaç Saat Kalmalı?

Eğer saçlarınız siyah ise ve boya yerine kına kullanmak isterseniz tüm püf detaylarıyla kına uygulaması yapmanızı öneririz. Özellikle koyu ve siyah saçta kına kaç saat kalmalı? Sorusu oldukça önemlidir. Çünkü kına, saç boyası ile benzer bir işlev sağlasada aynı malzemeden üretilmemiştir. Bu sebeple doğal bir içerik olan kınayı yakarken, saçınızda yeteri kadar beklediğinden emin olmanız gerekir.

Siyah Saça Kına Nasıl Yakılır? Siyah Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları! İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Beyaz Saça Kına Nasıl Yakılır? İşte Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR