Ana Sayfa Moda Medyadaki Önyargıları Yıkmak İçin Yola Koyulan 10 Yaşındaki Serebral Palsili Model

Medyadaki Önyargıları Yıkmak İçin Yola Koyulan 10 Yaşındaki Serebral Palsili Model

0
Medyadaki Önyargıları Yıkmak İçin Yola Koyulan 10 Yaşındaki Serebral Palsili Model

Hepimiz birbirimizden pek çok nedenle farklıyız ve hayat bu farklılıkların bir araya gelmesinden oluşuyor. Ancak ne yazık ki, hala bazı farklılıklar, bazen bilinçli bazen de bilinçsiz bir şekilde toplumdan dışlanıyor; hayatın dışında bırakılıyor. İnsanlar, kendilerini topluma kabul ettirebilmek için, büyük- küçük demeden mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Şimdi hikayesini anlatacağımız 10 yaşındaki küçük kız da, işte bunun için mücadele ediyor. Buyrunuz, 10 yaşındaki Emily’nin ilham veren hikayesi!

Serebral Palsi hastası 10 yaşındaki model Emily Prior, göz kamaştıran moda endüstrisine engelli insanları da dahil etmek için mücadele ediyor.

Serebral Palsi (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan; vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen bir dizi nörolojik bozukluktur.

10 yaşındaki küçük kız, iki yıldır Avustralya’daki çeşitli çocuk markalarının yüzü oluyor ve katalog çekimlerinde yer alıyor.

Emily, 8 yaşındayken bir gün annesi Jenny’e bir moda kataloğu gösterdi ve “Neden buradaki modellerden hiçbiri benim gibi değil?” diye sordu. İşte kariyeri de bu soruyla eş zamanlı olarak başladı.

Emily’nin 42 yaşındaki annesi Jenny, “Kızım bu soruyu bana sorduğunda; durumunun benlik saygısı, aidiyet ve kimlik duygusu üzerindeki belirgin etkisini anlamaya başladım ve bundan sonra arkama yaslanıp hiçbir şey yapmadan duramazdım” diyor.

Emily’nin annesi, “Emily, sekiz yaşındayken reklamlardaki dışlayıcı mesajları fark edebilecek kadar akıllıydı; engelli insanların ana akım medyadan ve reklamlardan dışlanması onun için yıkıcıydı” diyor.

İşte Emily, bu sektörde engelli insanların eksikliğini fark ettikten sonra, kendini spot ışıkların altında buldu. Ve moda sektöründeki engelli algısını değiştirme misyonunu edindi.

Küçük kız, “Engelli insanları reklamlarda temsil etmek çok önemli, çünkü bizim kim olduğumuzu göstermemiz gerek” diyor.

“Daha büyük markaların da engelli bireyleri reklamlarına dahil etmesini gerçekten çok isterim. Çünkü bunu yapan yeteri kadar marka yok.”

“Engelli insanların reklamlarda görüldüğünden ve reklamlara herkesin dahil edildiğinden emin olmak için bir fark yaratmaya çalışıyorum.”

“İnsanlar sakatlığımın nasıl göründüğünü görebilir ve belki de serebral palsi hakkında bir şeyler öğrenebilirler.”

Bu bilinçli küçük kız, ilerde de ünlü bir model ve oyuncu olmak istiyor. Modellik yeteneğini ise @littlemissyem_ isimli Instagram hesabında sergiliyor; burada kız çocukları için en son moda trendlerini açıklıyor.

Annesi Emily’nin Instagram hesabıyla ilgili olarak, “Engelli insanların bir Instagram hesabıyla bile ana akım reklamcılığa nasıl dahil edilebileceğini göstermeye karar verdik” diyor.

“Emily katalog çekimlerinde yer alıyor ve yer seçimi, kıyafet seçimi ve stil konusunda benden istediği zaman yardım alarak model pozlarını mükemmelleştiriyor. En önemlisi de Instagram’da yayınlamak istediği fotoğrafları kendisi seçerek tüm süreci kontrol ediyor.”

Emily modellik ve oyunculuk konusundaki kariyer yapma isteğini, “İlerde ben de bir oyuncu olmak istiyorum, çünkü engelli insanların da televizyonda ve filmlerde oynaması gerekir” diyerek açıklıyor.

Emily’nin annesi ise, küçük kızın yaşadığı zorlukları şu cümlelerle anlatıyor:

“Engelli modeller, engelliliği ‘pazarlayamacakları bir görünüm’ olarak gören ajanslar yüzünden kendilerini temsil etmekte zorlanıyorlar ve bu Emily için de geçerli.”

“Engellilik bir bakış değil, her beş kişiden birinin paylaştığı bir deneyim ve kimliktir. Bu tutum ve bilinçsiz önyargı, Emily’nin de diğerleri gibi reklam endüstrisine katılma hakkından yoksun bırakılmasına neden oluyor.”

Emily’nin annesi ise, medyanın engelli bireyler konusundaki tutumuna şu cümlelerle dikkat çekiyor: “Medya, engelli bireylerle ilgili kalıplaşmış düşünceleri sürdürerek ya da sakatlıklara yer vermeyerek bu konudaki ayrımcılığa katkıda bulunuyor.”

Emily de, annesi de, onun bu fotoğraflarını gören insanlarda, engelli bireyleri reklamlarda ve moda sektöründe görme isteği yaratmanın bile önemli olduğunu düşünüyor. Ve Emily’nin kendisi gibi modellik konusunda kariyer yapmak isteyen engelli genç kızlara bir mesajı var!

“Sadece yapın. Hemen gerçekleşmezse vazgeçmeyin, sadece denemeye devam edin.”

Emily’nin bir sonraki hedefi, kendisini televizyondaki bir pistte yürürken görmek. Onun yolculuğunu takip etmek için Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz