Düz Taban Nasıl Anlaşılır? Basit Ama Etkili Düz Taban Egzersizleri Nelerdir?

Düz taban birçok kişinin zararsız olduğunu düşündüğü bir durumdur. Düz taban nadiren doğuştan olmasının yanı sıra, aşırı kilolu ve fiziksel aktiviteden yoksun kişilerde de sıklıkla görülür. Eğer siz de düz tabana sahipseniz, bunu hafifletebilecek iki egzersiz var. Unutmadan; doğru tanı ve tedavi kesinlikle doktorunuza bağlıdır, ancak bu egzersizler ile semptomları hafifletebilirsiniz.

İşte “Düz taban nasıl anlaşılır?” ve “Düz taban egzersizleri nelerdir?” sorularının detaylı cevapları.

Düz taban nasıl anlaşılır?

“Düz taban nasıl anlaşılır?” diyorsanız siz de evinizde bu basit yöntemle düz taban olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

1. Bir sayfa kağıt alın ve kağıda leke bırakacağını düşündüğünüz yağlı kremi tabanlarınıza uygulayın. Sonra da ayağınızı kağıda bastırın.

2. Ayak izinizin tam anlamıyla kağıda çıktığından emin olduktan sonra, yukarıdaki resimde göreceğiniz şekilde (ayağın sağ tarafı) kağıt üzerinde, topuktan baş parmağa kadar düz bir çizgi çizin. Yine resimde görüldüğü gibi ayağın sol tarafına dik açıyla paralel bir şekilde ikinci çizgiyi çizin.

3. Birinci çizgi ve ikinci çizgi arasındaki mesafe yarıdan küçükse normal tabanlara sahipsiniz, eğer yarıdan büyük ise düz tabanlara sahipsiniz demektir.

Düz taban için egzersizler: Egzersiz 1

Bu egzersiz, ayağınızın kemerinin şeklini değiştirmek ve doğru, sağlıklı şekilde tutmak için oldukça yararlıdır. Sabah yapılması önerilir.

● 20-30 saniye boyunca parmak uçlarınız üzerinde durun.
● Günde 5-10 kez tekrarlayın.

Düz taban için egzersizler: Egzersiz 2

Bu egzersiz zayıf ayak bileği kasları ve bağları güçlendirmek için oldukça etkilidir.

● Yere biraz boncuk koyun.
● Boncukları ayak parmaklarınızla birer birer alıp bir bardağa koyun.
● Bunu günde 20-30 saniye boyunca yapın.

İlginizi Çekebilir:

Evde Uygulayabileceğiniz 6 Etkili Kol Sarkması Egzersizi

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR