Ana Sayfa Nasıl? Yoğurt Mayalayanlar Dikkat! Evde Nasıl Yoğurt Yapılır?

Yoğurt Mayalayanlar Dikkat! Evde Nasıl Yoğurt Yapılır?

0
Yoğurt Mayalayanlar Dikkat! Evde Nasıl Yoğurt Yapılır?

Siz de yoğurt mayalamanın püf noktaları ile kendi yoğurdunuzu hazırlayabilirsiniz. Yoğurt, birçok kültürde tüketilen ve sevilen bir süt ürünüdür. Özellikle evde hazırlandığında içerisinde katkı maddesi olmadan daha leziz ve sağlık deposu olabiliyor. Bu konuda ise klasik yoğurt mayalamanın dışında bazı yeni taktiklerde var. İşte evde nasıl yoğurt yapılır? Evde yoğurt mayalamanın püf noktaları ve daha fazlası…

İlginizi Çekebilir: Yoğurdun Faydaları

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Evde yoğurt mayalamak hem sağlıklıdır hem de son derece ekonomiktir. Üstelik evde mayalanan yoğurt, marketten satın alınan yoğurttan daha güzeldir. Yoğurt nasıl yapılır? Sorusuna geçmeden öncesinde yoğurt mayalamanın bazı inceliklerinden bahsetmek gerekiyor. Aynı zamanda kullanılan yoğurt mayası oldukça önemlidir. Bunun için toz veya sıvı maya alabilirsiniz. Ardından ilk yoğurdunuzu yaptıktan sonrasında yoğurdunuzu maya olarak kullanabilirsiniz. Taş gibi yoğurt mayalama için ise mutlaka tarifimizi uygulamanızı öneriyoruz.

evde nasıl yoğurt yapılır

Yoğurt Nasıl Yapılır?

İdeal lezzet ve kıvamda yoğurt mayalamak için izlemeniz gereken aşamalar şu şekildedir:

 • Sütü çelik tencere içine sütünüzü boşaltarak orta ateşte kendi halinde kaynatın.
 • Süt üzeri köpük köpük olmaya başlayınca tahta kaşık yardımıyla karıştırın ve havalandırın.
 • Havalandırma işlemi sonrasında kaynama noktasında olan sütü kısık ateşte 10 ila 15 dakika ateş üzerinde tutun.
 • Mayalama işlemi öncesinde sıcaklığını anlamak için parmağınızı kullanabilirsiniz. Parmak süt ısısına kısa süre de olsa dayanmalıdır.
 • Süt içerisine aldığınız mayayı ekleyerek karıştırın. Miktar ise maya üzerinde yazacaktır. Bu doğrultuda maya eklemesi yapabilirsiniz.
 • Eğer yoğurt yapmak için yine yoğurt kullanmayı planlıyorsanız 1 litre süt için 1 yemek kaşığı yoğurt kullanılabilir.
 • Maya ekledikten sonra karıştırabilirsiniz. Bir süre karıştırdıktan sonra yoğurdu muhafaza edeceğiniz kaba ekleyebilirsiniz.
 • Kabın üzerine tülbent kapatın ve ardından mayalanan sütü sıcak kalması için sarın.
 • Ortalama 6 saat beklettikten sonra üzerini açarak çok fazla hareket ettirmeden üzerini kapatıp buzdolabına koyun.

Kavanozda Yoğurt Mayalama

Büyük bir emekle hazırlanan yoğurtların zamanla bozulduğunu görmek çok üzücü bir durumdur. Bunun önüne geçebilmek için ve daha uzun süre yoğurt tüketimi için büyük bir kapta yoğurt muhafaza etmek yerine kavanoz veya minik, kapaklı cam kaseleri kullanabilirsiniz. Bu sebeple yoğurt mayaladıktan sonra saklamak için büyük bir kap kullanmayın. Kavanozda yoğurt mayalama için, mayalamadan öncesinde minik porsiyonlar halinde ayırarak kavanozların içerisine aktarın. Böylece minik porsiyonlar olarak hazırlanan yoğurtlar devamlı olarak açılmaz, bozulma ve ekşime olmaz.

evde nasıl yoğurt yapılır

Yoğurt Mayalama Püf Noktalar

Evde yoğurt yapmak doğal bir çözümdür. Aynı zamanda evde mayalanan yoğurdun tadı, marketten satın alınan hazır yoğurtlara göre daha lezizdir. Ancak evde bu kadar iyi yoğurt yapabilmek için özen gösterilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Yoğurt mayalama püf noktaları şu şekilde özetlenebilir:

 • Günlük taze süt tercihi yapmak, yoğurdun daha iyi tutması ve kıvamında olması için önemlidir. Bu sebeple market sütü yerine, katkısız taze süt kullanmanız önerilir.
 • Yoğurt mayalamada kullanacağınız kabın büyüklüğü önemlidir. Cam veya plastik kaplar yerine çelik kaplar, ideal bir tercih olacaktır.
 • Süt ısısı ile mayalama derecesi önemli bir etkendir. Kaynatılan süt içerisine parmağınızı batırdığınızda 10 saniye tutuyorsanız, bu ısı yoğurt mayalama için elverişlidir.
 • Sütte maya oranını anlamak için 3 kg süt içerisinde 1 yemek kaşığının dörtte biri kadar yoğurt mayası ekleyebilirsiniz.
 • İlkbahar ve yaz aylarında yoğurt mayalama yaptığınızda üzerini çok sarmayın. Aksi takdirde yoğurt ekşir ve sulanır.
evde nasıl yoğurt yapılır

Koyu Kıvamı Yoğurt Nasıl Elde Edilir?

Koyu kıvamlı yoğurt yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem nohut unu kullanmaktır. Nohut, sütü kestirerek yoğurt benzeri bir ürün eldesi için çok eskiden beri kullanılır. Buna ise genellikle yoğurt mayalamak denir. Ancak bu yöntemle tam olarak yoğurt elde edilmez ancak yoğurt benzeri bir kıvam alır. Denemek için 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı çiğ nohut kullanmak yeterli olacaktır. Yoğurt mayalama sürecinde eklediğiniz maya ile beraber nohut unu ekleyebilir ve karıştırabilirsiniz. Böylece taş gibi yoğurt mayalama yaparak daha katı kıvamlı bir yoğurt elde etmek mümkün olacaktır.

Yoğurt Mayalayanlar Dikkat! Evde Nasıl Yoğurt Yapılır? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Bu Bilgiyi Unutmayın! Mantarla Yoğurt Birlikte Yenir mi? Zehirler mi? İçeriğimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz