Bir İlişki Uzmanının Gözünden Çiftlerin İlk Tatillerinde Kaçınmaları Gereken 7 Şey

Bir çift olarak, ilk tatiliniz birçok duyguyu aynı anda içinde barındırabilir ve ikiniz için de duygusal bir hız treni şeklinde olabilir. Kısa bir süre önce tanıştığınız biriyle, tüm haftayı birlikte geçirme fikri biraz ürkütücü, kabul ediyoruz. Ancak her şeye rağmen, birlikte uzun bir gelecek geçirmek adına temeller oluşturabilen de bir şey!

İlişki ve davranış psikolojisi uzmanı Jo Hemmings, bu konuyu şöyle yorumluyor: “Birlikte yapılan ilk tatil, sadece ilişkinin değil, aynı zamanda geleceğin de neye benzeyeceğinin gerçek bir göstergesi.”

“Birbirinizin daha önce fark etmemiş olabileceğiniz yönlerini fark edeceksiniz ve birbirinizin en iyi ve en kötü hallerini göreceksiniz.”

İşte ilişki uzmanı Hemmings’in gözünden, çift olarak sorunsuz ve romantik bir ilk tatil geçirmeniz için kaçınmanız gereken yedi şey.

1. Şehir merkezleri!

Hemmings, bu konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Şehirlerde belirli miktarda baskı-stres bulunuyor. Güzel bir şehre gitmek ve adeta bir gezi toplanma yerinde olmak ikiniz için de sıkıntılı olabilir. Sadece bir şehirde olmak, tüm ses ve vızıltılarla birlikte, rahatlamanızı zorlaştırabilir.”

Hemmings ayrıca, her şeyi gün içine sıkıştırmak için bir baskı olmasının, çiftlerin birbirlerinin isteklerini gerçekleştirmesi anlamında oldukça zor olacağını söylüyor. Ve bunun yerine, önceden planlanmış bir güzergahta; daha sakin, stresten uzak ve sessiz yerlerde tatil yapmalarını öneriyor. Çünkü ancak böyle olduğunda, çiftler birbiriyle bağlantı kurmak için daha fazla zaman bulabilirler, diyor.

2. Daha önce eski sevgiliyle gidilen yerler!

Hemmings, romantizmin başlangıcı olan ilk tatil için, kesinlikle eski sevgiliye dair anılar barındıran yerleden uzak durmayı tavsiye ediyor. Bu yüzden çiftlere, her ikisinin de daha önce gitmediği bir yer seçmelerini öneriyor.

“Gittiğiniz yerler, anılarınızı ve olumlu-olumsuz duygularınızı tetikleyebilir. Bunun yerine, birlikte yeni yerler keşfetmeyi ve yeni anılar yaratmayı deneyin.”

3. Zahmetli para durumları!

Bu hiç romantik değil biliyoruz ama ilişki uzmanı Hemmings, sevgilinizle seyahatinizden önce bütçeyi tartışmanız gerektiğini ve bunun çok önemli olduğunu söylüyor.

“Para ile ilgili tartışmalar, ilk tatilinizde yaşamak istediğiniz en son şeydir. Çiftlerin harcamalara olan yaklaşımları, başlarda bir sır niteliğidir. Eğer çiftlerden biri tasarruf sahibi ve diğeri tasarruf sahibi değilse, bu farklı tutumlar tatildeyken sorunları büyütebilir.”

Bu yüzden tatilden önce birlikte bir bütçe yapmak ve bunu konuşmak, ilişkinizin geleceği için sağlam temeller atmak anlamına gelebilir.

4. Cep telefonuyla fazla zaman harcamak!

Tatiller, çiftlerin birlikte geçireceği değerli zamanlardır. Bu yüzden Hemmings, eğer telefonunuzu kullanmanız gerekiyorsa, sevgilinizin ihmal edildiğini düşünmemesi için, buna önceden bir saat ayarlamanızı veya sadece e-postalarınızı kontrol etmenizi; ayrıca sosyal medyadan da uzak durmanızı öneriyor.

“Para sorunlarıyla birlikte fazla telefon kullanımı, tatil tartışmalarının en büyük nedenlerinden biridir.”

“Göründüğünden daha da zor olduğunu biliyorum; ancak bunu yapmak ve tatile gitmeden önce telefon kullanımıyla ilgili düşüncelerinizden bahsetmek, yaptığınıza değiyor. Çünkü bu, daha fazla yakınlaşmanızı sağlayabilir.”

5. 7/24 dip dibe olmak!

Düşündüğünüzün aksine, sürekli göz göze bir tatil geçirmek, çiftlerin ilk tatilleri için kesinlikle önerilmiyor. Hemmings bununla ilgili olarak; “Romantik bir tatil olsa bile, her gün, her dakika birbirinizin yanında olmak zorunda değilsiniz. Çünkü muhtemelen 7 gün 24 saat birlikte olmaya alışkın değilsiniz, bu yüzden birbirinize biraz kişisel alan ayırmanız iyi bir fikir olabilir.”

6. Onu yalnız bırakmak!

Birbirinize kişisel alanlar bırakmanız sağlıklı olabilir ancak sevgilinizi ihmal etmeniz ve yalnız bırakmanız hiç doğru olmaz. Yeni arkadaşlar edinseniz bile, bunun romantik bir tatil olduğunu ve birlikte kaliteli-yalnız zaman geçirmeniz gerektiğini unutmayın.

7. Gerçekçi olmamak!

Bir çift olarak ilk tatiliniz için gerçekçi olmayan beklentiler barındırmanız, tehlikeli olabilir. Tatil reklamlarında her şey inanılmaz mutlu görünüyor olabilir ama gerçekte elbette bu böyle olmak zorunda değil. Bu yüzden, tatilde yaşanabilecek mutlu ve mutsuz anların, bu deneyimin bir parçası olduğunu kesinlikle unutmayın.

“Çok fazla içki içmiş, güneşten fazlaca yanmış olabilirsiniz; tüm bunlar her çiftin başına gelir, bu yüzden bu tip şeyler olursa hayal kırıklığı yaşamayın; onu kendiyle bırakın ve tatilin tadını çıkarın.”

Hemmgins ayrıca, bu durumların yaşanmaması için, tatil programınızla ilgili sabit planlar yapmamanızı öneriyor; çünkü bu her iki taraf için de stres yaratabilir. Bunun yerine; geçekten ne yapmak istediğinizi düşünün ve rahat bir ortamda birbirinizi tanımaya çalışın.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR