Neden Hiç Rüya Görmüyorum? Rüya Görmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hiç rüya görmeyen kişilerin sayısının oldukça fazla olduğunu biliyor muydunuz? Bilim adamlarının araştırmalarına göre rüya görmemek gayet doğal ve herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bazı yaygın inanışa göre rüya görmemek hastalığa neden olmasa da iyi bir şey yorumlanmaz. Rüyalar, kişilere bakış açısı kazandırır ve bilinç altını yansıtır. Ancak bu aşamada, neden hiç rüya görmüyorum? Diye soruyor olabilirsiniz. Bu içeriğimizde neden rüya görmediğinizin sebeplerini ve daha fazlasını açıklıyoruz…

Neden Rüya Görürüz?

Rüyalar ve hatta kabusların sebebi birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Rüyalar, uyku sırasında oluşan zihinsel aktiviteler ve imgelerdir. Uykunun ise herhangi bir aşamasında rüya görmek mümkündür. Fakat en canlı rüyalar REM uykusunda gerçekleşir. Bu sırada beyin oldukça aktiftir ve rüya sırasında gözler hızlıca hareket eder.

Genel olarak baktığımız zaman, rüyaların önemli bilişsel işleyişi temsil ettiği belirtilir. Rüya sırasında meydana çıkan beyin aktivitesi, uyanık olduğunuzda deneyimlenen ve hafızayı işleyen beyin aktivitesine benzetilir. Bunun dışında bilim dünyasında hala neden rüya görüldüğüne dair anlamlı kanıtlar bulunamadı. Bu sebeple neden rüya görürüz? Sorusuna net bir cevap verebilmek mümkün değildir.

Neden Hiç Rüya Görmüyorum?

Rüya görmemenin veya hatırlamamanın net bir nedeni yoktur. ancak bilim insanları bazı olası nedenlerden söz etmektedir. Neden hiç rüya görmüyorum? Sorusunun nedenlerini 3 durumda açıklayabiliriz…

neden hiç rüya görmüyorum

Yetersiz REM Uykusunun Oluşması

Rüyalarınızı hatırlamıyorsanız, REM uykusu oluşmuyor veya yetersiz kalıyor diyebiliriz. Rüyaların geneli REM uyku yani hızlı göz hareketi olarak bilinen uyku sürecinde gerçekleştir. Bazı ilaçlar ise REM uykusunu baskılar. Aynı zamanda alkol etkisi geçene kadar REM uykusu bastırılır. Eğer REM uykusu oluşmazsa veya REM uykusu sonrasında hızlıca uykunun diğer aşamalarına geçilirse, bilinç geri gelmeden önce rüyalar unutulur.

Uyanınca Rüyalarla Alakalı Anıların Solması

Rüyaların uyandıktan sonraki aşamada unutulmasının en önemli nedeni, bu deneyimi meydana getiren elektrik sinyalleri ile kimyasalların uyanıklılık sürecinde ortaya çıktıkça yok olmasıdır. Bazı durumlarda rüya unsurları, gün içerisinde yaşanan bir olayın, rüyayı yaratan beynin aynı kısmını tekrar harekete geçiren bir deneyim olduğunda hatırlanabilir. Aynı zamanda korku ile alakalı yoğun duygular sunan rüyalar daha fazla akılda kalıcıdır.

Uyku Bozuklukları Yaşamak

Uyku bozukluğu yaşıyorsanız, rüya görmemeniz olasıdır. Örnek olarak uyku apnesi sebebiyle uyku sürecinde boğazdaki kaslar gevşer ve solunumu duraksatır. Buna bağlı şekilde kişilerin uykusu sürekli bölünür. Eğer rüya görmüyorsanız, bu durum uyku kalitenizin yani nefes kalitesinin kötü olmasından dolayı meydana geldiğini gösterebilir. Aynı zamanda farklı rahatsızlıklar, iyi uyuyamamanıza neden olabilir.

Rüya Görmemek Bir Hastalık mı?

Daha önce sabah uyandığınızda rüyalarınızı hatırlamadığınızı fark ettiğiniz bir zaman oldu mu? Eğer böyle bir durum yaşamıyorsanız, hiç rüya görmediğini belirten kişilerle karşılaşmışsınızdır. Bunun bilimsel açıklamasına baktığımız zaman herkes rüya görüyor. Fakat bazı kişiler rüyalarını hatırlamıyor ve rüya görmediğini düşünüyor. Bu durum genel olarak normal olarak karşılanır. Yine de psikolojik rahatsızlık veya normal bedensel bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız terapi alabilir, rahatsızlıklarınız için çözüm arayışına gidebilirsiniz.

neden hiç rüya görmüyorum

Rüya Görmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Rüyalar, insan olma deneyiminin önemli bir parçasıdır. Bu süreçte rüyanızı hatırlamamak sizler için üzücü ve endişe verici bir durum olabilir. Rüya görmemek yanlış veya kötü değildir. Aksine, neden hiç rüya görmüyorum sorusunun cevabı, onları hatırlamıyor olmanızdır diyebiliriz. Bunun önüne geçebilmek için bazı önemler almak ve çeşitli stratejilerden yararlanmak işinize yarar. Rüya görmek için ne yapmak gerekir? Sorusunu şu yöntemlerle cevaplayabiliriz:

  • Rüyaları hatırlamanın en iyi yolu onları yazmaktır. Uyanır uyanmaz ve hatta yataktan kalkmadan rüyalarınızı not alın veya sesli bir şekilde kayıt edin.
  • Eğer rüya yazmaya veya sesli not etmeye vaktiniz yoksa, birlikte yaşadığınız kişilere rüyanızın önemli kısımlarını anlatabilirsiniz.
  • Uyumadan öncesinde hayal gücünüzü harekete geçirecek aktiviteler yapabilirsiniz. Film, dizi izlemek, kitap okumak, çizim yapmak veya enstrüman çalmak işe yarayabilir.
  • Uyku kalitenizi artıracak adımlar atmayı unutmayın. Her gün aynı saatte uyumak, uyku alanını rahat hale getirmek önemlidir. Aynı zamanda uykuya yakın alkol tüketmemeniz önerilir.

Sonuç olarak rüyaları hatırlamamak problem değildir. Ancak uyku sağlığınızı olumsuz etkileyen faktörlerden en kısa sürede kurtulmak önemlidir. Uyku kalitenizi yükselterek daha sağlıklı olabilir ve hatta rüya görmeme, hatırlayamama sorununuzun önüne geçebilirsiniz.

Neden Hiç Rüya Görmüyorum? Rüya Görmek İçin Ne Yapmak Gerekir? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Tütsü Severler Buraya! Hangi Tütsü Ne işe Yarar? Tütsü Çeşitleri ve Faydaları içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR