Ana Sayfa Nasıl? Ayrılık Acısı Nasıl Geçer? Kısa Sürede Atlatmanın Yolları

Ayrılık Acısı Nasıl Geçer? Kısa Sürede Atlatmanın Yolları

0
Ayrılık Acısı Nasıl Geçer? Kısa Sürede Atlatmanın Yolları

Bir ayrılık acısı sürecinden geçiyorsanız veya boşandıysanız, hissiz, kızgın, sıkıntılı, üzgün ve kafanız karışmış hissediyor olabilirsiniz. Özellikle ilişkiyi bitirme kararını siz vermediyseniz, düşük özgüven, kırılganlık, güvensizlik ve reddedilme gibi ekstra duygular yaşamanız normaldir. Genel olarak ayrılık, gerçek bir kayıp yaşamaktır. Bunun yanı sıra bu durumu yaşayanlar, acıdan kurtulmaya ve görmezden gelerek mümkün olduğunda çabuk ilerlemeye çalışır. Fakat yas sürecinin doğal şekilde gelişmesi ve kolayca atlatabilmek için uygulamanız gereken bazı şeyler var. İşte ayrılık acısı nasıl geçer? Kısa sürede atlatmanın yolları…

Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

Aşk, tecrübe edilen en derin duygulardan birisidir. Fakat zamanla artık partner ile birbirinize iyi gelmediğiniz bir sürece girebilir ve iki tarafı tatmin etmeyen bir hal alabilir. Ayrılık ile beraber kişiler kendilerini kederli hisseder. Aynı zamanda duygusal boşluğa düşmek mümkündür. Bu süreçte eylemler ve tepkiler, ayrılık acınızı ne kadar süre içerisinde sonlandıracağınızı belirler. Ayrılık acısı nasıl geçer? İşte bu konuda neler yapmalısınız 5 farklı öneri…

ayrılık acısı nasıl geçer

Yas Duygusuna İzin Verin

Ayrılığın yasını tutmak ve üzülmenize izin vermek, psikolojik sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu süreci inkâr etmek ve kaybın önemini azaltarak duygularınızdan kaçınmak, yas sürecini sağlıklı bir şekilde deneyimlemenizi engeller. Bu nedenle acılarınızla başa çıkmak için öncelikle kabullenmeniz önerilir.

Eleştirel İç Sesinizi Susturun

Ayrılıktan sonra eğer reddedilmiş hissediyorsanız öncelikle benlik saygınıza ve öz güveninize bir takım eleştirel iç ses meydana gelebilir. Bu tarz yıkıcı düşünceler ise üzüntü yerine aşağılanma hissine sebep olur. Bu aşamada unutulmaması gereken en önemli şey, eleştirel düşüncelerin nadiren gerçeğe dayalı olmasıdır. Bu sebeple daima olumlu yanlarınızı hatırlamak ve kendinize şefkat göstermeniz gerekir.

ayrılık acısı nasıl geçer

Kendinizi Meşgul Tutun

Olumsuz düşünceler, ayrılık sürecinde en fazla yoran durumlardan birisidir. Olumsuz düşünceleri engellemenin en iyi yolu iste zihninizi meşgul tutmaktır. Acıyı hissetmek önemlidir evet ancak bunun yıkıcı olmasını engellemek adına zaman zaman düşüncelerinizi farklı bir noktaya yönlendirmeyi unutmayın.

Öz Şefkatinize Önem Verin

Ayrılık sonrasında yıkıcı duygularla baş edebilmenin en iyi yollarından birisi, kendi benliğinizi ve değerlinizi hatırlamaktır. Özellikle olumlu özelliklerin altını çizmek, güçlü yönlerinizi hazırlamak ve aslında sevilmeye layık bir insan olduğunuzu tekrarlamak yardımcı olabilir. Aynı zamanda ilk ayrılık acısı ile birlikte özgüven düşüklüğü yaşamaya başlamanız normaldir.

ayrılık acısı nasıl geçer

Sosyal Medyadan Uzaklaşmak

Ayrılık sonrasında partnerinizi fiziksel anlamda görmek size iyi gelmez. Eski partnerinizi, sosyal medyada takip emek ve devamlı olarak ne yaptığın incelemek, iyilik halinize zarar verir. Bu sebeple öncelikle ayrılan partnerinizi sosyal medyadan takip etmeyi bırakmalı, mümkünse sosyal medyada bir süre ara vermek, kafanızda kuracağınız senaryoları engellemek adına etkili bir fırsattır.

Ayrılığı Atlatmak İçin Ne Yapılmalı?

Ayrılık sonrası yapılacak en önemli hatalardan birisi, acıyı kuvvetlendirecek şeylere yönelmektir. Eve kapanmak, kimseyle konuşmamak ve yalnız kalmak, acılı müzikler dinleyerek ağlamak gibi tetikleyici hareketlerden kaçınılmalıdır. Her acı gibi ayrılığında bir yas süreci vardır. Ayrılığı atlatmak için ne yapılmalı? Genel olarak şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Eğer imkânınız varsa bir süre uzman desteği alabilirsiniz. Bunun dışında güvendiğiniz aileniz ve arkadaşlarınıza bu durumu ifade edebilir ve yardım alabilirsiniz.
  • Bakış açısı ve düşünceleri değiştirebilmek, ayrılık acısını sonlandırmak için oldukça önemlidir. Aynı zamanda ayrılık acısı çekenin bir tek kendiniz olduğunu düşünmemelisiniz. Bu hayatta ayrılık yaşayan ve hayatına devam eden birçok insan bulunmaktadır.
  • Çalışma hayatınız yoksa, ayrılık sonrasında yepyeni bir hayat planı yapmak ve hatta çalışmaya başlamak, düşüncelerinizi farklı bir yöne çekecektir.
  • Eski partnerinizi hatırlatan her şeyi silmeye başlayın. Fotoğraflar, hediyeler ve ne onu hatırlatan her şeyi hayatınızdan çıkarın.
  • Bu deneyimin sonucunda neler öğreneceğinizi veya nasıl gelişebileceğiniz hakkında düşünün. Böylece gelecek ilişkiniz için daha emin adımlar atabilirsiniz.
ayrılık acısı nasıl geçer

Uzun Süren İlişkiden Ayrılmak

Uzun süreli ilişkilerde zamanın büyük bir kısmını birlikte geçirdiğiniz için ilgi alanları, aktiviteler gibi durumların ortak olması gayet normaldir. Fakat ayrılık sonrasında eski sevgilinizle beraber gittiğiniz yerlere gitmek, aynı aktivitelere devam etmek, kendinizi daha kötü hissetmenize yol açabilir. Bu sebeple yeni insanlarla tanışıp farklı hobiler edinebilirsiniz. Mesela daha önce hiç denemediğiniz yeni hobiler edinebilirsiniz. İlişkiniz sürecinde yapmayı hedeflediğiniz ancak ilişkinizden dolayı yapmadığınız aktiviteler varsa artık bol bol zaman ayırabilirsiniz.

Ayrılık Acısı En Fazla Ne Kadar Sürer?

Kadınlar ve erkekler ayrılık acısını ne zaman hisseder? Aynı zamanda ayrılık acısı en fazla ne kadar sürer? Sorusunu ele aldığımız zaman bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir diyebiliriz. Bazı durumlarda yas süreci normal şartlar altında ortalama 6 aydır. Bu sürecin hızlı sonlanması ise kişilerin çabasına bağlı diyebiliriz. Ancak yas tutma süreci, nadirde olsa doğrusaldır.

Sonuç olarak iyi ve kötü günler olacaktır, bu durum ise normaldir. Bu sebeple bozulan ilişki için kendinizi mutsuz ve ağlarken bulursanız kendinize kızmamalısınız. Yas tutma sürecinin ise inişleri ve çıkışları olacaktır. Ruhun iyileşmesi zaman alır ve bu süreçte baskı altına girmemek önemlidir.

Ayrılık Acısı Nasıl Geçer? Kısa Sürede Atlatmanın Yolları içeriğimiz ilginizi çektiyse Omegle Benzeri Siteler Arayanlar İçin Öneriler içeriğimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz