Einstein’in Gözümüzden Düşmesine Sebep Karısına İmzalattığı Garip Evlilik Sözleşmesi

Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein’ın özel yaşamına dair çok ama çok değişik bir şeyden haberdar edeceğiz sizleri. Garip bir evlilik sözleşmesi!

1914 yılında Einstein, Elsa Löwenthal ile bir birliktelik yaşamaya başladı. Ancak bu sırada Mileva Marić’le olan evliliği de devam ediyordu. 11 yıllık evlilik, bu ilişki yüzünden bitme noktasına gelmişti. Ancak Einstein, oğulları Hans Albert ve Eduard için, bu evliliği sürdürmeye devam etmeyi teklif etti eşi Mileva Marić’e. Sadece belli şartları vardı.

Evlilik sözleşmesi niteliğindeki bu şartlar, gerçekten insanı bir hayli şaşırtıyor. İşte devletler arası anlaşmalardan bile daha sert maddelere sahip bir garip evlilik sözleşmesi. Yakıştı mı sana Einstein?

A. Aşağıdakilerden sorumlu olacaksın:

1. Giysilerimin ve çamaşırlarımın düzenli olduğundan,

2. Üç öğün yemeğimi odamda düzenli bir şekilde yediğimden

3. Yatak odamla çalışma odamın tertipli tutulduğundan, özellikle de çalışma masamı benden başka kimsenin kullanmadığından.

B. Toplumsal sebepler kaçınılmaz bir şekilde gerektirmediği takdirde benimle tüm kişisel ilişkini keseceksin. Özellikle aşağıdakileri talep etmeyeceksin:

1. Evde seninle birlikte oturmamı,

2. Seninle dışarıya ya da seyahate çıkmamı.

C. Benimle ilişkinde aşağıdakileri gözeteceksin:

1. Benden fiziksel yakınlık beklemeyecek, bana hiçbir şekilde sitem etmeyeceksin,

2. İstediğim anda benimle konuşmayı keseceksin,

3. İstediğim anda yatak odam ya da çalışma odamdan şikâyet etmeden ayrılacaksın.

D. Beni çocuklarımızın önünde sözlerin ya da davranışlarınla aşağılamayacaksın.

Einstein’in eşi Mileva, bu tek taraflı şartları kabul etti ancak aralarındaki bu sözleşme, elbette bir evliliği kurtarmaya yetemezdi.

Zaten birkaç ay sonra, Mileva iki oğluyla birlikte eşini Berlin’de bırakarak Zürih’e taşındı. Beş yıl boyunca birbirlerinden ayrı yaşadılar ve beş yılın sonunda resmi olarak boşandılar. Einstein, boşanmanın ardından ikinci dereceden kuzeni olan Elsa Löwenthal ile evlendi…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR