Tütsü Severler Buraya! Hangi Tütsü Ne İşe Yarar? Tütsü Çeşitleri ve Faydaları

Tütsüler, seneler boyu insanlar tarafından beden ve ruh için önemli bir doğal şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Birçok antik öğretide ise tütsü kullanımı, uzak doğu medeniyetlerinde öne çıkar. Antik bir ortam kokusu olarak değerlendirilen tütsüler günümüzde hala yaygın şekilde kullanılır. Oldukça fazla çeşidi olan tütsüler, çeşit ve kokularına göre farklı faydalar sağlar. Aynı zamanda tütsü kokuları ve anlamları farklı farklıdır. Tütsüler temelde doğal bitki özlerinden üretilir. Bu içeriğimizde hangi tütsü ne işe yarar? Tütsü çeşitleri ve faydaları nelerdir? Konularından bahsediyoruz…

Tütsünün Faydaları Nelerdir?

Tütsü faydaları saymakla bitmez. Fakat tütsülerin bilinen en önemli özelliği, kalıcılık oranı yüksek ferahlatıcı ve etkili bir koku bırakmasıdır. Günümüze kadar birçok farklı tütsü çeşidi üretilmiştir. Ancak geneli aynı faydalara sahiptir. Genel olarak tütsünün faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Negatif enerjiyi kırar, stresi azaltır, bununla birlikte sağlığa faydalı etkileri sayılabilir.
 • Odaklanmayı artırır. Aynı zamanda meditasyon ve spiritüel uygulamalar için kullanılır.
 • Öfke, kaygı gibi duygulardan arındırır. Enerji temizliği ve koruma için kullanılır.
 • Tütsü, ortamın daha güzel ve ferah kokmasını sağlar. Ortam havasını değiştirir ve böylece rahatlamayı sağlar.
Tütsü Kokuları ve Anlamları

Tütsü Kokuları ve Anlamları

Tütsü kokuları ve anlamları içeriğinde yer alan temel doğal ürünlere göre değişiklik gösterir.  Bitkilerden elde edilen hoş koku yayan tütsüler yakıldıktan sonra ortamın enerjisini değiştirir. Bunun yanı sıra tütsü kokuları ve anlamlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Lavanta: En bilinen çiçek kokularından birisidir. Pozitif enerji yayması ile bilinir.
 • Ada Çayı: Vücudun sahip olduğu kötü enerjiyi alır ve beden zihin ilişkisini iyileştirir.
 • Yasemin: Yasemin özü tütsüsü, güçlü bir çiçek kokusu ile ortama yayıldığı zaman soft bir hava yaratır.
 • Amber: Odaklanma ve yaratıcılığı artıran bir koku yayar. Amber tütsü ne işe yarar? Genel olarak özetlediğimiz zaman zihin açıcı bir etkiye sahiptir.
 • Sedir Ağacı: Ağır kokusu ile herkese hitap etmez. En etkili tütsüler arasında bulunan sedir ağacı tütsüsü, gücü temsil eder. Bunun dışında erkeklerde cinsel gücü artırmak amacı ile kullanılabilir.
 • Beyaz Gül: Özellikle romantik bir atmosfer yaratmak için ve sevgi enerjisi çekmek amacıyla kullanılır.
 • Tarçın: Kaslardaki gerginliği alarak rahatlatır. Aynı zamanda odaklanmayı artırır. Üstelik kan şekerini dengelemeye ve sinirimi kolaylaştırdığına dair etkileri vardır.
 • Vanilya: En sık tercih edilen kokulardan birisidir. Vanilya tütsü faydaları açısından baktığımız zaman negatif enerjiden kurtulmayı sağlayan etkileri olduğu söylenmektedir.

Tütsü Zararlı mıdır?

Tütsüler zararlı değildir. Ancak kullanırken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Tütsü kullanımı, bazı bireylerde baş ağrısına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar, göz tahrişi veya solunum sorunlarını oluşturabilir. Bu nedenle tütsü kullanımı sürecinde alerjiniz olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda odanın iyi havalandırıldığından emin olmalısınız. Tütsü yanıcı bir madde olduğu için mutlaka yangın güvenliği önlemlerini alın. Tütsüyü yerleştirirken ise güvenli bir alan tercih ettiğinizden emin olmanız gerekir. Eğer astım veya farklı bir solunum problemleriniz varsa tütsü kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Tütsü Kokuları ve Anlamları

En Güzel Tütsü Kokusu Hangisi?

Tütsü keşfetmeye yeni başladıysanız, en güzel tütsü kokusu hangisi? Konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak tütsüler kişilerin odaklanmasını, rahat etmesini ve stresten arındırması için etkilidir. Aynı zamanda güzel kokular göreceli bir durumdur. Bu sebeple tütsü çeşitlerini tek tek deneyerek deneyimleyebilirsiniz. Bunun dışında popüler tütsü kokuları arasında genellikle vanilya bulunur. Aynı zamanda lavanta, gül ve reyhan tütsüleri de sıklıkla tercih edilmektedir.

Tütsü Nasıl Yakılır?

Tütsü yakmak oldukça basittir. Tütsüye uygun şekilde altlık kullanarak çeşide göre evde de tütsü yakılabilir. Ağaç tütsü, çubuk tütsü veya diğer tütsü çeşitleri kibrit veya çakmak yardımı ile yakılır. Özel tütsü tutacakları kullanıldığı zaman daha kullanışlı bir şekilde yakılır. Tütsünüzü, tütsü tutacağına yerleştirdikten sonra uç kısmından yakabilirsiniz. Tütsüyü kullanmanız bittiği zaman güvenli bir şekilde söndürmeyi unutmayın.

Tütsü Severler Buraya! Hangi Tütsü Ne İşe Yarar? Tütsü Çeşitleri ve Faydaları içeriğimiz ilginizi çektiyse, Ayrılık Acısı Nasıl Geçer? Kısa Sürede Atlatmanın Yolları içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR